ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Markov Petr (*25.08.1945)

­­­­

Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

  • literární druh: epika
  • žánr: román
  • forma: próza
  • vyprávěcí postup: er-forma
  • kompozice: chronologická

Moderní pohádka o dobrodružstvích posledních pražských vodníků vychází z tradiční milostné zápletky mezi krásnou příslušnicí vodnické rodiny a člověkem.
Humorná moderní pohádka o světě posledních vodníků, žijících mezi námi, i o osudové lásce vodnické "princezny" ke zcela obyčejnému modernímu mladíkovi, se proslavila ve filmové podobě v režii Václava Vorlíčka v roce 1974. Tato její literární podoba je doplněna předmluvou autora/scénáristy a rozhovory s oběma tehdejšími představiteli hlavních rolí - Libuší Šafránkovou a Jaromírem Hanzlíkem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Bondy v Praze roku 2017. Počet stran: 160. ISBN: 978-80-88073-18-5.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • filmový scenárista, který má na kontě i trilogii Slunce, seno, ...
  • do literární podoby převedl seriály Arabela, Rumburak a Létající Čestmír
  • napsal řadu televizních pohádek a muzikálů
  • autor textů k písním Znala panna pána, Evropo aj.

TÉMA:

Láska, problémy vodníků v lidském světě

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Praha, dále i jižní Čechy; 2. polovina 20. století

POSTAVY:

Jana Vodičková - vodnická dívka studující vysokou školu; protože její maminka byla obyčejná smrtelnice, po milostném poměru by Jana dostala duši a stala by se smrtelnou; žije se svým otcem Aloisem Vodičkou, jenž Janině umírající mamince slíbil, že přestane topit lidi; o nebezpečí, že by Jana mohla dostat duši, s ní nechce mluvit, raději ji hlídá; přátelí se se starým mládencem Wassermanem, který už je v důchodu, a s Břéťou, s nímž se Jana moc nemusí
Jindřich Mráček - doktor práv, jenž ve své profesi neuznává žádné výjimky; jeho neobyčejně vzdělaná matka by ho ráda oženila; Jindřich si každý rok najde nový koníček, kterému se plně věnuje, aktuálně je to veslování; vlastní felícii, které říká Bobina

DĚJ:

Jednoho letního dne Jana nachytá svého vodnického otce, jak se svými přáteli topí člověka, ačkoliv Janině smrtelné matce kdysi slíbil, že topit přestane. V poslední chvíli ho Jana zachrání, ale doma to pěkně schytá, protože se jednalo o dr. Mráčka, který podepsal jménem ONV rozhodnutí o demolici baráčku, v němž Jana s tátou bydleli. Zde by pak měla vést silnice a místo vlhkého domečku by Vodičkovi dostali byt s ústředním topením daleko od vody.

Jana se tedy rozhodla, že to zkusí po dobrém.
Dr. Mráček si šel podat inzerát, aby Janu, která ho zachránila, našel. Při odchodu se spolu setkali ve dveřích a Jana to zahrála tak, aby to setkání vypadalo jako náhoda a domluvila si s Mráčkem schůzku. Po společných chvílích si oba byli sympatičtí. O Janu se však začal bát její táta, a když zjistil, že se s Mráčkem schází přes jeho zákaz dál, tak ho s pomocí svých kumpánů utopil a duši schoval do hrnečku. Jana však šla a Jindřichovi vrátila život...

Poté se Vodička s Wassermanem domluvili, že na to musí jít jinak a vymysleli past. Za Mráčkem poslali Růženu, s níž chodil vodník Břéťa, a Jana je spolu načapala. Nevěděla, že je v tom Jindřich nevinně, a rozhodla se, že ho utopí sama. Ovšem Břéťa se nechtěně prozradil, když na něho volala Růžena. Janě došlo, že to byla past a s Jindřichem utekla. Stala se smrtelnou, s Jindřichem se vzali a Vodička si podal inzerát na výměnu bytu, na který dostal 1736 nabídek.

INSPIRACE LITERÁRNÍM DÍLEM:

Na základě této myšlenky byl v roce 1974 (režie Václav Vorlíček) natočen známý film s Libuší Šafránkovou v roli Jany a Jaromírem Hanzlíkem v roli dr. Mráčka. Protože se výsledný scénář pod vedením Miloše Macourka lišil od původního, rozhodl se jeho autor Petr Markov napsat knížku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Havlíčková, 02.05.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách
-Slunce, seno, jahody
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Markov - Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v ČecháchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­