ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čermák Petr (*1956)

­­­­

Tomáš Klus: Pane Bože, za co?

Portrét zpěváka, písničkáře, divadelního a filmového herce, držitele Českého slavíka a tří Andělů prestižní Akademie populární hudby. Publikace obsahuje texty úspěšných písní, krátký životopis, fotografie, bibliografii, filmografii a seznam ocení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Imagination of People v Praze roku 2013 (1. vydání). Počet stran: 127. ISBN: 978-80-87685-08-2.

OBSAH:

"Pane Bože, za co?" - už tento krátký a výstižný podtitulek knihy mi napovídá, že tato publikace bude stát za to! Pak přichází krátký sloupek na přebalu knihy a já nabývám pocitu, že tento muž je opravdu "neobyčejně obyčejný", jak uvádí sám autor. Následně si pokládám otázku, co o tomto člověku vlastně vím, a zjišťuji, že vlastně téměř nic: ano, je to zpěvák, některé jeho písničky hrají i v rádiu, příležitostný herec, má slavíka a...a co dál? To se přeci musím dočíst!

Teď už vím, že Tomáš Klus je kluk z Třince, jenž si toho hodně jako dítě zkusil - nejenže ztratil v deseti letech svého otce, ale i malou sestru.

Byl odhodlán se naplno věnovat sportu, v němž byl fakt dobrý - v roce 2002 se stal dorosteneckým mistrem Evropy v moderním pětiboji. Chtěl se dostat i na olympiádu, což je asi sen každého sportovce. Pak se nějak zasekl a řekl si, že tudy jeho cesta asi nepovede. Vzal kytaru a ve svých 25 letech se stal miláčkem národa. Na kytaru jej naučil hrát jeho otec, který ho brával na festivaly. Rád na něj vzpomíná, stejně jako na svou mladší sestru.

V roce 2008 se stává objevem roku. Podává si přihlášku na DAMU, protože se cítí být tak trochu exhibicionistou. Pak nastávají léta rebela, který zpívá o životě, jak jej vidí on sám, ne jaký skutečně je. Je srovnáván s Krylem a Nohavicou pro svou nadčasovost a umění oslovovat lidi všech generací. Ale není ani jedním z nich, obecenstvo mu jeho texty věří, a věří proto, že jsou o něm samém, promlouvají ke všem lidem a ke světu a je stále co říct...

Vyjíždí do Indie, kde nabývá přesvědčení, že jsou tam lidé šťastnější, i když jsou chudí, nestěžují si na svou chudobu. Tomáš Klus má neustálou touhu se vzdělávat, proniká do tajů češtiny jako jazyka a je také neuvěřitelně pokorný. Umí si muziku jen tak užívat. Je plný životního moudra, to nejspíš proto, že toho tolik přečetl.

Pak tu ještě máme přirovnání k Bobu Dylanovi, které nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil. Tento kluk s kytarou už není klukem, ale mužem, jenž si jde za svými cíli a "CHCE BÝT ŠŤASTNÝ JEN TAK".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 29.01.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Čermák - Tomáš Klus: Pane Bože, za co?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­