ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Seewald Peter (*10.07.1954)

­­­­

Joseph kardinál Ratzinger - Benedikt XVI.

  • podtitul: Křesťanství na přelomu tisíciletí

Kardinál J. Ratzinger (v dubnu 2005 byl zvolen papežem) se vyslovuje k základním otázkám budoucnosti církve, papežství a mezináboženského dialogu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Portál v Praze roku 2005 (2. vydání). Z německého originálu Joseph Kardinal Ratzinger: Salz der Erde přeložila Alžběta Sirovátková. Počet stran: 197. ISBN: 80-7367-016-X.

OSOBA JOSEPHA RATZINGERA:

Josepha Ratzingera jsem si vždy představovala jako veledůležitého pana kardinála, který vyniká svou přísností a nadřazeností, a zdálo se mi, že v tom pokračoval i v době svého pontifikátu jako papež Benedikt XVI. Po přečtení této knihy jsem svůj názor naprosto přehodnotila, protože tento muž je neobvykle citlivý, vzdělaný a moudrý muž, jenž v dějinách světa zaujímal a dosud zaujímá důležité místo v řadách církve. Mnohdy se mi zdá, že je až pokrokový a otevřený novému tisíciletí, na druhou stranu hájí pravdy víry a dogmata spolu s tajemstvím církve, která je však stále živá, ne jen díky hierarchickému uspořádání a dodržování posvátné tradice, ale právě onou otevřeností, a to i k problémům tohoto světa...

OBSAH:

Knižní rozhovor s kardinálem Ratzingrem vyšel poprvé v roce 1996 a znovu pak v rozšířeném vydání roku 2005 a je bezesporu považován za jednu z nejlepších biografií tohoto emeritního papeže.

V úvodu se dozvídáme, jaké měl malý Joseph dětství, když vyrůstal v rodném Bavorsku. Narodil se na Bílou sobotu a ještě tentýž den byl pokřtěn. Rodiče se snažili zajistit svým dětem vzdělání za každou cenu. Joseph musel za války vstoupit dokonce k Hitlerjugend, ale s nacisty nekooperoval, protože jejich myšlení bylo nekřesťanské. Jako mladík byl povolán k pozemnímu vojsku. Válka pro něj skončila zajetím, ze kterého však byl propuštěn. Ještě téhož roku vstupuje do semináře a studuje filosofii a teologii. Dosahuje profesury po obhajobě své disertační práce.

Kardinál novináři pokládá otázky nejen týkající se jeho života, ale také týkající se jeho víry a křesťanského života, jeho vztahu k Bohu i k určitým skupinám lidí, jako jsou například ženy... Probírány jsou politické názory, ale i věci týkající se praxe. Já jsem třeba netušila, že to on byl hlavou Kongregace pro nauku víry, který sepsal se svým týmem Katechismus katolické církve. Ještě jako kardinál byl pravou rukou papeže Jana Pavla II., byl u všech jeho důležitých rozhodnutí, a to v otázkách ekumenismu. Byl i při jeho misijních cestách po světě. Měli k sobě hodně blízko, ale přesto k sobě chovali úctu. Byl to právě Jan Pavel II., který jej doporučil plénu kardinálu, aby byl zvolen jeho následníkem. A tak se i stalo, v roce 2005 se konkláve usnesla, že papežem bude Joseph Ratzinger - Benedikt XVI.

Dále se v knize mluví také o II. Vatikánském koncilu a jeho důsledcích, neboť kardinál Ratzinger byl jeho hlavním poradcem. Rovněž také o teologii osvobození, feminismu - svěcení žen, o liturgické reformě a o budoucnosti církve, o islámu, židovství a o demokracii.
Nevyhne se ani otázkám ohledně sekt, fundamentalismu a pronásledování křesťanů.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tuto knihu může čtenář brát také jako průvodce životem a myšlenkami jednoho pastýře církve svaté, muže vzdělaného a optimistického. Doporučuji přečíst a hned změníte svůj případný negativní názor, alespoň u mě to tak bylo. Je to největší dosud žijící teolog současné církve - církve putující.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 30.09.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Peter Seewald - Joseph kardinál Ratzinger - Benedikt XVI.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­