ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

O'Donnell Peter (*11.04.1920)

­­­­

Nevěsta pro Moonrakers

  • knížka vyšla pod autorovým ženským pseudonymem Madeleine Brentová

Dobrodružný příběh mladičké Lucy se odehrává v Číně, na moři a na anglickém venkově na počátku století.

ÚVOD:

Čína na počátku 19. století a viktoriánská Anglie. Dva úplně odlišné světy. Přestože v jednom hlavní hrdinka vyrůstala, musí se naučit žít i v druhém.
Nevěsta pro Moonrakers vyšla v originále v roce 1973 (Moonraker's Bride). Do čeština byla poprvé přeložena v roce 1993 (nakladatelství Knižní klub), o 8 let později vyšlo druhé vydání (nakladatelství Ikar).

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Peter O'Donnell je anglický spisovatel, jenž se narodil v Londýně v roce 1920. Snad nejvíce ho proslavil komiks Modesty Blaisová. Historické a romantické romány psal pod ženským pseudonymem Madeleine Brentová.
Peter začal psát už v šestnácti letech. Během druhé světové války sloužil v Persii, Sýrii, Egyptě, Itálii a Řecku. Po ukončení bojů se začal věnovat psaní komiksů. Rovněž psal povídky, romány, uvedl na jeviště jednu divadelní hru a psal televizní a filmové scénáře.
V současné době o sobě nedává příliš vědět. Pouze médii proběhlo jeho přání, aby nikdo v jeho komiksech nepokračoval po svém.

FORMA A JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Ich-forma; srovnávání čínské a anglické mentality; kulturní odkazy; napětí; hádanky; zastřené motivy postav (kromě vypravěče); romantické prvky; morální dilemata; propletené vztahy hlavních postav; prvek náhody.

HLAVNÍ POSTAVY:

Lucy - mladá, upřímná, navyklá čínskému způsobu myšlení a jednání; dobrá organizátorka a pečovatelka; soucitná, odvážná; někdy příliš poddajná; oddaná; romantická a neochotná žít s někým bez lásky; schopná tvrdě pracovat, pro vlastní radost i potřeby jiných
Nick - dobrodruh; rád se zastává slabších; i když mu jde o život, stará se o ostatní; neuvyklý štěstí a lásce; nebezpečný pro své nepřátele; nesnáší poníženost a podřazenost; nevypočitatelný; charismatický
Robert Falcon - posedlý uchováním rodinného sídla; všehoschopný; duševně nevyrovnaný - někdy na pokraji šílenství; dovede vystupovat jako dokonalý gentleman a na druhou stranu být neúprosný a tvrdý až na smrt
Marsh - sluha, který má páteř; laskavý; flegmatický vůči výkyvům nálad svých nadřízených; baví ho jeho práce; odvážný; v nebezpečí se probouzí jeho vojenský charakter

DĚJ:

Hlavní sedmnáctiletá hrdinka Lucy je Angličanka, ale žije už od malička (1884) v Číně na křesťanské misii v Tsin Kai-fengu. Dlouholetá vedoucí misie, paní Protherová, onemocněla a Lucy se musí sama starat o 15 různě starých dětí.
Misii docházejí zásoby a peníze už žádné nejsou. Lucy se odhodlává, že půjde krást do bližšího (4 hodiny vzdáleného) města, ale musí k porodu, takže svůj záměr ráda odkládá.
Ve vesnici se setká s Angličanem Robertem Falconem. Ten jí ukáže část mapy a báseň s tím, že hledá starý rodinný poklad. Lucy mu však neumí pomoct, mapa ani hádanka jí nic neříkají.
Robert pak na zeď misie nakreslí portrét jiného muže, před kterým Lucy varuje. Lucy od něj zkusí získat nějaké peníze, ale on ji jenom uhodí a odjede.
Další den jde Lucy krást, je však chycena a skončí ve vězení. Ve vedlejší cele je muž, kterého jí Robert nakreslil. Představí se jako Nicholas Sabine a Lucy se dozví, že je odsouzen k smrti, protože vešel do mandarínovy hrobky.
Nick zajistí (podplácením), že za Lucy přijde její známý doktor Langdon a s pomocí dalších úplatků ji osvobodí. Mezitím předloží Lucy stejnou hádanku jako Robert.
Později Nich poprosí Lucy, aby si ho ještě tu noc vzala. Měl nějaké dědictví a nechtěl, aby připadlo jeho nepřátelům. Doktor Langdon sežene kněze i všechny náležitosti a Lucy si Nicka vezme. On jí pak dá potřebné dokumenty, se kterými má po půl roce zajít za jeho advokátem v Londýně.
Lucy od Nicka jako poslední dar dostane peníze (malé bohatství), nakoupí jídlo a vrátí se do misie. Paní Protherová mezitím zemřela a do misie ještě ten den doráží mnohá léta palčivě očekávaná pomoc odjinud. Lucy noví příchozí oznámí, že za ni jistý Angličan zaplatil spoustu peněz, aby za ním přijela do Anglie. Lucy nezbývá než souhlasit, že odjede.
Ještě se staví u doktora Langdona a ten jí ukáže Nickův hrob. Cestou zpět na misii zachrání Roberta, kterého přepadli lupiči, voláním, že jede armáda.
Lucy cestuje do Anglie lodí, během plavby ji někdo přepadne v kajutě a ukradne jí dokumenty o svatbě s Nickem. V Anglii ji vyzvedne pan Gresham s manželkou a dcerami.
Lucy způsobuje několik trapných (a pro čtenáře komických) situací, když upřímně odpovídá ve upjaté viktoriánské Anglii na otázky o životě v Číně. Všechno dovrší tím, že Greshamovi poděkuje za čest, že si ji vybral jako konkubínu s ohledem na to, že jeho žena už stárne. Vyvolá v rodině menší apokalypsu a je nějaký čas v nemilosti. Jediný, kdo ji v té době pomáhá se přizpůsobit anglickému prostředí, je hlavní butler Marsh.
Gresham Lucy přednese již známou hádanku a ona přiznává, že se setkala s Robertem Falconem. Falconovi bydlí vedle Greshamů v domě Moonrakers a právě tyto dvě rodiny spolu soupeří o nalezení pokladu, který společně schovali jejich dědečkové za opiové války v Číně.
Lucy s hádankou pohne pouze minimálně, když přijde na to, že pokladem jsou smaragdy. Grashama brzy opouští nadšení pro pátrání a Lucy se v domě cítí nechtěná.
Jednou v noci má Lucy dojem, že se jí někdo vplížil do pokoje a druhá den se v kraji objeví Robert. Lucy opět najde svoje dokumenty a je ráda, ale v domě se hrozně nudí. Marsh jí poradí, kam se jít projít a ona se na hranici pozemků patřících k domu seznámí s malým Matthewem Falconem. Ti dva se začnou scházet pravidelně.
Po čase se pořádá zahradní slavnost. Robert mluví s Lucy a představí ji svým rodičům. To ale znovu vyvolá nelibost Greshamových. Robert však přijde za panem Greshamem, donese mu svou část mapy a požádá o dovolení vídat se s Lucy. Paní Greshamová souhlasí, ale Lucy si není jistá a najednou jí hrozně chybí Nick.
Lucy se s Robertem pod dohledem schází a Marsh jí začne dávat "hodiny společenského chování", při kterých se oba náramně baví a hodně si povídají. S jeho pomocí se dostane v určený čas do Londýna k Nickovu advokátovi. Tam se ale ukáže, že je to syn pana Greshama Edmund!
Právě Edmund pověřil Nicka, aby jel hledat poklad. Lucy zdědila hypotéku na Moonrakers (mimo jiné). Greshamovi mají velkou radost, že Lucy vyžene Falcony a zakáží jí další schůzky s Robertem.
Při upalování Guy Fawkse narazí Lucy na Roberta, který ji políbí a zmizí. Jí se zdá, že viděla Nicka, omdlí a probere se až v jeskyním labyrintu, kam ji někdo zanesl. Dokáže si poradit a v pořádku se dostane ven.
Lucy spadne prsten, který dostala od Nicka, a najde ho Marsh. Zajde za Lucy a vypráví jí, že ten prsten dal on své ženě - Nick byl jeho syn. Lucy mu prozradí, že je vlastně její tchán, ale Marsh jí nakáže, aby to před Greshamovými tajila. Lucy mu řekne i o dědictví po Nickovi.
Lucy luští anagramy a při tom přijde na to, co znamená hádanka. V tu chvíli se ale objeví Harry Falcon, který ve sněhové vánici hledá Matthewa. Lucy ví, že bude ve skrýši, uteče z domu a běží ho najít. Protože chlapec není při vědomí, odnese ho Lucy na zádech až do Moonrakers.
Falconovi si ji nechají u sebe - jsou jí vděční za záchranu jejich syna. Greshamovi po Edmundovi vzkazují, ať se k nim Lucy nevrací. Marsch se kvůli Lucy rozčílil a přišel o místo, Edmund od něj přinesl Lucy dopis s novou adresou.
Lucy je na Moonrakers šťastná, protože může dělat, co chce a nikdo ji neomezuje. Robert se jí opět začíná dvořit. Jeho první nabídku k sňatku však Lucy odmítne.
Ve volné chvíli podrobně vypíše řešení hádanky (poklad je v misii), zapečetí ho a s Marshovou adresou ho uloží u sebe v kufru.
Robert ji požádá o ruku podruhé, ale v té chvíli se objeví Nick a Lucy si odvede. Lucy je zmatená, ale Nick jí vysvětluje, že doktor Langdon pomocí silného opiátu předstíral jeho smrt. Dlouho mu ale trvalo, než se po tom drastickém zásahu zotavil.
Lucy žije s Nickem v jednom domě a přála by si mu být právoplatnou ženou, ale on se chová hrozně rozporuplně. Někdy je na ni milý a jindy zase chladný a odtažitý, na dlouhou dobu mizí z domova a někdy chodí domů opilý.
Za Lucy přijede paní Falconová a oznámí jí, že Robert jel znovu do Číny. Ukázalo se, že našel papír, na který se obtisklo vysvětlení hádanky a znovu se vydal hledat poklad.
Když Nick přijde domů, Lucy mu poví, co se stalo. Ten večer jsou spolu do divadla a jsou si tak blízko jako ještě nikdy. Po třech dnech nebývalého klidu a pohody však Nick náhle odjede do Číny.
Lucy se rozhodne jet za ním, přestože v Číně hrozí válka. Marsh jí zařídí, že poslouží jako válečný kurýr a poté, co spolu úspěšně doručí zprávu do Pekingu, se mohou vydat do misie. Dostali zprávu, že je v ní Robert Falcon, ale když dorazí, zjistí, že je tam sice vážně zraněný Angličan, ale je to Nick.
Misii napadají tlupy lupičů. Marsh jako starý voják přebírá velení a s pomocí ostatních misii brání. Lucy s pomocí doktora Langdona vyjme Nickovi kulku z hrudi a jeho stav se pomalu zlepšuje.
Lucy s ním mluví a nadhazuje, že jel do Číny kvůli Robertovi. Nick však oponuje, že se v novinách dočetl něco o doktoru Langdonovi, a protože mu vděčí za život, rozjel se mu na pomoc.
Nick si myslí, že Lucy miluje Roberta, protože je viděl, jak se líbají. Lucy se však Nickovi vyzná z lásky k němu. Nick jí vypráví svoji verzi příběhu, jak si vzal krásnou a hodnou dívku, ale když "vstal z mrtvých", myslel si, že miluje jiného. Nechtěl však na ni být hodný, ani když byla u něj, aby jí nezpůsobil utrpení. Teď v misii ji tedy znovu požádal o ruku a konečně se dali dohromady.
Marsh najde smaragdy, představují obrovské bohatství. Nick rozhoduje, že poklad spravedlivě rozdělí. Obléhání misie skončí - útočníci zmizí. Dorazí však Robert. Omráčí Marshe a s puškou vyhrožuje Nickovi i Lucy. Oni mu dají poklad, ale byl by je zastřelil, kdyby nezasáhla jedna z dívek z misie a Roberta nestřelila jako první.
Marsh, Lucy a Nick se vrátí do Anglie. Přivezou zprávu o Robertovi a poklad. Lucy a Nick pak plánují společný život.

CITÁT Z KNIHY:

Mr. Gresham se na židli opřel, otřel si ústa ubrouskem a obdařil mě svým krátkým skleněným úsměvem. "Výborně... ehm... Lucy, bylas určitě velmi překvapená, když ti řekli, že se máš stát členkou anglické rodiny, že ano?"
"Ano, pane," zněla má plachá odpověď. Byla jsem tenkrát spíš zoufalá než překvapená a nechtěla jsem o tom mluvit a třeba ho i urazit.
"Nikdy bys neuhodla, proč tě sem otec dal přivézt," řekla Amanda a vrhla šibalský pohled na Edmunda. Ten jenom unuděně pokrčil rameny a zahučel. "Asi sotva."
Proč mě nechali tápat v temnotách? Až do té chvíle se mi dařilo tenhle aspekt své budoucnosti ze svých myšlenek zapuzovat - sice mě znervózňovalo, když jsem na to myslela, ovšem z objektivního hlediska mi byla situace už dávno jasná.
"Tak teda hádej," řekla Amanda.
Váhala jsem, v čínských domácnostech se nikdy takovým způsobem o záměrech hlavy rodiny nemluvilo. Koneckonců tady je Anglie a vládnou tu jiné zvyklosti. Všichni se na mě vyčkávavě dívali, a tak jsem se zdvořile uklonila směrem k Mr. Greshamovi a řekla: !Vím, že jste zaplatil misii mnoho peněz, pane..." Musela jsem mluvit pomalu, protože mi napadaly jenom čínské obraty, jakých bych použila při podobné příležitosti v Číně, a musela jsem si je nejdřív překládat. "Jsem velice poctěna, že jste si takovou bezvýznamnou osobu vybral jako konkubínu, když teď vaše žena zvolna stárne."

VLASTNÍ NÁZOR:

U knihy jsem se královsky bavila a přečetla jsem ji velmi rychle, jak jsem byla zvědavá, co na nás autor ještě vymyslí. Určitě doporučuji jako odpočinkovou, napínavou, ale i romantickou četbu o honbě za pokladem a láskou.
Sice bych mohla rozebírat, že příběh jako takový je až moc náhodný, všechno v něm podivuhodně vychází a zapadá do sebe, ale proč si pro jednou nedat pohov od "literárně-vzdělávacích kritérií" a chvíli nerelaxovat se zajímavou a dobře napsanou knihou? Takže jsem šťastný konec uvítala a na knihu chci upozornit i další, protože není tak známá, aby ji lidé v knihovně hledali automaticky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 29.11.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Nevěsta pro Moonrakers
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Peter O'Donnell - Nevěsta pro MoonrakersMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­