ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brycz Pavel (*28.07.1968)

   
­­­­

Patriarchátu dávno zašlá sláva

Do děje jsme vtaženi scénou z Ukrajiny v době první světové války. Mladý německý důstojník, který je z Česka, si splete přívržence Lenina s jeho odpůrci. Tato politováníhodná záměna ho připraví o život.
Jeho smrti je přítomný mladý Theodor Berezinko.
Po mladém důstojníkovi zůstane několik věcí, které posílá Theodor vdově do Čech.
Theodorův otec Jefim Berezinko je statný muž. Je hlavou rodiny, a je snad jediným z široké plejády postav, které v románu vystupují, koho lze nazvat patriarchou.
Jefim má několik dětí vlastních, ale i nevlastních.
V okamžiku, kdy se dozvídáme, že Jefim je otcem dětí svého souseda, se dostáváme k jedné z mnoha naturalistických, drsných a snad i morbidních scén, které se v románě hojně vyskytují. V období velkého hladomoru ve vesnici Ozero ho pozve jindy nenávistný soused na hostinu - Jefim i s několika členy rodiny pozvání přijmou. Po bohaté hostině se dozvídá, že pojedl vlastních dětí.
Mladý Teodor se vydává do Čech za německou vdovou po mrtvém vojákovi. Vdovu nachází v Liberci, posléze ji pojme za manželku a narodí se jim syn Rolland.
Theodor píše domů otci, že se mu narodil syn a že přijal manželčino příjmení. Starého Jefima popadne ďas nad tím, že se syn vzdal svého jména a přijíždí vše do Liberce napravit.
V tu dobu se již schvaluje k druhé světové válce a Theodor má nyní dva syny - Rollanda a Kurta.
Rolland je výbušný a zdá se, že bude "Mužem" po dědečkovi Jefimovi a nikoli "mužem" po zemřelém otci. Kurt se oproti svému bratrovi mnohem více podobá otci než dědečkovi.
Jefim ztratí během dvou světových válek všechny své děti i manželku, ale přesto si uchovává zdravou mysl a bujnou sexuální sílu.
V období komunistického režimu se Rolland pokouší neúspěšně emigrovat. Je odsouzen na několik let k práci v uranových dolech.
Jak se později ukáže, i přes počáteční zdání hrdého a nezlomného muže, ho prostředí lágru uranových dolů zlomí. Ani Rolland tedy není dalším patriarchou Berezinkova rodu.
Během Rollandova věznění zemře matka a bratr Kurt emigruje do Německa.
Po propuštění z lágru začíná Rolland propadat alkoholu.
Bere si půvabnou dívku Květu, se kterou má dva syny: Kryštofa a Vladimíra.
Z Rollanda se stává alkoholik. Jeho alkoholismem trpí celá rodina.
Starší syn Kryštof otce nenávidí tak silně, že by ho byl schopen zabít. Matkou pohrdá za to, že se s otcem nerozvede.
Ve sklepě matčiných rodičů nalézá pistoli. Zženštilý bratr Vladimír se bojí, že Kryštof otce opravdu zabije. Nahlásí ve škole, že má bratr pistoli, a Kryštof je nešťastně zastřelen policistou.
Vladimírek svého bratra velmi miloval a bratrovou smrtí se mu zhroutí celý svět, ztrácí tak svého jediného spojence proti otcovi alkoholikovi. Trpí výčitkami, že zavinil jeho smrt.
Matka je pološílená a každý den odchází na hřbitov povídat si se svým mrtvým synem.
V této pohnuté situaci se Rolland začne léčit v protialkoholní léčebně. Svůj boj s alkoholem však prohrává a umírá.
Ve Vladimírkově životě se objeví strýček Helmut s tetičkou Elsou z východního Německa. Odvezou si Vladimírka s sebou a snaží se mu pomoci s návratem do normálního života. Vladimírek konečně poznává svůj mužský vzor, který ve svém otci neměl.
Společně emigrují do západního Německa, kde začínají nový život s pomocí strýce Kurta.
U Vladimíra se již od dětství objevovalo umělecké nadání, jako dítě tančil a nyní začíná psát.
Na německém gymnáziu se seznamuje s arménskou dívkou Yasirou. Sblíží je oboustranně pohnutý rodinný osud.
Po gymnáziu odjíždí Vladimírek studovat do Prahy divadelní fakultu. Yasira studuje žurnalistiku v New Yorku.
Při tragickém letu concordu zahyne Vladimírkovi celá rodina, kromě bratrance Rollanda.
Yasira pracuje v New Yorku jako novinářka a dozvídá se, že na Ukrajině žije 126letý stařec Jefim Berezinko.
Yasira společně s Vladimírem a Rollandem odjíždí za starcem Jefimem.
Šťastné shledání je korunováno nalezením Vladimírkovi sexuální orientace díky Jefimovi, který pošle Vladimíra spát do jedné místnosti společně s Yasirou.


Tento generační román vypovídá téměř stoletou historii 4 generací jednoho rodu na pozadí velkých dějinných událostí: Dvou světových válek, vlády komunismu, výbuchu Černobylu, pádu železné opony atd.
V románu se setkáváme se zajímavým promísením česko-ukrajinsko-německých vztahů. Poslední hrdina Vladimír je výsledkem míšení krve těchto tří národů.
Celý román je rozdělen do velkého množství krátkých kapitol s výstižnými názvy.
Důmyslně se střídá prostor, ve kterém se román odehrává. Prvním dějištěm je Ukrajina, která je vystřídána Českem a následuje Německo, přičemž na Ukrajinu se v průběhu děje několikrát vracíme. Vracíme se, abychom mohli sledovat osudy Jefima, jediného patriarchy celé knihy.
V románu často probleskují naturalistické scény, které však celé knize dodávají na naléhavosti. Často jsou to příběhy lidí, které zdánlivě s dějem románu nesouvisí, ale právě na nich je nám zdůrazňována tragika lidského osudu, která je právě v Berezinkově rodu vlastní. Příběh končí vícenásobným setkáním – setkáním Jefima se svými pravnuky a setkáním Vladimíra s krásnou Yasirou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čarodějka, 17.04.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Pavel Brycz - Patriarchátu dávno zašlá slávaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)