ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brycz Pavel (*28.07.1968)

   
­­­­

Patriarchátu dávno zašlá sláva

Do děje jsme vtaženi scénou z Ukrajiny v době první světové války. Mladý německý důstojník, který je z Česka, si splete přívržence Lenina s jeho odpůrci. Tato politováníhodná záměna ho připraví o život.
Jeho smrti je přítomný mladý Theodor Berezinko.
Po mladém důstojníkovi zůstane několik věcí, které posílá Theodor vdově do Čech.
Theodorův otec Jefim Berezinko je statný muž. Je hlavou rodiny, a je snad jediným z široké plejády postav, které v románu vystupují, koho lze nazvat patriarchou.
Jefim má několik dětí vlastních, ale i nevlastních.
V okamžiku, kdy se dozvídáme, že Jefim je otcem dětí svého souseda, se dostáváme k jedné z mnoha naturalistických, drsných a snad i morbidních scén, které se v románě hojně vyskytují. V období velkého hladomoru ve vesnici Ozero ho pozve jindy nenávistný soused na hostinu - Jefim i s několika členy rodiny pozvání přijmou. Po bohaté hostině se dozvídá, že pojedl vlastních dětí.
Mladý Teodor se vydává do Čech za německou vdovou po mrtvém vojákovi. Vdovu nachází v Liberci, posléze ji pojme za manželku a narodí se jim syn Rolland.
Theodor píše domů otci, že se mu narodil syn a že přijal manželčino příjmení. Starého Jefima popadne ďas nad tím, že se syn vzdal svého jména a přijíždí vše do Liberce napravit.
V tu dobu se již schvaluje k druhé světové válce a Theodor má nyní dva syny - Rollanda a Kurta.
Rolland je výbušný a zdá se, že bude "Mužem" po dědečkovi Jefimovi a nikoli "mužem" po zemřelém otci. Kurt se oproti svému bratrovi mnohem více podobá otci než dědečkovi.
Jefim ztratí během dvou světových válek všechny své děti i manželku, ale přesto si uchovává zdravou mysl a bujnou sexuální sílu.
V období komunistického režimu se Rolland pokouší neúspěšně emigrovat. Je odsouzen na několik let k práci v uranových dolech.
Jak se později ukáže, i přes počáteční zdání hrdého a nezlomného muže, ho prostředí lágru uranových dolů zlomí. Ani Rolland tedy není dalším patriarchou Berezinkova rodu.
Během Rollandova věznění zemře matka a bratr Kurt emigruje do Německa.
Po propuštění z lágru začíná Rolland propadat alkoholu.
Bere si půvabnou dívku Květu, se kterou má dva syny: Kryštofa a Vladimíra.
Z Rollanda se stává alkoholik. Jeho alkoholismem trpí celá rodina.
Starší syn Kryštof otce nenávidí tak silně, že by ho byl schopen zabít. Matkou pohrdá za to, že se s otcem nerozvede.
Ve sklepě matčiných rodičů nalézá pistoli. Zženštilý bratr Vladimír se bojí, že Kryštof otce opravdu zabije. Nahlásí ve škole, že má bratr pistoli, a Kryštof je nešťastně zastřelen policistou.
Vladimírek svého bratra velmi miloval a bratrovou smrtí se mu zhroutí celý svět, ztrácí tak svého jediného spojence proti otcovi alkoholikovi. Trpí výčitkami, že zavinil jeho smrt.
Matka je pološílená a každý den odchází na hřbitov povídat si se svým mrtvým synem.
V této pohnuté situaci se Rolland začne léčit v protialkoholní léčebně. Svůj boj s alkoholem však prohrává a umírá.
Ve Vladimírkově životě se objeví strýček Helmut s tetičkou Elsou z východního Německa. Odvezou si Vladimírka s sebou a snaží se mu pomoci s návratem do normálního života. Vladimírek konečně poznává svůj mužský vzor, který ve svém otci neměl.
Společně emigrují do západního Německa, kde začínají nový život s pomocí strýce Kurta.
U Vladimíra se již od dětství objevovalo umělecké nadání, jako dítě tančil a nyní začíná psát.
Na německém gymnáziu se seznamuje s arménskou dívkou Yasirou. Sblíží je oboustranně pohnutý rodinný osud.
Po gymnáziu odjíždí Vladimírek studovat do Prahy divadelní fakultu. Yasira studuje žurnalistiku v New Yorku.
Při tragickém letu concordu zahyne Vladimírkovi celá rodina, kromě bratrance Rollanda.
Yasira pracuje v New Yorku jako novinářka a dozvídá se, že na Ukrajině žije 126letý stařec Jefim Berezinko.
Yasira společně s Vladimírem a Rollandem odjíždí za starcem Jefimem.
Šťastné shledání je korunováno nalezením Vladimírkovi sexuální orientace díky Jefimovi, který pošle Vladimíra spát do jedné místnosti společně s Yasirou.


Tento generační román vypovídá téměř stoletou historii 4 generací jednoho rodu na pozadí velkých dějinných událostí: Dvou světových válek, vlády komunismu, výbuchu Černobylu, pádu železné opony atd.
V románu se setkáváme se zajímavým promísením česko-ukrajinsko-německých vztahů. Poslední hrdina Vladimír je výsledkem míšení krve těchto tří národů.
Celý román je rozdělen do velkého množství krátkých kapitol s výstižnými názvy.
Důmyslně se střídá prostor, ve kterém se román odehrává. Prvním dějištěm je Ukrajina, která je vystřídána Českem a následuje Německo, přičemž na Ukrajinu se v průběhu děje několikrát vracíme. Vracíme se, abychom mohli sledovat osudy Jefima, jediného patriarchy celé knihy.
V románu často probleskují naturalistické scény, které však celé knize dodávají na naléhavosti. Často jsou to příběhy lidí, které zdánlivě s dějem románu nesouvisí, ale právě na nich je nám zdůrazňována tragika lidského osudu, která je právě v Berezinkově rodu vlastní. Příběh končí vícenásobným setkáním – setkáním Jefima se svými pravnuky a setkáním Vladimíra s krásnou Yasirou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čarodějka, 17.04.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Pavel Brycz - Patriarchátu dávno zašlá slávaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­