ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fischer Otokar (*20.05.1883 - †12.03.1938)

­­­­

Otroci

  • tragédie o 5 dějstvích

Pětiaktová veršovaná tragédie význačného básníka a překladatele, jenž za její námět zvolil povstání římských otroků pod vedením gladiátora Spartaka.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Aventinum v Praze roku 1925. Počet stran: 74.

OBSAH:

Římský boháč Krassus pořádá v amfiteátru zápasy otroků, kteří ho - jdoucí na smrt - vděčně zdraví. Krassův přítel Glaber marně radí k rozvaze. Chtěl by zlidštit osud otroků, obzvláště když vidí, že se neodvratně blíží jejich vzpoura.
Zápasů se účastní mlčenlivý obr Spartakus, jenž právě skolil obrovského černocha.

Krassus počátky odboje rozcupuje - v dlouhé řadě křížů umírají zajatci. Pohled na ně probudí i Spartaka. Odhodí zbraň, strhá ze sebe pouta, jimiž byl přikován ke skále, snímá ukřížované a staví se do čela vzpoury... Jde mu pouze o dobytí svobody; jeho vášnivý druh Krixus ale žádá pomstu!

Krassovo vyjednávání o mír ztroskotá...

Krixus chce uspořádat před Římem zápasy se zajatými Římany, ti však hrdě odmítají a jsou křižování. Umírá i Glaber. Je přesvědčen, že "tyčí-li kříže Říman či dnes otrok, letí nad zemí stejné křídlo: zlo!" a prosí Spartaka jménem lidstva: "Ó, lidstvo lidstvím spas! Nebude křížů, bude láska."

Zkroušení Římané přijímají Spartakovy podmínky, který za to ušetří Řím. Jenže proradný Krassus ruší slovo, Spartakus obnovuje nerovný boj, ve kterém hyne, zatímco poražení se vzdávají s pevnou nadějí, že přece jen přijde jejich chvíle.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 12.02.2020

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Goethe
­­­­

Diskuse k výpisku
Otokar Fischer - OtrociMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­