ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Preussler Otfried (*20.10.1923)

­­­­

Čarodějův učeň


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Knižní klub Praha v roce 1996, přeložil Radovan Charvát, ilustrace Jan Henke.

KRÁTCE O AUTOROVI:

Otfried Preussler je uznávaný německý spisovatel českého původu, který se narodil 20. října 1923 v Liberci v německé rodině. Jako mladý voják bojoval za druhé světové války v německé armádě, upadl do ruského zajetí, kde byl celkem 5 let, než se mohl vrátit do Německa, kam jeho rodina byla odsunuta z Čech. Preussler se oženil s dívkou, která na něj čekala, než se vrátí z války, bydlí s rodinou v bavorské vesnici Haidholzen nedaleko Rosenheimu. Do roku 1970 pracoval jako učitel, od té doby se věnuje jen literární tvorbě. Je členem mezinárodního PEN klubu a laureátem mezinárodních cen za literaturu. Za celoživotní dílo byl v roce 1991 jmenován profesorem.

Z jeho tvorby je nejvýznamnější právě Krabat, česky přeložený jako Čarodějův učeň, který byl zfilmovaný režisérem Karlem Zemanem. Jako animovaný film byl oceněný diváky i porotou. Dále Malá čarodějnice, u nás také přeložená a velmi mezi dětmi oblíbená. Z knih pro dospělé stojí za zmínku Útěk do Egypta přes Království české.

DĚJ:

Čarodějův učeň je pohádková kniha o dospívajícím chlapci, který se jmenuje Krabat, je sirotek a v noci se mu zdá sen, aby šel do učení do Černého mlýna na Blatech. Autor vyprávění čerpal z lužickosrbské legendy, proto příběh zasadil do slezské Horní Lužice a časově do 1. přelomu 17. a 18. století. Okolí děje autor velmi dobře znal, vesnice jsou označeny přesně a v českém překladu mají české názvy. Také postava Krabata vychází ze skutečné historické postavy, jakéhosi chorvatského plukovníkem, kterého odměnil saský panovník. Krabat by se dalo přeložit jako Chorvat.

Krabat je tedy chudý sirotek, který se vydal za svým snem do strašidelného mlýna, aby se dal do učení k Mistrovi. Mistr je od počátku popisován jako postava značně nesympatická, jednooký starší mlynář oddávající se černé magii. Autor popisuje těžký život mlýnských učedníků. Chlapci pracují a učí se čtení z Koraktoru - čarodějnické knihy. V mlýně objeví kmotříček, melou se lidské kosti, po kterých ráno není ani památky, žáci jsou proměněni v havrany, čtou z čarodějnické knihy, skládají přísahu věrnosti Černé školy. Každý rok o velikonocích čeká chlapce velká zkouška, musí strávit noc na místě, kde někdo zemřel, znovu slibují věrnost a poslušnost Mistrovi, ale z této noci se vždy jeden žák nevrátí. Každý rok je přijat nový žák, takže jich je stále 12. Jeden rok života v mlýně jsou však tři roky života mimo něj. Krabat dál pracuje a studuje u Mistra, je jeho nejlepším žákem, ale stačí se i zamilovat do dívky jménem Kantorka.

Jakmile přijde další rok, Krabat ví, že takto již nechce dál žít. Mistr ho ale ze služby propustit nechce, existuje jen jedna cesta za svobodou a ta je velmi obtížná. Všechno záleží na Kantorce, která je Mistrem podrobena zkoušce, pokud zvítězí, jsou svobodni oba a Mistr zemře, pokud prohraje, oba zemřou. Nakonec zvítězí láska, mrtví kamarádi jsou pomstěni, Mistr umírá a Krabat s Kantorkou odcházejí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 06.02.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čarodějův učeň, Čarodějův učeň (2)
-Moje knížka o Krakonošovi: Dva tucty příběhů o pánu Krkonoš a tři k tomu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Otfried Preussler - Čarodějův učeňMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­