ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Žamboch Miroslav (*13.01.1972)

­­­­

Na ostřích čepelí

Obálka: Milan Fibiger
Rok vydání: 2001
Počet stran: 557

Tato poměrně obsáhlá knížka je podle mne vrcholným dílem české fantasy. Odehrává se v době fantasy středověku v zemi obchodních válek, impéria okupujícího země spojené v jakési obchodní koalici a hlavně možná úrodných neprobádaných oblastí. Hlavní hrdina je muž, který se neštítí ničeho. Je vysoký, hubený a jeho tvář připomíná stokrát roztržený a znovu zašitý boxovací pytel. Je tichý jako myš, ostražitý, lstivý a dokáže brilantně zacházet s jakoukoli zbraní. Nahání vám hrůzu? Ano, tak tohle je Koniáš.
Kniha vypráví o jeho největší životní zakázce. Je to žoldnéř, který se nechá najímat na různé práce, které potřebují tvrdou ruku. Naučil se ve světě špinavostí chodit a nebát se ničeho. Až jednou ho najmul zámožný právník z města Fenidongu, který po něm chtěl doprovod pro svou karavanu plnou 2000 rolníků a řemeslníků. Zpočátku Koniáš jen zajišťoval muže na obranu karavany, ale po několika neúspěšných útocích na něj začínají i větší problémy. Karavanu, která se formuje k odchodu v údolí kus od města, se někdo pokusí několikrát zlikvidovat. Přese všechny potíže se Koniášovi a jeho věrným podaří vyrazit na cestu i za cenu mnoha životů. Cestou mají problémy při průchodech přes území menších států, strádají a bojují o život, ale přežijí. Chystá se průchod přes neúprosné hory, který je stojí dvakrát tolik sil, protože současně utíkají před pronásledovateli. Koniáš se cestou zamiluje do ženy, která ho ošetřovala, když byl raněný, ale ona je vdaná a její muž je nejsilnější člověk v celé karavaně. Navíc Koniášovi nezbylo ani moc najmutých žoldnéřů, protože cesta se změnila v boj na život a na smrt. Když se konečně po útrapách v horách dostanou do krásného údolí, zjistí, že jeho voda je zamořena arzenem a kolonie, založená v tom místě před osmdesáti lety, je zcela vyhlazená. Putují dál, ale do cesty jim přichází největší překážka - zbořený přírodní most, dlouhý 400 metrů. Zdánlivě nepřekonatelná překážka. Hammond, nejsilnější muž karavany, se však ujme práce a s pomocí ostatních postaví obrovsky most, aby se po něm mohla přepravit celá karavana. V tom momentě, když jsou všichni lidé i s vozy a veškerým jejich majetkem nahnáni mezi rozbouřenou řeku měnící se ve vodopád a strmou skalní stěnu u mostu, je překvapí nepřátelé a snaží se je zarazit. Koniáš a jeho muži se jim staví do cesty, ale protivníků je příliš. Nakonec se jim podaří zbořit most, který spadne se vším, co je zrovna na něm a tak zahyne Hammond. Zbylí kolonisté, kteří se přes něj ještě nedostali, jsou houfně vražděni, znásilňováni a drancováni. Všichni Koniášovi muži jsou mrtví a Koniáš je těžce zraněn snad na všech místech těla. Jediní, komu se povedlo utéci, byla žena, kterou Koniáš miloval, její děti a Koniášův svěřenec Umwald. Utekli zpět do hor, i když se blížila zima. Po několika dnech je dojel Koniášův kůň a na něm Koniáš, který byl v komatu. Postarali se o něj a vlekli ho s sebou.
Jednoho dne se Kristýna, Koniášova milá, už neprobrala. Zemřela vyčerpáním ve spánku. Zato Koniáš se konečně probral z komatu a pomocí mocných pilulek, které jednou sebral jednomu kupci, je dovedl až do Fenidongu. Když mu však drogy došly, upadl opět do komatu. Ve městě se o něj postarali jeho přátelé. Jeho osobnost utrpěla hodně změn, ale i to se povedlo vyřešit. Zjistil, že za jejich veškeré problémy může jeden z podílníků na kolonizačním projektu. Sám Koniáš se za ním vydal, aby to s ním mohl vyřídit. Nakonec po úspěšném ukončení léčby a odstranění zrádce se setkal s přáteli z kolonie, kteří mu řekli, že kolonie funguje a Koniáš se stal největším podílníkem na zisku z obilí, které kolonie produkovala. Byl šťastný, protože se mu povedlo zachránit všechny lidi a dokončit svůj úkol.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka je velmi zajímavá a dramatická. Její název zní až moc přehnaně a fádně, ale obsah je opravdu kvalitní a krásně rozkreslený do několika úhlů pohledu. Autor knihu protkává kromě dokonalých bitevních scén, které jsou detailně popsané, mnoha drobnějšími ději. Například osamělostí Koniášova zástupce a dalo by se říci i přítele Kowalskiho, který nakonec získá dvě milující ženy, které jsou pak trnem v oku mnoha puritánským osadníkům.
Na konci knihy můžeme dobře pozorovat Koniášovu vnitřní rozervanost a fyzickou ochablost způsobenou silnými drogami a jeho postupné léčení. Jeho postava je zde skvěle vykreslena do nejmenších detailů, a tak se dozvídáme, že to není jen chladnokrevný vrah, ale i vzdělaný člověk s velkou intuicí a hbitým myšlením. Skoro klasický kladný hrdina. Jen ta jeho odpudivá tvář a často drsnější praktiky...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: feefee, 08.04.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Miroslav Žamboch - Na ostřích čepelíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­