ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Plzák Miroslav (*25.08.1925 - †13.11.2010)

­­­­

Srdce zmámené láskou

Jak láska začíná? Jak můžeme ovlivnit její vývoj? Co dělat, aby vydržela co nejdéle? A co dělat, když nevydrží? Milenectví je sice jedinečný a neopakovatelný příběh, ale je vždy riskantní. Vývoj lásky nemůžeme předvídat. Zamiluji-li se, nikdy nevím, jak to dopadne. A jakmile se pokusím lásku ovlivnit tak, aby co nejdéle přetrvala, začnu se jevit jako závislý partner, což lásku druhého oslabí... Jak řešit tento milenecký paradox?

STRUČNĚ O AUTOROVI:

MUDr. Miroslav Plzák, CSc. byl český lékař (psychiatr, gynekolog a sexuolog) a uznávaný odborník na mezilidské vztahy.
Vystudoval Lékařskou fakultu UK, v roce 1964 se stal primářem na psychiatrické klinice Fakulty všeobecného lékařství UK.

Je spoluzakladatelem telefonické "Linky důvěry" (1964), ke které dodal: "K založení Linky důvěry mě inspirovala britská organizace samaritánů, ale oni radili nešťastným lidem po telefonu poněkud amatérsky. To se mi nelíbilo. Proto jsem vytvořil tým, v němž byl psychiatr, psycholog, právník, gynekolog i sociální pracovník. O telefonátech se vedly záznamy, byť anonymní. Snahou bylo dostat volajícího na ambulanci. Ze dvaceti až třiceti volajících za večer jich přišla čtvrtina, což byl úspěch."

Pan doktor Plzák ale psal i televizní inscenace a divadelní hry - asi nejznámější je hra Záviš kontra Březinová, jíž sepsal společně s Miloslavem Šimkem a jež se hrála dokonce v Semaforu.

OBSAH:

Tato kniha není příliš rozsáhlá, má jen 125 stran a celkem pět kapitol.

Kniha řeší především lásku. Hned na jejím začátku nalezneme zajímavou myšlenku: "Skopového se jednou přejíme, pes jednou zemře a růže nám přestane vonět; z toho vyplývá, že vše se nám jednou omrzí..."
Také je tu vysvětleno, co to znamená být smutný: "...něco nelibého, záporného, nepříjemného."
Další zajímavé myšlenky:
"Kdyby libost trvala bezdůvodně příliš dlouho, přestala by nám být cenností, o níž je nutné usilovat."
"Láskou se trápíme, protože milovaný partner není ani růže, ani skopové, ani pes, ale stejná lidská bytost jako já, mající svou vůli, své emoce a z toho vyplývající požadavky a zájmy."
"Velká láska je, když člověk trpí jako zvíře chycené do želez."

Dozvíme se rovněž, že sexualita hraje svou roli v kvalitě milenecké lásky, v sestupné etapě však ztrácí svou "špičkovost" a začne zlobit. Dále že svých zálib se zbavujeme proto, abychom měli více času na lásku; a více času na lásku znamená zvýšit frekvenci setkání na každodennost; jistota každodennosti nás však zbavuje milenecké touhy...

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha byla velice pěkná a vyplývá z ní, že můj mozek musí být v pořádku, aby mi vůbec vpouštěl do bdělého vědomí schopnost se zamilovat. Vědomí totiž dokáže za jednu vteřinu chápat a rozumět skutečnosti kolem sebe a navíc rychle vyhodnotit případné nebezpečí tak, že se ho začneme bát a utečeme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanka, 17.10.2009

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Miroslav Plzák - Srdce zmámené láskouMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­