ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kratochvíl Miloš (*06.01.1948)

­­­­

Puntíkáři (Pachatelé dobrých skutků)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Duchaři)
  • pro děti od sedmi let

První kniha z nové série Pachatelé dobrých skutků o dvou kamarádech, kteří s nevinnými úmysly vyvádějí jednu lumpárnu za druhou.
Filip a Michal jsou kamarádi na život a na smrt, protože - jak říká Michal - jeho kamarád většinou vymyslí tak šílené věci, že byste ho museli zabít nebo se musíte smířit s tím, že půjde o život i vám. O život však často jde i dalším kamarádům či dospělým, kteří se k jejich rošťárnám připletou, ať už kvůli nebezpečným situacím, nebo protože by se z obou kluků zbláznili. Filda s Míšou vše myslí dobře, ale jedna poznámka v žákovské stíhá druhou a radost z nich má jedině Michalův tatínek, jenž se jimi nechává inspirovat při tvorbě reklamních sloganů. Ovšem jak všichni kluci vědí, pravé kamarádství na život a na smrt nezlomí žádné poznámky ani ty největší průšvihy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2009 (1. vydání). Ilustroval Milan Starý. Počet stran: 107. ISBN: 978-80-204-1973-6.

OBSAH:

Filip Fialka, jenž se snaží všem pomáhat, uvidí na ulici psa, který mu přijde hubený. Proto jej vezme domů a krmí ho vším, co najde. Když to zjistí jeho maminka, jde se psem na veterinářství, kde se přijde na to, že patří panu Sojkovi - řediteli školy, do níž Filip nastupuje. Ten mu dá černý puntík, ještě než nastoupí do školy. Všichni učitelé si kvůli tomu na Filipa zasednou...

Ve škole se Filip začne kamarádit s Michalem Součkem. Hned první den, kdy se spolu baví, si připínají kolíčky na nos a dostanou poznámku.
Když chodí do třetí třídy, začne školní rok další poznámkou. Zapomenou úkol, a tak tvrdí, že ho napsali neviditelným inkoustem.
Mezi jejich další zážitek patří to, když si chtějí vyzkoušet, jaké to je být kaskadérem z filmu. Proto jdou na střechu obchodu a Filip z něj skočí do krabic. Samozřejmě ho všechno bolí. Mezi krabicemi najdou psa. Filip ho vezme a jde hledat majitele. Zjistí, že jím je jedna paní, která jim je za to vděčná a pochválí je ve škole. Pan ředitel si je pozve, ale místo toho, aby je pochválil, řve na ně, že chtěli se psem určitě něco provést.

Filip s Michalem chtějí ale stále pomáhat. Proto si vyberou třídního "tlusťocha" a rozhodnou se, že jej odnaučí tolik jíst. Jdou s ním na oběd a Michal hraje, že se jídlem dusí. Všichni mu to věří a kuchařka dokonce omdlí. Balvana - jak třídnímu tlusťochovi říkali - to ale vůbec nerozhodilo. Oba dostali poznámku.
Když přišel Michal domů, měl jeho tatínek radost, jelikož pracuje jako reklamní kreativec a Michalovy poznámky mu už několikrát pomohly udělat dobrou reklamu. Tahle poznámka ale za nic nestála.

Další den šel Filip s Michalem do blízkého lesa na posed. Měli tam udělané malé obydlí. Začalo ale pršet a už museli jít domů, takže zmokli. Michal z toho dostal zápal plic a byl dva týdny doma.
Když se vrátil do školy, zjistil, že se Filip začal kamarádit s Hurychem - klukem, jenž pořád někam jezdil a vytahoval se. Nikdo ho kvůli tomu neměl rád, ale Filip o něm říkal, že je chudák. Michal se kvůli tomu s Filipem pohádá a nebaví se spolu.
Jakmile další den odejede Hurych na nějaký ostrov, Filip s Michalem se usmíří.

Druhého dne ve škole uráží nějaký kluk Filipa. Ten se s ním začne prát, a když ho porazí, strčí mu hlavu do umyvadla. Přijde učitelka a Filip s Michalem dostanou opět poznámku.

Když se Hurych vrátí z ostrova, Michal s Filipem ho vezmou sáňkovat po listí. Hurych chce jet první, ale jelikož neumí brzdit, narazí do stromu. Jeho čip mu ukradne straka, a tak jeho otec pošle policii a detektivy, aby ho našli. Všichni se ale honí za strakou s čipem.
Hurychova matka řeší s policií to, že Michal s Filipem jejího syna určitě přivázali k sáňkám a úmyslně ho zranili. Hurych to ale popře, a tak je zachrání.

V dalších dnech Michal nedostane poznámku, přestože Filip ano. Stane se to několikrát, až si Filip myslí, že učitelka Michalovi nadržuje a přestane se s ním bavit.
Nakonec spolu začnou zase komunikovat, Hurych se uzdraví a všichni se stanou kamarády...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sewor, 14.10.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Miloš Kratochvíl - Puntíkáři (Pachatelé dobrých skutků)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)