ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Unamuno Miguel de (*29.09.1864 - †31.12.1936)

   
­­­­

Svatý Manuel Dobrotivý, mučedník

Filozoficky laděná novela španělského myslitele a esejisty pojednává formou nalezeného textu o životě světce, jenž zápolí se svými pochybnostmi.
Don Manuel je obrazem rozporuplnosti lidské povahy - je to kněz, mluvící a jednající jako světec, ale sám nevěřící v pravdivost náboženských doktrín. Jedinou útěchou je pro něho kněžská činnost, jež jej jednak odvádí od pochybností, jednak mu dává možnost přinášet úlevu těm, kteří věří. Stále hledá cestu mezi náboženskou vírou a ateismem a nalézá jí ve vědomí, že lidé potřebují k životu něco, co jim dává naději a že tedy za těchto okolností i náboženství splňuje svůj účel.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství L. Marek v Brně roku 1999 (1. vydání). Ze španělského originálu San Manuel Bueno, mártir přeložila Martina Slavinská. Předmluvu napsal Michael Hauser. Počet stran: 79. ISBN: 80-86263-01-0.

O DÍLE:

Krátká novela španělského klasika je hagiografií smyšleného světce (o němž však autor říká, že pevně věří v jeho skutečnou existenci, třebaže si ho sám vysnil). Hlavní hrdina nevěří v boha, což mu však nebrání, aby se pro své farníky stal vzorem křesťanské lásky.

OBSAH:

Novela je stylizována jako vyprávění Manuelovy duchovní dcery, poměrně vzdělané venkovanky Ángely. Ta se jako stařenka rozhodne vylíčit hrdinův životní příběh, aby přispěla k jeho chystanému svatořečení.

Vypráví, že kněz Manuel navzdory výjimečnému nadání odmítl postup v církevní hierarchii. Učinil to, aby se mohl starat jednak o děti své ovdovělé sestry, jednak o obyvatele v milované vesničce ležící mezi horou a jezerem. (O tomto jezeře se říká, že na dně leží zatopené město, jehož zvony lze zaslechnout o Svatojánské noci. Jde o leitmotiv díla.)

Manuel tedy působí jako venkovský farář a jeho hlavní životní snahou je podporovat lidi ve víře v posmrtný život, a tím jim umožňovat radost či alespoň klid. Tato útěcha zůstává jemu samotnému, ateistovi, odepřena. Mladým lidem hraje při tanci na harmoniku, dětského pasáčka v mrazivém dni zastoupí při shánění stáda, pohřbí sebevraha, neboť tvrdí, že se nešťastník v poslední chvíli jistě obrátil zpět k víře, smiřuje rozvaděné rodiny. Lidé mu lásku oplácejí láskou a přesvědčením, že je svatý. Manuel se však musí neustále zaměstnávat, aby nepropadal chmurným myšlenkám.

Když se patnáctiletá Ángela vrátí z katedrální školy, kde se dosud vzdělávala, stane se Manuelovou učednicí, duchovní přítelkyní a do jisté míry i jeho opatrovatelkou. Teprve když však přicestuje z Ameriky Ángelin bratr Lazaro, světák, socialista a antiklerikál, dívka pochopí pravdu o knězově ateismu. Světec si nakonec získá také Lazara během dlouhých procházek po břehu jezera (jehož víry lákají nešťastného světce k sebevraždě). Nepřesvědčuje mladíka o pravdě náboženství, v niž sám nevěří: podaří se mu však získat pro sebe Lazara jakožto člověka, ne jako ovečku. Ten tedy přijímá krev a tělo Páně z knězových rukou a k nesmírné potěše vesničanů. (Původně Lazaro ztělesňuje odpor k tradici, církvi, rodině, vesnici.)

Nakonec don Manuel umírá v pověsti svatosti. Lazaro se po čase utrápí a Ángela ve stáří sepisuje svou hagiografii. Jako jediná z ústřední trojice zůstává křesťankou a doufá, že ač kněz a bratr "věřili ve svou nevíru", ve skutečnosti byli věřící, aniž o tom věděli. Manuelovo chování nám k tomu však nedává žádné vodítko; navzdory očekávání vypravěčky totiž v proslovu před smrtí nedodá: "Kdo ví?" (tj. kdo ví, zda nás po smrti nečeká další život?). Naopak se se sourozenci rozloučí slovy: "S bohem, už se nikdy neuvidíme."

Kromě jezera, v němž jsou podle legendy pohřbeny zvony, má novela ještě jeden leitmotiv v podobě biblické věty: "Otče, proč jsi mě opustil?"
V Novém zákoně ji vykřikne umírající Ježíš, v Unamunově díle ji opakuje místní blázen. Dalším významným motivem je Manuelův "nadpozemský hlas". Novela je silně vlastenecká, svázaná se Španělskem a jeho lidem.

CITÁT:

"Lazaro, viděl jsi už někdy větší záhadu, než že sníh padá do jezera a utopí se v něm, zatímco svou pokrývkou zahaluje horu?"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 07.02.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Miguel de Unamuno - Svatý Manuel Dobrotivý, mučedník







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)