ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Paverová Michelle (*07.09.1960)

­­­­

Bratr vlk (Letopisy z hlubin věků)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Toulavý duch)
  • pro čtenáře od 12 let

První kniha ze série Letopisy z hlubin věků, v níž se seznámíme s Torakem, chlapcem bojujícím o přežití v době pravěku.
Z Toraka se náhle stává sirotek. O matku přišel ještě jako nemluvně a jeho otec podlehne zranění, jež mu způsobil posedlý, neobyčejně agresivní medvěd. Těsně před smrtí mu musí chlapec slíbit, že najde Horu Ducha světa, a to i za cenu, že při jejím hledání přijde o život. Jedině tak se dá zachránit Hluboký hvozd před definitivní záhubou. Úkol je to vskutku nesnadný, protože Horu doposud nikdo nenašel. Nejprve je nutné nalézt průvodce. Ale kdo by jím měl být, když ne nějaký člověk? Otec žil s hochem zcela sám a před kontaktem s lidmi jej důrazně varoval, aniž by mu stihl vysvětlit proč. Torak se cítí naprosto bezradný a osamělý. Dokáže splnit svůj slib? Dokáže se o sebe vůbec postarat? Dokáže medvědovi uniknout? A to vše bez lidské pomoci.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2005 (1. vydání). Z anglického originálu Wolf Brother (Chronicles of Ancient Darkness) přeložila Jana Jašová. Ilustroval Geoff Taylor. Počet stran: 246. ISBN: 80-242-1534-9.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Michelle Paverová se narodila v africkém Malawi do rodiny novinářů, ale dnes žije v Londýně - spojení inspirace z dětství v podobě afrických mýtů a z cest (zejména na sever - Norsko, Laponsko, Island...) s vědeckým poznáním (právnička se zájmem o antropologii, archeologii a zoologii).

Její nejznámější knižní série Letopisy z hlubin věků (Chronicles of Ancient Darkness) vychází od roku 2004 a obsahuje 6 svazků:

  • Bratr vlk (2004, Wolf Brother)
  • Toulavý duch (2005, Spirit Walker)
  • Pojídač duší (2006, Soul Eater)
  • Vyhnanec klanů (2007, Outcast)
  • Zrádce přísahy (2008, Oath Breaker)
  • Lovec duchů (2009, Ghost Hunter)

Tato série získala řadu ocenění a práva na film zakoupil režisér Ridley Scott.
Za 1. díl prý autorka získala 5 milionů dolarů - je svou bleskovou úspěšností přirovnávána k Rowlingové.

LETOPISY Z HLUBIN VĚKŮ:

Děj je zasazen do severské přírody pravěku, kdy Hluboký hvozd obývaly klany lovců a sběračů (Havrani, Vlci aj.; kniha obsahuje také mapu země).

Chování lidí, způsob lovu, boje, šamanismus a léčitelství, rituály i animistická víra lidí před 6000 lety, to vše je líčeno zasvěceně a sugestivně. Příběh je napínavý, čtivý, vyprávění je zpestřeno pasážemi, ve kterých je situace nahlížena očima zvířete - vlčka, čemuž odpovídá také výrazová forma (řeka = Mokro; Torak = Velký Dlouhán; mrtvý člověk = Bezdechý apod.).

Příběh s mýtickým jádrem je inspirován legendami přírodních národů i studiemi pravěkého života, není však popisný a cílem není poučit, pravěké prostředí tvoří kulisu pro děj, zobrazující boj dobra a zla.

Bratr vlk

Torak, 12letý hoch, slíbil umírajícímu otci, že se pokusí zbavit Hluboký hvozd krutého medvěda, jenž zabíjí pro radost a s každou obětí jeho síla roste. Chlapec musí před medvědem prchnout a postarat se o sebe sám v divočině. O matku přišel jako kojenec a vyrůstal s otcem sám. Nyní se musí rozhodovat, aby přežil - váhá nad možností ponechat si, či zabít a sníst vlčí mládě, které jako jediné ze smečky přežilo povodeň. Malý vlček k němu přilne a Torak zjistí, že mu dokáže porozumět a štěknutím či pohybem i jemu něco sdělit.
(Později se dozvídá, že po smrti matky byl odkojen vlčicí. Otec byl kouzelníkem klanu Vlků, ale oddělil se. Torak má zvláštní schopnost rozumět vlkům, o čemž netušil.)

Torak je v divočině zajat mladými Havrany, kteří jej obvinili z krádeže zvěře, kterou ulovil. Musí se obhájit soubojem s Hordem, synovcem náčelníka, starším a silnějším mladíkem. Boj vyhrává důvtipem (Horda opaří polévkou a přemůže), není však propuštěn. Později se dozvídá, že ho někteří považují za vyvoleného člověka - Toho, kdo naslouchá, bojuje vzduchem a promlouvá tichem. Podle proroctví má takový člověk porazit zlo tím, že skropí Horu krví svého srdce, až jí na usmířenou věnuje tři části Nanuaka. Nikdo přesně neví, co to Nanuak je, váže se k němu hádanka: Co je ze všech nejskrytější - utonulé oči znát. Co je ze všech nejvěčnější - kamenný zub osahat. Co je ze všech nejchladnější - nejtemnějším světlem plát.

O Torakovi se má rozhodnout - zda jej nechat jít splnit úkol, či ho obětovat, najít Horu a jeho krví ji pokropit.

Torakovi se podaří utéct, je ale pronásledován a pomáhá mu Renn, 14letá dívka, jež věří v jeho jedinečnost. Společně se vydají hledat Horu, zažívají mnohá nebezpečí, která se ale ukazují jako osudová - Torak při nich získává informace i části Nanuaka.

První vyloví z vody, když padá do rozbouřené řeky, ke druhé jej do temné jeskyně navede pomatený Chodec, po úrazu hlavy vyhnaný svým klanem, třetí nalézá v severní zemi při pádu do ledové průrvy. Magické předměty (oči duchů vody, kámen ve tvaru zubu z jeskyně a lucernička umírajícího) sálají do okolí svou sílu, lidi oslabují, zvířata je cítí. Proto se trojice musí bránit také medvědovi, jehož Nanuak přivolává. Pomocí bylin a ochranných rituálů se od kouzelné moci očišťují, takže se jim podaří dojít až těsně k Hoře.
Klan Havranů však po dětech nepřestal pátrat a zde je konečně dohnal.

Hord, Rennin bratr, na Toraka velmi žárlí, sám chce být zachráncem Hvozdu, proto stále prosazuje nápad Toraka zabít. Náčelník má však jiný názor a promlouvá s Torakem. Torak se dozvídá, že utéct se mu podařilo díky němu, jeho pouť hvozdem byla zkouškou jeho sil a odhodlání dostát nelehkému úkolu. Torak se má vydat k Hoře sám s vlčkem. Zde je ale překvapen Hordem, který navíc kdysi omylem sám přispěl zlému kouzelníku ke stvoření démona zla v podobě medvěda tím, že mu v dobré víře našel a věnoval medvědí mládě. Během zápasu Torak uvolňuje schránku s Nanuakem a tím přiláká medvěda. Ve dvojitém souboji na Hoře strhne lavina Horda i medvěda do propasti, protože duchové Hory jsou usmířeni Nanuakem. Obětí, kterou měl Torak Hoře dát (krev srdce), se zdál být vlček, "bratr vlk", jenž se během zápasu vytratil. Torak ho ale zaslechne z dáli výt a z jeho řeči poznává, že našel nový domov ve smečce místních vlků.

Torak se vrací mezi Havrany.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana T., 12.05.2014

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Michelle Paverová - Bratr vlk (Letopisy z hlubin věků)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­