ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zink Michel (*05.05.1945)

­­­­

Příběhy a legendy středověké Evropy

Soubor křesťanských příběhů, povídek i legend vyprávějících o lásce, pochybeních, pokání, pokoře i naději. Vedle známějšího příběhu Kejklíř u Matky Boží najde čtenář většinou příběhy u nás neznámé (některé se vyskytovaly ve své době jako exempla). Autor je čerpá z mnoha západoevropských antologií, někde vybírá z několika existujících variant. Ke čtivosti přispívá současný literární tvar, jenž autor středověkým příběhům dodává. Děj nepostrádá poutavost a gradaci, styl i tón příběhů není středověký, autor ho obohacuje myšlenkami, dotváří peripetie a často zamlžuje nebo i ruší zázrak, podává ho zastřenější formou, v níž ponechává místo víře. Zachována zůstává původní zbožnost a spiritualita.

Analýza
Kniha je sborníkem středověkých povídek a legend. U nás nejznámější je Kejklíř v chrámu Matky Boží. Příběh vypráví o kejklíři, který uvěří Božímu slovu a vstoupí do kláštera. Stále je však poznamenán svojí stigmatizující hereckou minulostí. Je nevzdělaný a nemá co Bohu nabídnout. Jednou se ocitne sám před oltářem. Chtěje pobavit Ježíška v náručí panny Marie, začne metat kozelce a dělat salta. Zpozoruje ho však jiný mnich a zhrozen jeho prostopášností hodlá ho potrestat. Panna Marie se však na kejklíře usměje.
Na příběhu je vidět paralela mezi mnichy a kejklíři. Mniši si odpírají to, po čem ostatní touží, stejně jako se kejklíři staví vzhůru nohama a jsou vystaveni posměchu.
Autor přináší ale i méně známé legendy; především ze západní Evropy.

Syntéza
Na díle je vidět autorova zručnost, s jakou dnes dokáže zaujmout pro věci minulé. Nebrání se ani lehce mystickému vyznění Božích zázraků. Díky jeho zájmu o středověkou literaturu (je profesorem na Collége de France) se nemusíme bát, že by příběhy špatně interpretoval. I když nejste nadšenci pro středověkou tématiku, užijete si čtení knihy plné napínavých příběhů s přesahem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Agupi (Vojtěch Žák, 2.C), 14.01.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Michel Zink - Příběhy a legendy středověké EvropyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­