ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Drijverová Martina (*10.07.1951)

    Ceska posta
­­­­

Sísa Kyselá

"Jeník se popáté podíval na školní fotografii. A popáté dostal vztek. I tady. I tady musí být vedle něho. Brýle jí sklouzly na špičku nosu. V ruce drží pero. Proč? Aby bylo vidět, že je vzorná? Že píše nejlíp ze třídy?"

Těmito větami začíná zábavná kniha pro mladší čtenáře - psána většími písmeny.

Pojednává o několika měsích vzájemného soužití dvou malých spolužáků a sousedů zároveň - Jeníkovi Plackovi a Síse Kyselé. Jeník je rošťák, zatímco Sísa je vzorná a poslušná dívka. A proto ji Jeník tolik nenávidí!
Bohužel veškerá jeho snaha Sísu nějak zesměšnit je marná. Jednou, když uvidí na lavici osamocené brýle, ihned ho napadne, že jsou Kyselé. A tak nemešká a nasadí je sově pálené, která zdobí školní chodbu. Zvoní. Kyselá vchází do třídy a na nose má brýle. No jistě, další problémy! Brýle byly paní učitelky a Jeník má opět malér. A tak to jde stále dokola. Jeník má jedno veliká přání, přeje si dostat zvířátko. Totiž - malinkou bílou myšku. A jako důkaz, že je ochoten udělat cokoliv, aby svého přání dosáhl, začne se poctivě učit. Maminka mu totiž přislíbila zvířátko za odměnu - když bude mít samé jedničky. A odměnou mu nebude pouze myška, ale i pomsta Síse! A tak se Jeník snaží a snaží a když nadejde den rozdávání vysvědčení, je si jistý, že myšku dostane. A také že ano! A nejen to! Nyní byli dva žáčci. Jen dva, kteří měli samé jedničky na vysvědčení. Jeník a Sísa Kyselá. To Sísu samozřejmě vytočí, protože jí nešlo o to mít samé jedničky, ale o to, aby je měla JEDINÁ! Ale ještě není konec Jeníkovi pomsty... V den, kdy dostane myšku, se za ním staví Sísa, aby se pochlubila s novým fotoaparátem, který dostala za vysvědčení. Jeník otevře dveře, vystrčí zatnutou dlaň před sebe a ... když ji otevře, vykoukne z ní jeho malá myš Jozef! "ííííííííííííííííííííí!!!" začne se rozléhat chodbami. To Sísa s pískotem utíká pryč. "Teda ta Kyselá, vůbec se neumí chovat!" poznamená Jeníkův tatínek, sotva zaslechne její křik. Tak a je to. Jeník se to konečně pomstil. Už mu rodiče nikdy nebudou dávat za vzor tu hroznou Kyselou. Zdálo by se, že tím všechno skončí. Je tomu však jinak. Jednoho osudného dne, zrovinka když Jeník čistil krabici pro svou myšku a nechal ji volně pobýhat po bytě, otevřela Jeníkova maminka vchodové dveře a myš utekla. Jeníkovi oči se zaplavily slzami. Je konec. Už nikdy svého Jozífka neuvidí. Najednou však zaslechne strašný křik. Kyselá! V naději vyběhne před dům a spatří ječící Sísu, která v rukou drží jeho myšku! Šťastně ji obejme a jeho díky nebere konce. A tak se ze Sísy Kyselé a Jeníka Placky nakonec stali skvělí přátelé!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: andileQ, 03.03.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Domov pro Marťany
-Sísa Kyselá
-Táta nemá smutky rád
-Už neposlouchám za dveřmi
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Martina Drijverová - Sísa KyseláMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­