ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goffa Martin (*1973)

­­­­

Muž s unavenýma očima (Miko Syrový)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Bez těla)
  • temně a realisticky laděný kriminální román českého autora

Aby pomohl kolegovi, vydává se bývalý kriminalista na stopu neznámého únosce - ten se však ukáže mnohem brutálnějším a tvrdším soupeřem, než kdo čekal.
Před nějakou dobou odešel kriminalista Mikuláš Syrový od policie, provozuje v Karlíně bazar a žije v poklidu, kaleném jen smutnými vzpomínkami na ztracenou rodinu. Tu a tam se s bývalými kolegy vídá a občas jim s nějakou drobností pomůže, jednou ovšem jeden z nich přijde s neobvyklým a ne zcela "košer" návrhem. Pátrá totiž po ztraceném řediteli loterijní firmy, jež za jeho nalezení vypsala nemalou odměnu. Protože policistovi taková odměna vyplacena být nesmí, navrhne bývalý kolega Mikulášovi, aby naoko vedl soukromé pátrání za tajné pomoci policejního aparátu a o odměnu že se pak podělí. Mikuláš zprvu rozhodně odmítne, potom se však nechá přemluvit. Jenže ani jeden z nich netuší, že to, co vypadá jako banální únos pro výkupné, je dovede na stopu zkrachovalého kriminálníka, mnohem nebezpečnějšího a zoufalejšího, než si kdo dokázal představit.
Autor, skrytý pod pseudonymem Martin Goffa, je údajně sám bývalým kriminalistou. Román se vyznačuje velmi realistickou, pochmurnou atmosférou a přestože k odhalení pachatele vlastně dopomůže náhoda, což je jedním z hlavních detektivkářských hříchů, působí příběh velmi věrohodně. Svým "kriminalistickým inkognitem", ale i stylem psaní, připomíná autor populárního slovenského detektivkáře Dominika Dána.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2013 (1. vydání). Počet stran: 237. ISBN: 978-80-204-2802-8.

DĚJ:

Mikuláš Syrový odchází po téměř 18 letech od policie a otevírá si bazar se zastavárnou. Jednoho dne se zastaví bývalý kolega Valihrach s nabídkou spolupráce. Případ ukradeného trezoru jedné hazardní firmy, na kterém spolu pracovali a nebyl zdárně ukončen, má pokračování - ředitel oné firmy Bronislav Petržálek zmizel. Chtěl se ho někdo zbavit? Utekl sám? Motivů plno, stopy žádné. Je možné, že v tom mají prsty manželé Prácheňští, kteří firmu fakticky ovládají. Navíc zaměstnanci vypsali za nalezení Petržálka odměnu 2 miliony korun. A jelikož je Vali stále ve službě, chce využít Mika jako pátrače v civilu a po nalezení si spolu rozdělí onu odměnu.

Miko je v šoku, zprvu rezolutně odmítá, ale nakonec za určitých podmínek přistupuje na návrh Valiho.

Nejprve pátrají po osobě, která dle kamer nastupovala k Petržálkovi do auta, a společně odjíždějí neznámo kam. Po zavolání neznámého člověka a vyžádání dvojnásobného výkupného (4 miliony korun) se rozjede pátrací akce, na jejímž konci je však čeká zjištění, že volal jakýsi Václav Rys, jenž doma spekuloval nad tím, kde vzít peníze. Po přečtení inzerátu s odměnou ho nenapadlo nic lepšího, než zavolat na uvedené číslo a požádat o výkupné. Auto, kterým hledané osoby odjeli, bylo nalezeno u staveniště. Miko šel obhlédnout auto a posléze i okolí. Při procházení jednoho prázdného domu nalezne ve sklepě mrtvolu Petržálka. Kdo jej tak zřídil? Pachatel stále uniká...

Při oznamování úmrtí manželka zesnulého poznamená, že z bankovních účtů manžela někdo vybral v souhrnu 300 tisíc korun. Při lokalizaci bankomatů a záznamů z kamer však nelze rozpoznat daného pachatele. Toho práskne po zhlédnutí fotek mrtvého Petržálka až šéf staveniště Ivan Rodionov - jde o jeho švagra Stepana Kozara, který šel hlavně po penězích. Toho poté najdou v jednom z barů, kde drží rukojmí. Nakonec Kozar skončí s prostřelenou hlavou v nemocnici.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: avrilka, 24.03.2019

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bez těla (Miko Syrový)
-Muž s unavenýma očima (Miko Syrový)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Martin Goffa - Muž s unavenýma očima (Miko Syrový)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­