ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Haddon Mark (*26.09.1962)

­­­­

Podivný případ se psem (3)

Podivný případ se psem je detektivní román britského spisovatele Marka Haddona z roku 2003, zvolený téhož roku knihou roku v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.
Vypráví příběh o 15letém autistickém chlapci Christopheru Boonovi, jenž nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je zároveň matematickým géniem a obdivovatelem Sherlocka Holmese. Jednoho dne však najde za plotem zahrady psa zapíchnutého vidlemi, což ho přiměje k tomu, aby se vydal vypátrat pachatele a mimovolně vyřešil zdánlivě neřešitelnou krizi manželství svých rodičů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2003 (1. vydání). Z anglického originálu The Curious Incident of the Dog in the Night-Time přeložila Kateřina Novotná. Počet stran: 175. ISBN: 80-7203-541-X.

OBSAH:

Knihu píše patnáctiletý Christopher, který je autista.

Vše začíná jednou v noci, kdy se Christopher prochází a na zahradě paní Shearsové leží pes probodnutý vidlemi. Mrtvého psa vezme do náruče a houpá jej. Má rád psy. To už ale paní Shearsová zavolala policii. Po menším incidentu se chlapec ocitá na policejní stanici, kde jej musí vyzvednout otec a Christopher dostává napomenutí za napadení policisty. Rozhodne se, že smrt psa Wellingtona vypátrá.

Christopher je velice nadaný na matematiku i fyziku a na vše jde z logického a matematického hlediska, vše má propočítané. Jako asi každý autista nemá rád změny, když něco není na svém místě, má vypracovaný podrobný denní řád. Také nesnáší žlutou a hnědou barvu, nemá rád, když se jídlo v talíři sebe dotýká, nemá rád, když se jej někdo dotýká nebo když se na něj někdo směje.

Táta Christopherovi řekne, že máma umřela v nemocnici na infarkt.
Chlapec stále vyšetřuje smrt psa a obchází domy a vyptává se lidí, ale táta mu to zakazuje, říká, že nemá strkat nos do cizích věcí.

Seznamuje se s paní Alexanderovou, jež mu řekne, že jeho máma měla poměr s panem Shearsem. O všem si píše knihu, tu však objeví táta a před Christopherem ji schová. Když ji pak náš hrdina hledá, najde v tátově pokoji v krabici od košile dopisy, které mu psala máma v době, kdy už měla být po smrti. Tak se také dozvídá, že jeho máma žije a táta že mu lhal. Už tátovi nevěří a také se od něj dovídá, že to on - jeho táta - zabil psa Wellingtona! V domě se necítí být v bezpečí a bojí se, že ho táta taky zabije. Proto se rozhodne jet za mámou, která bydlí v Londýně.

Na své cestě překonává hodně nepříjemných situací, například ve vlaku. Také je mu mnohokrát špatně, ale nakonec se k mámě přeci jen dostane. Máma si najímá garsonku a bydlí s Christopherem. Táta si ke svému synovi opět nachází cestičku, ale bude to nejspíš ještě nějakou dobu trvat, než si zase budou blízcí.

Nakonec Christopher skládá maturitu z matematiky a je docela šťastný.

HLAVNÍ TÉMA/MYŠLENKA:

Život autistického chlapce, rodinné neshody, důvěra v člověka, který vám lhal.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha hezky popisuje to, jak se autisté chovají, jaké mají rituály a co vše jim vadí.
Zde máme subjekt, chlapce Christophera, jenž si žije ve svém světě, ale dokáže se začlenit do společnosti tím, že překonává překážky, které jsou pro něj velmi těžké. A ještě o to těžší to je, když vám nejbližší člověk lže a zabije psa od sousedů.
Líbilo se mi, jak se autor dokázal vcítit do chlapce, jenž je jiný a také to, že jsem se mohla dozvědět něco o matematice a astronomii, které hlavní hrdina miluje a díky nimž mu dává vše v životě smysl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 30.10.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Podivný případ se psem, Podivný případ se psem (2), Podivný případ se psem (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Mark Haddon - Podivný případ se psem (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­