ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cravenová Margaret (*13.03.1901 - †19.07.1980)

   
­­­­

Slyšel jsem sovu zavolat své jméno

Román o osudu kněze Marka, který přichází do své první farnosti v odlehlé oblasti Kanady, do indiánské vesnice. Příběh je jemný, citlivý, ale bez patosu a sentimentu. V knize se prolínají osudy kněze Marka s životními příběhy domorodců i bílých usedlíků.

Román vypráví o osudech mladého kněze Marka, který přichází do farnosti v zapadlé indiánské vesnici kmene Kwakiutl v Kanadě. Biskup ho sem posílá kvůli jeho zdravotnímu stavu. Markovi zbývají dva roky života a biskup ví, že v této farnosti bude tolik práce, že Marek nebude mít čas o ničem takovém přemýšlet.
Marek přijíždí do vesnice. Kostel a fara jsou v dezolátním stavu. Čeká ho spousta práce. Obyvateli vesnice je postupně přijat, časem se učí jejich zvykům a starobylému jazyku. Postupně se sžívá s indiánským způsobem života.
Jeho přítelem a průvodcem se stává Jim. Jezdí spolu po celé farnosti.
Faru i kostel s pomocí vesničanů opraví.
Marek má možnost sledovat, jak výdobytky moderní civilizace pronikají do staré a čisté indiánské kultury a postupně ji ničí a rozvrací. Staří příslušníci všechny změny nesou velmi těžce, nechtějí, aby jejich děti odcházeli studovat. Jsou přesvědčeni, že už se pak do vesnice nikdy nevrátí, což se nakonec stane skutečností.
Čas ve vesnici rychle letí. Neustále je co dělat. Jezdí se na lov ryb - plavců, musí se připravit a přestát těžkou zimu, pořádají se slavnosti tance - tzv. potlač.
Tak Marek je ve vesnici už druhý rok.
Marek jednoho večera uslyší sovu zavolat jeho jméno, což mezi indiány znamená brzkou smrt. Poví o tom staré kmenové ženě, která to dá vědět biskupovi. Ten přijíždí se záměrem Marka odvést. Pořádá se veliká slavnost.
Marek ale odjet nestihne. Jede s Jimem v bouři po řece zachraňovat nějaký jiný člun, cestou je ale bouře překoná a Marek umírá.
Indiáni, kteří si ho velmi oblíbili, ho pochovají na jejich pohřebišti, jak by si on sám přál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ERa, 02.08.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Margaret Cravenová - Slyšel jsem sovu zavolat své jménoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­