ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Man Lubomír (*23.03.1930)

­­­­

S devatenáctkou do Bernu

Nejúspěšnější kniha spisovatele Lubomíra Mana. Odehrává se v prostředí mladých hokejistů a líčí vzrušující cestu Ivana Krumla od těžkých začátků až po jeho cestu na dorostenecké mistrovství světa v Bernu.

Kniha S devatenáctkou do Bernu je vlastně o klukovi, který se jmenuje Ivan Kruml, jehož snem je stát se reprezentantem ČSSR v hokeji.
Tato kniha začíná v době, kdy se Ivan chce dostat do družstva benjamínků. Bude to mít ale těžké, neboť k benjamínkům se bude rovněž chtít dostat hodně takových kluků, jako je právě on. Když už byl Ivan na stadiónu, měl moc velkou trému, ale ta upadla, jakmile se dostal na led. Pan trenér Kruml však nikoho nešetřil. Nakonec Ivan svoje místo v klubu benjamínků uhájil. Bohužel mu ale umírá tatínek, což pro něj byla hrozná ztráta. Ivan to nakonec překousl. Potom zjistil, že mu jeho otec nechal tréninkový deník, do něhož si má zapisovat své tréninkové programy, které bude splňovat.
U benjamínků to neměl Ivan moc jednoduché, protože ho kluci neměli moc rádi a dělali mu schválnosti. Ivan však měl kamaráda Jindru, jenž hrál taky u benjamínků, a ten Ivanovi se schválnostmi pomáhal, až se jich úplně zbavil. Samozřejmě chodili Ivan a Jindra povinně cvičit a trénovat podle tréninkového plánu. Jednou si jich všiml jeden pán, který se jmenoval Zdeněk a který hrával a někdy ještě i hraje za Baník. Ten je taky začal trochu trénovat a učit nové finty. Později, když už byli Ivan i Jindra starší, museli přestoupit do starších žáků. Tam měli za trenéra Zdeňka, kterého již znali. Družstvu se však nedařilo a prohrávalo zápas za zápasem. Jednou však Zdeněk přišel do šatny a strhl plakát, na němž byla dívka s vybíleným prádlem s nápisem: "Prádelny a čistírny města Ostravy". A bylo to neuvěřitelné, od té doby neprohráli už ani jednou!
Pak se stalo, že opět jednou přišel Zdeněk do šatny a pronesl: "Kdo chce, může zajet do Prahy a tam si zahrát s reprezentací Československa!" Nakonec se této šance ujali Ivan s Jindrou. Byla to pocta si zahrát s reprezentací ČSSR. V Praze byli rozděleni podle toho, jak byl kdo dobrý. A už tu byl konec hry a reprezentanti remizovali se složenými družstvy 5:5 a Ivan dal 2 góly a dostal pochvalu. Po nějaké době Ivanovi zavolali, jestli by nezajel do Prahy na zápas s Amerikou. Ivan samozřejmě souhlasil a do Prahy odjel. V Praze však Ivana upozornili, že bude hrát jen jeden zápas, tak ať si nedělá naděje, že v reprezentaci zůstane... A už tu byla hra a Ivan měl velkou trému, ovšem nakonec dal 2 góly a Československo nad Amerikou vyhrálo 4:2. A z Ivana měli takovou radost, že nakonec jel i na mistrovství světa do Bernu jako náhradník s číslem devatenáct. Ivan z toho měl obrovskou radost, že si vlastně splní svůj sen.
Tak se s reprezentací dostal až do hotelu vysoko v Alpách, kde jim však bylo všem dusno, a tak první 2 zápasy prohráli. Přestěhovali se proto do níže položeného města a od té doby neprohráli ani jeden zápas a nakonec získali 2. místo za Ruskem v tabulce mistrovství světa. Dokonce se Ivan dostal i do All-Star výběru za to, že byl vyhlášen jako nejlepší pravý útočník. A tak to nakonec dobře dopadlo a Ivan si splnil svůj sen.
Po návratu se vrátil do Baníku, i přestože dostal hodně nabídek z jiných týmů za hodně dobré peníze. V Baníku však měl své kamarády...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Drak, 28.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-S devatenáctkou do Bernu
-Vysoký cíl
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Lubomír Man - S devatenáctkou do BernuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­