ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klassenová Lena (*1971)

    Ceska posta
­­­­

Touha tulipánů

Román německé křesťanské autorky, jehož hrdinka v těžkém období po tragické ztrátě potkává někoho, kdo jí pomůže pochopit smysl bolesti i dalšího života.
Jana prodává květiny, ale už několik let vůbec nevnímá krásu kolem sebe. Po tragické smrti svého dítěte se uzavřela do svého světa, kam nikoho nepouští. Jednoho dne však potkává někoho, kdo o sobe tvrdí, že je anděl, má rád italskou kuchyni a s nebeskou trpělivostí vede Janu zpátky do života...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Paulínky v Praze roku 2015 (1. vydání). Z německého originálu Die Sehnsucht der Tulipane přeložila Petra Švecová. Počet stran: 143. ISBN: 978-80-7450-186-9.

KRÁTCE O AUTORCE:

Lena Klassenová je současná německá spisovatelka, která píše nejen duchovní literaturu, ale i detektivky, fantasy či dětské knížky.

HLAVNÍ POSTAVY:

Jana Steinerová - hlavní hrdinka; díky její nepozornosti srazil její manžel jejich tříletého syna Nicka autem a ten na následky této nehody zemřel; prázdná, zakazuje si city, cítí se, jako by ji pohlcovalo moře trápení, nedokáže se srovnat se smrtí syna, zavrhuje Boha i manžela Bena
Ben Steiner - manžel Jany; odtažitý, také se nedokáže se smrtí syna pořádně srovnat; našel si jinou partnerku, ale s tou nyní též nežije; je smutný, nešťastný
Nick Steiner - tříletý syn Steinerových, který zemřel
Manuel - anděl, zprostředkovává Boha; srdečný, chce Janě i ostatním pomáhat
děda Gerd - milý poskytovatel informací o Janě Benovi; srdečný
paní Niederová - až otravná sousedka Jany; osamělá

STRUČNÝ DĚJ:

Jana prodává kytky - dřív to milovala a žila tím, ale teď je jen smutná a nedokáže pochopit, proč jí muselo zemřít dítě. U jeho hrobu se ptá, kde je Bůh. Přijde k ní tedy zvláštní osoba - anděl Manuel, který se jí snaží podat alespoň částečné odpovědi na její otázky.

Jana postupně roztává, obdělává společnou zahradu a sází tulipány. Ač je to nesmírně těžké a Manuela to stojí nejednu ránu do obličeje, snaží se přenést přes smrt syna Nicka. Zjišťuje, že Ben ji sledoval prostřednictvím dědy Gerda, který je jeho sousedem. Postupně chápe i osamělost paní Niederové, vidí i problémy ostatních.

Pomalu začíná žít nanovo, dokonce se začíná zase bavit s Benem...

JAZYK A STYL:

Dílo je členěno do dvanácti kapitol, čte se snadno a rychle. Autorka užila er-formu, příběh prokládá i různými myšlenkami a přibližuje i jiné, drobnější osudy, které jako by nesouvisely přímo s dějem, ale přece k němu patří, a navíc můžou být čtenáři bližší.
Některé pasáže jsou vyprávěny retrospektivně.
Jazyk je běžný.

SHRNUTÍ, ZÁVĚR:

Oddechová knížka. Myšlenku má, děj je lehký.
Nejspíš chce ve čtenáři vzbudit touhu po upuštění smutku po tragédii, ukázat, že i přesto se dá žít dál a že nás Bůh miluje (duchovní podtext). Dále se snaží nastínit, proč se dějí některé věci, které nechceme, aby se děly, a proč se dějí zrovna nám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolína Podivínská, 09.11.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Lena Klassenová - Touha tulipánůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­