ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Snicket Lemony (*28.02.1970)

­­­­

Zlý začátek (Řada nešťastných příhod) (3)

Žánr: literatura pro děti a mládež

DĚJ:

Sourozenci Baudelairovi se vydali na pláž, nepobyli zde moc dlouho a přišel za nimi pan Poe, aby jim oznámil, že jejich rodiče tragicky zahynuli při strašném požáru v jejich domě. Violet, Klaus a Sunny byli zděšeni. Pan Poe jim řekl, že získali veliké dědictví, se kterým však smí nakládat, až Violet bude plnoletá.
Než se pro sourozence podaří najít pěstouny, jsou u pana Poea, u kterého se necítí moc dobře. Pan Poe našel konečně jednoho z příbuzných, sourozenci si oddychnou, že už konečně odcházejí od pana Poea, říkají si, že nový opatrovník nebude snad tak špatný. Kdyby jen věděli, jak moc se mýlí...
Opatrovníkem se stal zlý hrabě Olaf, jenž se dětem vůbec nevěnuje, pouze jim ukládá těžké domácí práce. Olafovi jde jen o veliké dědictví dětí, a tak jednoho dne zinscenuje divadelní hru, ve které budou hrát i sourozenci Baudelairovi. Klaus, Violet i malá Sunny se diví, že je hrabě Olaf najednou tak milý a tuší, že má něco zalubem. Se svými obavami se svěří hodné sousedce soudkyni Straussové, která se je snaží uklidnit tím, že i ona má roli v této podivné hře. Violet bude hrát nevěstu a hrabě Olaf ženicha, soudkyně Straussová oddávající a Klaus se Sunny svatebčany. Klaus si u soudkyně vypůjčí pojednání o tom, za jakých podmínek je svatba platná. Hrabě Olaf však zjistí, že děti tuší, co má za lubem, proto unese Sunny s podmínkou, že ji po svatbě propustí.
Začíná třetí pasáž hry, Violet si myslí, že už se svatbě nevyhne, avšak v poslední chvíli dostane nápad a podepíše listinu levou rukou. Hrabě Olaf také rychle podepíše listinu a sotva odloží pero, divákům prozradí, že toto do divadelní hry vůbec nepatří a že to je jeho plán jak se zmocnit dědictví Baudelairových. Soudkyně se ohrazuje tím, že to není možné, ale Olaf jí vysvětlí, že ona je úřední osoba, on ženich a Violet nevěsta. Violet vykřikne, že Olaf lže, že se podepsala levou rukou a její "vlastní" ruka je ruka pravá.
Pan Poe děti odvede od Olafa a slíbí jim nalezení nového opatrovníka. Soudkyně Straussová se nabídne, že by si děti vzala do opatrovnictví, avšak v závěti je podmínka, že děti musí vychovávat nějaký příbuzný...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Brejchová, 26.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lemony Snicket - Zlý začátek (Řada nešťastných příhod) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­