ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Snicket Lemony (*28.02.1970)

   
­­­­

Strohá akademie (Řada nešťastných příhod)

- díl v sérii: 5
- název originálu: The Austere Academy (A Series of Unfortunate Events)

Milí čtenáři,
pokud hledáte příběh o veselých dětech, které tráví radostné chvilky na internátní škole, sáhli jste vedle. Violet, Klaus a Sunny Baudelairovi jsou inteligentní a důvtipní, takže byste mohli snadno předpokládat, že ve škole budou prospívat na samé výtečné. Nenechte se mýlit. Škola se pro Baudelairovy stane jen další smutnou epizodou v jejich nešťastných životech.
V kapitolách, které tvoří tento hrůzný příběh, na ně čekají dotěrní krabi, přísné tresty, kapající plíseň, přezkoušení z veškeré probrané látky, houslové koncerty, B. O. L. a metrický systém.
Mou přetěžkou povinností je sepisovat osudy těchto tří nešťastných dětí celou noc, pro vás však může být mnohem blahodárnější zdravý noční spánek. V tom případě si však raději vyberte nějakou jinou knihu.
S veškerou úctou
Lemony Snicket

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Rok vydání: 2002
Překlad: Petr Hejný
Ilustrace: Brett Helquist
Počet stran: 248

OBSAH:

 1. Tragikomický příběh s detektivními prvky z roku 2000, součást třináctidílné série.
 2. Celý děj se odehrává na zvláštní akademii, která je tvořena z několika budov vypadajících jako náhrobky. Život na škole je velmi zvláštní, vytvářejí ho tamější neobvyklá pravidla.
 3. Sunny, Violet a Klaus Baudelairovi - majetní sourozenci, kteří přišli o rodiče, a tak se nemůžou ke svým penězům dostat, jejichž život je narušován neustálými plány hraběte Olafa, který je chce o jejich peníze připravit; hrabě Olaf (trenér Čingiz) - zlý a podlý strýček Baudelairových, jejich jediný žijící příbuzný; zástupce Nero - prapodivně vystupující zástupce ředitele Strohé akademie, jeden z nejtupějších lidí zastávajících učitelský post, projevuje se svou oblibou týrat žáky krutými, ale originálními tresty; Isadora a Duncan Quagmireovy - trojčata učící se na Prufruckově akademii, jako jediní žáci se kamarádí s Baudelairovými, zčásti také proto, že sami přišli o rodiče a svého bratra
 4. Osnova děje:
  Po prázdninách nastupují sourozenci na Prufruckovu akademii, která ovšem školu vůbec nepřipomíná, a to jak budovami ve tvaru náhrobních kamenů, tak i školním heslem: "Pamatuj, že zemřeš". Na akademii zažívají Baudelairovi kruté časy, které vyvrcholí nástupem hraběte Olafa jako trenéra Čingize na místo učitele tělocviku. Ten si vybere Baudelairovy jako předmět zvýšené pozornosti a kvůli jeho každodenním tréninkům nestíhají sourozenci školu. Hrozí jim, že budou vyhozeni a dostanou se tak do Čingizových spárů. Naštěstí jim pomůžou Quagmireova trojčata, ta jsou však sama unesena hrabětem Olafem a jeho pomocníky.
 5. Příběh má velmi rychlý spád a není přeplněn nadbytkem informací, které by děj zpomalovaly. Mimoto se dá kniha přečíst za pár hodin, a to především díky nenáročnému textu.
 6. Autor se na konci knihy zmiňuje o svém pátrání na téma strastiplný život sourozenců Baudelairových, a protože je to jeho kniha, budu se, i přes veškeré logické nedostatky této verze, držet jeho tvrzení.
 7. Mě zaujal hned první odstavec pojednávající o spolužačce a dalším problému Baudelairových.
  Citace: Kdyby se udělovala zlatá medaile nejnepříjemnějšímu člověku na světě, musela by ji zcela určitě získat Carmelita Spatsová. A kdyby se snad čirou náhodou stalo, že by ji nezískala, zcela jistě by se jí nějakým nekalým způsobem zmocnila. Carmelita Spatsová je totiž hrubá, neurvalá, prolhaná a doslova otřesná osoba a mně je skutečně stydno, že vám ji musím popsat, protože v tomto příběhu je dost hrůzy, strachu a zoufalství i bez ní... (začátek)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Antti Korkea, 26.10.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Lemony Snicket - Strohá akademie (Řada nešťastných příhod)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­