ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bardugová Leigh (*06.04.1975)

   
­­­­

Šest vran (Šest vran) (2)

  • první díl série Šest vran (následuje: Prohnilé město)

Za peníze se dá koupit všechno! Nebo aspoň to platí v Ketterdamu, ve kterém se nikdo nevyzná lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. A když se objeví neodolatelná zakázka? Je čas sehnat si pomocníky. Zloděj, trestanec, hazardní hráč, černá ovce rodiny, špionka a kráska-zabiják - šest nebezpečných psanců, kteří se pokusí dostat se do nejstřeženější pevnosti světa. Podaří se jim vyváznout se zdravou kůží?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2017 (1. vydání). Z anglického originálu Six of Crows přeložila Julie Žemlová. Počet stran: 384. ISBN: 978-80-253-3315-0.

HLAVNÍ POSTAVY:

Kaz Brekker - sebevražedný gangster přezdívaný Krkavec
Inej Ghafa - hbitá vražedkyně a informátorka
Jesper Fahey - pistolník se sklony k hazardu
Nina Zenik - svůdná čarodějka s oblibou v zabíjení
Matthias Helvar - uvězněný fjerdský dezertér
Wylan Van Eck - stydlivý pyrotechnik z vyšších vrstev; syn Jana Van Ecka

DĚJ:

Kaz Brekker, pravá ruka šéfa skupiny Gaunerů, má za sebou temnou minulost, která ho naučila své. Svým nepředvídatelným chováním dokáže zmást všechny nepřátele, a proto si již v sedmnácti letech v Ketterdamu, hlavním městě Kerchu, vybudoval značnou autoritu. Vykoná i špinavou práci, když za ni dostane dobře zaplaceno. Ale nyní před ním stojí Jan Van Eck s neuvěřitelnou nabídkou a nebezpečnou akcí, nad kterou se pozastaví i samotný Krkavec.

Vloupat se do fjerdského ledového paláce, nejlépe zabezpečeného místa na světě, kam není možné se dostat, a unést odtamtud nejhlídanějšího a nejvzácnějšího vězně, to chce přece jenom chvíli na rozmyšlenou. Opatřit plány, loď, finance a především tým schopných lidí, kteří budou ochotni s ním do toho jít.

S partnerem si podají ruce a gangster jde naverbovat rekruty. Potřebuje Inej, bez ní by se neobešel. Jespera, svého věrného přítele a neobyčejně dobrého ostrostřelce. Vezme nejspíše i Ninu, protože čarodějka-smrtička se mu určitě bude hodit. Musí sehnat někoho, kdo se dobře v zemi mrazu vyzná, někoho, kdo rozumí jejich řeči a zvykům, někoho jako...Matthiase Helvara. Ten ale aktuálně přebývá v Morně, nejhorší mučírně, kterou můžete poznat.

Cestou do Bydla, shromaždiště gangu, se mu již začal v hlavě rodit nápad na osvobození známého zběha.

Při vstupu do domu si hned všiml nové tváře, Wylana Van Ecka - co ten tady dělá? Poslal ho snad otec ohledně obchodu? Zastavil se u něj a poté, co se dozvěděl o jeho kvalitách, připsal si na seznam hned dalšího adepta na zámořskou cestu. Znalec výbušnin, který se rozhodl opustit blahobyt a vydat se mimo zákon, by mohl být i pákou proti jeho zámožnému tatíčkovi, kdyby se něco náhodou zvrtlo.

Mají plavidlo, zbraně, poskládaný oddíl i s dezertérem a vyrazí do pátého přístavu. I přes trochu problematický odjezd, který jim zpříjemnili hoši od podvodníka Pekky Rolinse se vypravili na moře. Za pár dní přirazí ke břehu nedaleko civilizace a jejich mise definitivně odstartuje...

VLASTNÍ NÁZOR:

Šest vran patří mezi jednu z mých nejoblíbenějších knih. Je plná napětí a do poslední chvíle nikdo nezná celý plán Kaze Brekkera. Je to, jako když Hercule Poirot na konci knihy vysvětluje celý případ, ale z pohledu konatele trestného činu, nikoliv detektiva. Hned jakmile jsem dočetla poslední stránku, myslela jsem si, že nevydržím čekat, než si budu moci přečíst pokračování jménem Prohnilé město.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tatuine, 17.09.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Šest vran (Šest vran), Šest vran (Šest vran) (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Leigh Bardugová - Šest vran (Šest vran) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)