ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weisbergerová Lauren (*28.03.1977)

­­­­

Ďábel nosí Pradu

  • předloha ke stejnojmennému filmu

Román z atraktivního prostředí světa módy, módních přehlídek a časopisů sleduje přerod středostavovské dívky z malého města, která na cestě za kariérou novinářky zakotví na čas jako asistentka obávané majitelky prestižního módního časopisu.
Andrea Sachsová, absolventka renomované vysoké školy, touží najít v New Yorku uplatnění jako redaktorka. Místa pro dívku bez praxe ale nerostou na stromech, a tak ráda přijme funkci asistentky nejmocnější ženy módního průmyslu, šéfredaktorky významného newyorského módního časopisu. Miranda Priestlyová je rozhodnutá prorazit do celého světa a svůj cíl si nehodlá nechat ničím a nikým ohrozit. Personálu vládne tvrdou rukou, vyžaduje absolutní poslušnost, není tedy divu, že se při vyslovení jejího jména všichni třesou hrůzou. Žádná z jejích perfektních osobních asistentek u ní dlouho nevydrží a o to je překvapivější, že nenápadnou a špatně oblečenou dívku zaměstná. Hrdinka má o svět módy dosud pramalý zájem, ale naděje, že toto místo bude odrazištěm k vysněnému povolání, ji donutí se navenek od základů změnit podle šéfčiných představ, i když je to zpočátku nadlidsky těžké. Přes módní nátěr zůstává však hrdinka pořád temperamentním děvčetem z maloměsta a nutně musí nastat chvíle, kdy své obávané šéfce sdělí, co si opravdu myslí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Columbus v Praze roku 2006 (1. vydání). Z anglického originálu The Devil Wears Prada přeložili Martin König a Zdeněk Strnad. Počet stran: 348. ISBN: 80-7249-223-3.

ŽÁNR:

Beletrie - romantická literatura, červená knihovna

DOBA A MÍSTO:

New York, Spojené státy americké; 21. století

STRUČNĚ O AUTORCE:

Lauren Weisbergerová, narozená v roce 1977 v Pensylvánii, je americká spisovatelka, autorka románu Ďábel nosí Pradu (The Devil Wears Prada), jenž byl i zfilmován. V roce 1999 ukončila studium na Cornell University. Téměř rok pracovala v populárním módním časopise Vogue jako asistentka Anny Wintourové, uznávané i obávané šéfredaktorky tohoto módního časopisu.

OBSAH:

Andrea získá místo 2. asistentky Mirandy Priestlyové zcela náhodou. Práci, pro kterou by tisíce dívek po celém světě vraždily, nesnáší a považuje za hloupou. Přesto pokud dokáže vydržet po dobu jednoho roku na této pozici, otevřou se jí dveře do novinářského světa. Je to nejrychlejší cesta k jejímu snu. Být asistentkou Mirandy znamená být jejím otrokem. Vše musí být perfektní, efektivní a připravené do posledního detailu. Peníze nehrají roli. Celá redakce časopisu Runway je ochotna pro svou šéfredaktorku udělat cokoliv. Pro ně je perfektní a dokonalá. Stejně tak i pro zbytek světa. Její nároky jsou ohromné a občas přehnané. Její asistentky musí být na telefonu téměř 24 hodin denně.

Andrea začíná podléhat kouzlu Runwaye, místu, kde je vše značkové a perfektní. Alex i Lilly se začínají Andree odcizovat. Miranda se v Paříži Andree svěří, že v ní vidí samu sebe v mládí a nabídne jí slibnou budoucnost. Krátce nato se Lilly zraní při autonehodě. Příčinou je její alkoholismus, o němž Andrea věděla, ale neměla čas ani sílu pomoci a vyřešit s Lilly její problém. Andrea nemůže za svou nejlepší přítelkyní do nemocnice. Je s Mirandou na módní přehlídce v Paříži a pokud by se pokusila odjet, Miranda by ji vyhodila na hodinu... Po telefonátu s rodiči a Alexem si uvědomí, že žádná práce nestojí za ztrátu přátel.

Poté co jí Miranda přikáže, ať sežene nesehnatelné, urazí Mirandu a vzápětí dostane výpověď. Vrátí se do Ameriky a začne dávat svůj život do pořádku. Rozejde se s Alexem. Oba se za ten necelý rok změnili. Díky své nenávisti k Mirandě získá práci v novinách, jejichž šéfredaktorka Mirandu též nemá v lásce. Když prochází turniketem v budově, kde sídlí Runway a vidí svou nástupkyni, ví, že se rozhodla správně a pokračuje v chůzi na pohovor do The Buzz.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAVY:

Miranda Priestlyová - šéfredaktorka jednoho z nejvýznamnějších módních časopisů světa - Runway; povýšená, robotická, nelidská
Andrea - chce se stát novinářkou nejlépe v The New Yorker novinách, nezajímá se o módu, je přímá a inteligentní; nesnáší chování Mirandy
Alex - přítel Andrey; učitel; chápavý; Andreu velice miluje
Emily - 1. asistentka Mirandy, plně oddaná jejím potřebám a módě; ukázněná
Lilly - nejlepší přítelkyně Andrey; lehkomyslná, užívá si života na 100 %

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Kniha, která strávila 6 měsíců na žebříčku bestsellerů The New York Times a byla přeložena do 27 jazyků, se stala předlohou pro stejnojmenný film (2006, režie David Frankel, recenze) v hlavních rolích s Meryl Streepovou a Anne Hathawayovou.
Některé postavy mají ve filmu jiná jména i profese.

NÁMĚT:

Námětem na knihu byla autorčina životní zkušenost. Pracovala na pozici asistentky Anny Wintourové, šéfredaktorky módního časopisu Vogue.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ellean, 16.01.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Lauren Weisbergerová - Ďábel nosí PraduMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­