ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Biebl Konstantin (*26.02.1898 - †12.11.1951)

­­­­

Nový Ikaros

  • 1929
  • tato sbírka je vrcholem autorovy meziválečné tvorby

Rozsáhlé polytematické básnické pásmo o 4 zpěvech je obrazem soudobého světa, minulé války i manifestem básníka milujícího prudký, intenzivní život.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1978 (5. vydání). Doslov: Marie Bieblová. Kresby: František Muzika. Počet stran: 47.

OBSAH:

I.

"Básník, nový Ikaros, lehce se vznáší v prostoru i čase od sádrové sochy až k založení Říma", touží, aby Bůh dal básníkům křídla a putuje pak svou okřídlenou fantazií po zeměkouli, podávaje v pestré směsi své barevné zážitky z této poutě světem, na které jej doprovázejí ženy přítomnosti i daleké minulosti (Kleopatra). Vzpomíná na světové války, boje o Verdun, na válečné nemocnice i na mrtvé, za kterými i my jednou odejdeme "do tmy a prázdna."

II.

Zatímco doma vzpomínají na své drahé ve válce, básník prožívá hrůzné pocity potopy světa.

III.

Na další pouti nabývá nových fantastických zkušeností a staví se pod prapor svého Velkého Boha - Ohně, jenž v nás doutná, rozněcuje nás a spaluje.

IV.

Čtvrtý zpěv věnoval ženám-milenkám.
Básník spěje poté dále světem: "Já všude se cítím doma pod střechou jako ryba krytá svými šupinami... Miluji změnu, pluji všemi moři."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 19.10.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Konstantin Biebl - Nový IkarosMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­