ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Biebl Konstantin (*26.02.1898 - †12.11.1951)

   
­­­­

Nový Ikaros

  • 1929
  • tato sbírka je vrcholem autorovy meziválečné tvorby

Rozsáhlé polytematické básnické pásmo o 4 zpěvech je obrazem soudobého světa, minulé války i manifestem básníka milujícího prudký, intenzivní život.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1978 (5. vydání). Doslov: Marie Bieblová. Kresby: František Muzika. Počet stran: 47.

OBSAH:

I.

"Básník, nový Ikaros, lehce se vznáší v prostoru i čase od sádrové sochy až k založení Říma", touží, aby Bůh dal básníkům křídla a putuje pak svou okřídlenou fantazií po zeměkouli, podávaje v pestré směsi své barevné zážitky z této poutě světem, na které jej doprovázejí ženy přítomnosti i daleké minulosti (Kleopatra). Vzpomíná na světové války, boje o Verdun, na válečné nemocnice i na mrtvé, za kterými i my jednou odejdeme "do tmy a prázdna."

II.

Zatímco doma vzpomínají na své drahé ve válce, básník prožívá hrůzné pocity potopy světa.

III.

Na další pouti nabývá nových fantastických zkušeností a staví se pod prapor svého Velkého Boha - Ohně, jenž v nás doutná, rozněcuje nás a spaluje.

IV.

Čtvrtý zpěv věnoval ženám-milenkám.
Básník spěje poté dále světem: "Já všude se cítím doma pod střechou jako ryba krytá svými šupinami... Miluji změnu, pluji všemi moři."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 19.10.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
Konstantin Biebl - Nový IkarosMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)