ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mann Klaus (*18.11.1906 - †21.05.1949)

   
­­­­

Útěk na sever

- název originálu: Flucht in den Norden
- z německého originálu přeložil Rudolf Toman

Příběh krátkého pobytu mladičké Johany v rodině skandinávské přítelkyně, kam se uchýlila na útěku z fašistického Německa.

Román začíná příjezdem mladé Němky Johany do Finska. Ona je komunistka, která je na útěku z fašistického Německa. Je členkou komunistické studentské skupiny a ukrývá se v Paříži. Na sever přijíždí za svou kamarádkou Karin. Znají se ze studií z Berlína. Karin bydlí na statku se svou starou matkou a bratrem Ragnarem. Její druhý bratr, Jens, žije ve městě a stará se o hospodaření statku. Jejich otec zemřel - spadl z koně a zlomil si vaz. Od té doby má tato rodina problémy. Obchody už nejdou jako dřív.

Johana přijíždí do Finska lodí. Využívá falešný průkaz, aby nebyla chycena Němci. V přístavu na ni čeká Karin a odveze ji do svého bytu ve městě, který se používá jen na občasné přespávání. Johana se seznamuje s Karininým mladším bratrem Jensem a všichni jdou společně na večeři a pobavit se. Druhý den konečně odjíždí na statek a Johana se seznamuje se zbytkem rodiny Karin. Po příjezdu Johany se atmosféra na statku změní. Všichni jsou veselejší a snaží se, aby se Johaně u nich líbilo. Karin, Ragnar a Johana spolu podnikají různé výlety, chodí se koupat do blízkého jezera. Svou lásku skrývají, ale Karin to tuší a žárlí na svého bratra. Chce si získat Johaninu pozornost zpět.

Na Karininu adresu jí chodí dopisy a telegramy od rodičů z Německa, ale také od přátel z Paříže. Ti jí píšou, jak pokračují v boji proti fašismu v Německu. Johana je stále připravena odjet, aby jim v případě nouze pomohla. Jednoho dne přijíždí na návštěvu Jens a s ním krásná, elegantní dáma Yvonne. Zná se s Ragnarem. Dříve se stýkali v Paříži a byli dobrými přáteli. Ten večer se bratři Jens a Ragnar pohádají kvůli odlišným názorům na situaci v Německu. Jens odjíždí a madam Yvonne nakonec zůstává na několik dní na statku, i přestože ji matka Karin nemá ráda. Za několik dní se rozhodnou Ragnar, Yvonne a Johana vydat na dlouhý výlet po Finsku. Cesta netrvá dlouho a kvůli cyklistovi bourají. Zdejší vesničané jim poskytnou pomoc a oni tak pokračují dál. Nocují po hotelech. Dostanou se do kraje, kde bydlí Yvonnin otec.

Má v péči jejího synka, o kterého ji připravil. Yvonne totiž není psychicky zcela v pořádku. Rozhodne se je navštívit. Skončí to však hádkou a Yvonne odjíždí pryč. Johana s Ragnarem zůstávají sami. Rozhodnou se, že odjedou daleko na sever. Na Island. Že utečou od všech problémů a budou jen spolu. Když tam konečně dorazí, přijde Johaně telegram z Paříže od bratra Georga. Jejich blízký přítel Bruno byl zastřelen při útěku z Německa. Musí se vrátit, protože ji potřebují. Tak tedy odjíždí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája, 10.04.2010

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Mefisto, Mefisto (2)
-Útěk na sever
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Klaus Mann - Útěk na severMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­