ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burian Karel Vladimír (*1923 - †2000)

   
­­­­

Veliká láska: rapsódie o životě Bedřicha Smetany

Románový životopis Bedřicha Smetany je věnován jeho vrcholnému tvůrčímu období od roku 1848 až do vzniku cyklu symfonických básní "Má vlast". Smetanův život autor líčí na širokém pozadí českého kulturního života třetí čtvrtiny 19. století. Dobovou atmosféru čtenáři přiblíží galerie postav Smetanových přátel a odpůrců i barvité vykreslení tehdejších kulturních, uměleckých a politických zápasů. Spolu se Smetanovými osobními osudy sledujeme i zrání jeho hudebního génia od menších klavírních skladeb z konce 40. let, přes operní tvorbu, až po monumentální "Mou vlast".

HLAVNÍ POSTAVY:

Bedřich Smetana, Jan Neruda, Katynka Kolářová, Karel Sladkovský, Karel Sabina, Karel Havlíček Borovský, Ferenc Liszt

DĚJ:

Kniha Veliká láska vypráví o životě Bedřicha Smetany a o jeho veliké lásce ke své vlasti, k hudbě, k milované ženě Katynce...
Vypráví jeho život, jenž byl toliko korunován trním, neúspěchy, zklamáním, bídou, úmrtími jeho tří dcer, milované ženy a mnoha kamarádů, kteří padli za vlast či podlými a sprostými pomluvami, jež se neustále objevovaly v tisku. Byl to také ale život naplněn radostí z každého dne, nezdolnou energií, se kterou odrážel útoky svých nepřátel a hlavně život naplněn až do posledního milimetru nezdolnou láskou k hudbě. Právě tato veliká láska mu dávala sílu, aby se pokaždé znovu postavil.

Bedřich Smetana žil v době, kdy český národ hledal svou vlastní identitu, kdy český národ bojoval za svou českost, kdy se chtěl obrodit. Doba největších českých umělců - ať už literárních nebo hudebních - Jan Neruda, Božena Němcová, Eliška Krásnohorská, Antonín Dvořák, Antonín Čech a plno dalších, doba, kdy bylo postaveno Národní divadlo.
Doba, kdy se - i když byla malá naděje - český lid dokázal semknout a hrdě se vztyčenou hlavou čelit špatné a nepříznivé době - stejně jako Bedřich Smetana...

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila, neboť mi dovolila dostat se do soukromí Bedřich Smetany a jeho blízkých přátel. Mohla jsem nahlédnout do dění revolučního roku 1848 i do dalších třiceti let, které následovaly po něm.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bára, 28.07.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Vladimír Burian - Veliká láska: rapsódie o životě Bedřicha SmetanyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­