ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kovář Karel "Kovy" (*11.09.1996)

­­­­

iPohádka

Veselá moderní pohádka o tom, co se stane, když se pohádkové království připojí k internetu.
Král Bořivoj III. Připojený a jeho choť Ljuba IV. musí provdat svou dceru Amálii. Během jedné noci ale oba zmizí a nad královstvím krouží drak. Zlo se probouzí. A překvapivě úplně jinde, než by ho princezna se svými kamarádkami čekaly...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BizBooks v Brně roku 2019 (1. vydání). Ilustrace a sazba: Julie Čermáková. Počet stran: 349. ISBN: 978-80-265-0901-1.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Karel Kovář, známý jako Kovy, je aktuální osobnost české internetové scény - youtuber, vloger, příležitostný hráč počítačových her, ale i moderátor nebo autor knižních publikací. Narodil se 11. září 1996 ve východočeských Pardubicích. Po třech semestrech studia odešel z Karlovy univerzity, aby se věnoval YouTube. Jde o výrazného informátora mladistvé společnosti o závažných (nejen) politických tématech.
V roce 2016 byl oceněn jako bloger roku (Blogger of The Year Award), v roce 2017 se umístil na 20. příčce 30 nejtalentovanějších lidí pod třicet let v ČR (30 Under 30).
Doposud vydal ještě autobiografické dílo Ovšem.

HLAVNÍ POSTAVY:

Amálka - princezna; trošku hloupoučká, ale dobrosrdečná; chce porazit zlo
Ljuba a Bořivoj - královští rodiče
rychtář Plánička - poradce Malé rady s nekalými úmysly; zástupce lidu
Markéta - influencerka; velmi "svá"; ostatní ji mají však docela rádi (než se do toho vloží Plánička); první nejlepší kamarádka Amálky
Dagfinn - elf; přítel Markéty; ochránce Hlubokého lesa
Elvíra - krejčovská dcera; ráda jezdí na koni; druhá nejlepší kamarádka princezny
princ Jaromír - velmi pyšný; spolčen s Pláničkou; předstírá, že jde zabít draka a vzít si princeznu
Vícek - někdo jako nevlastní bratr prince Jaromíra; je k němu přidružen a tak nějak ze setrvačnosti mu pomáhá, pak se však vzepře, protože takové zlo nechce
Dobrava - kamarádka královny Ljuby; žoldnéřka; také se nakonec odpojí od Jaromíra; působí mužně, ale když znovuobjeví svého syna Vícka, probudí se v ní vřelé mateřské pudy
Vesparga - dračice, která měla Pláničkovi pomoct s destrukcí Hlubokého lesa; ohrožuje město, protože ji vydírá zničením jejích drahocenných vajec

DĚJ:

Královští rodiče hledají Amálce ženicha. Ljuba najde na Rodičinderu prince Jaromíra, který vypadá jako ideální kandidát. Rozhodnou se s ním ještě potajmu setkat, než se o tom Amálka dozví. Jsou však přepadeni a uvězněni v táboře žoldáků v Hlubokém lese.

Mezitím je město v panice, za právoplatného vládce je zvolen Plánička (Amálce ještě nebylo 18), nad městem poletuje drak - Plánička nechal narafičit královský pokoj tak, aby to vypadalo, že do něj vpadl drak. Markétě a Elvíře se to však nezdá, proto se snaží zjistit víc informací.

Plánička přetahuje svými řečmi na svoji stranu všechen prostý lid a hlásá, že chce vykácet les a vyhnat pohádkové bytosti. Využívá faktu, že pohádkové bytosti jsou od lidí odlišné a tím lidi manipuluje. Ve skutečnosti mu však jde jen o bohatství, které by z těžby dřeva měl.

Jaromír se mezitím snaží zabít královské rodiče, je však přelstěn. Nato se setkává s Víckem, chce jej nechat zabít svým rytířem a nasedá na dračici, aby definitivně vyhrál bitvu mezi lidmi a pohádkovými bytostmi (a královským párem, Markétou, Elvírou a Dobravou, kteří se k nim přidali).
Dračice se však vzmuží a shodí Jaromíra ze svého hřbetu a místo toho nabere Vícka s Amálkou. Na bitevním poli se rozhostí ticho, které proráží děsivý rozhovor dračice (jak se konečně zjistilo - všichni mysleli, že je to samec) s Pláničkou a jeho dosazeným vojevůdcem.

Trest přivolá král Bořivoj - objeví se Lucifer a Pláničku, vojevůdce a redakčního zdejšího bulváru, který za poslední dny lhal ve prospěch Pláničky a očernil Markétu, pošle do pekla.

Markéta odhalí, že Dobrava je matkou Vícka.
Dračice pozná dobro a zachrání svá vejce.
Dagfinn, jenž během celé situace pomáhal, požádá Markétu o ruku, stejně jako Vícek Amálku...

JAZYK A STYL:

Dílo je psáno vtipným jazykem (někdy zabíhaje až do perverzity), prolíná se dnešní jazyk se staročeskými výrazy.
Pozornost spolehlivě upoutávají vtipné zkomoleniny aktuálních sociálních platforem a jmen: Instagram-Anagram; Marie Terezie Habsburská-Marie iTerezie HabsUberská; Harvard-Hradvard aj.
Děj je členěn do patnácti kapitol - jedná se o vcelku lehké čtení.

SHRNUTÍ, ZÁVĚR, VLASTNÍ DOJEM:

Pěkné spojení moderních technologií dnešního světa a klasických motivů pohádky. Čtenáře vybízí k zamyšlení nad důvěryhodností médií, vyzývá ke vzchopení se, uvědomění, co je v životě důležité a co za co stojí. Také má čtenáře pobavit a odstranit nenávist puzenou odlišnostmi mezi (nejen) lidmi.

ZAJÍMAVOSTI:

Kniha je moc pěkně ilustrovaná. Co se obsahu týče, mám obavy, že většinu humoru pochopí jen značně omezená část populace mladých, vzhledem k proměnlivosti platforem a (ne)povědomí mezi ostatními generacemi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolína Podivínská, 07.10.2021

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel "Kovy" Kovář - iPohádkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­