ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Císařské tragédie

Kniha obsahuje příběhy různých panovníků.

Po Waterloo
Napoleon byl poražen v bitvě u Waterloo a vláda požadovala jeho odstoupení. Lid byl sice proti, ale Napoleon se stejně rozhodl ve prospěch vlády. Chtěl odplout do Ameriky. Před touto cestou ještě pár dní pobýval na zámku v Malmaison, kam ho přijeli navštívit různí hosté.

Říkali jí Sissi
František Josef I. se oženil se svou sestřenicí Alžbětou (Sissi) místo její setry Heleny. Alžběta na roli císařovny nebyla připravena jako Helena, proto velmi trpěla, když se musela naučit etiketě. Učila ji její tchyně Žofie a možná i proto ji Sissi neměla ráda. Všechny čtyři Alžbětiny děti vychovávala Žofie, až na Marii Valérii. Sissi milovala přírodu a měla ráda dlouhé túry. Byla velmi krásná, a proto když k císařskému dvoru přijel perský šach, velmi se mu zalíbila. Jednou byla Sissi v přestrojení na maškarním plese. Seznámila se tam s jedním mužem, který jí dělal společnost. Po plese si dopisovali, ale jakmile odhalil její totožnost, musela Alžběta hru skončit. František Josef měl přítelkyni herečku Kateřinu Scrattovou. Je sporné, zda to byla jeho milenka či ne, protože s ní trávil hodně času. Krátila mu časté chvíle Sissiiny nepřítomnosti. V knize se píše, že nejspíš jeho milenkou nebyla, jelikož ji Sissi měla také ráda. Po smrti několika příbuzných Sissi velmi cestovala. Trpěla nervovými záchvaty a nebyla šťastná. Nakonec byla zavražděna italským anarchistou Luigim Lucchenim. Ten se v cele později objesil na vlastním opasku.

Krvavý mexický trůn
Maxmilián, bratr Františka Josefa I., kterému se říkalo Maxl, se zamiloval do jedné hraběnky. To se nelíbilo jeho matce Žofii a poslala ho na cesty, kde si měl vybrat nevěstu. V Belgii se do něj zamilovala dcera Leopolda I., Charlotta. Maxl ale stále nemohl zapomenout na svou starou lásku. Jednoho dne se dozvěděl, že je vdaná, proto se rozhodl oženit se s Charlottou. Postupně se do ní také zamiloval. Usídlili se v Itálii, avšak život se jim zdál příliš nudný. Když dostali nabídku stát se mexickými ponovníky, neváhali a odpluli do Mexika. Uvítání nebylo příliš vřelé, a to je mrzelo. Poměry v Mexiku se jim nedařilo zlepšovat, získávali si stále více nepřátel. Jakmile Charlotta odhalila Maxmiliánovu nevěru s indiánkou, odplula do Evropy. Trápilo ji, že nikdy neměla děti a zešílela. Maxmilián se nehodlal vzdát Mexika, přestože mu to všichni radili. Byl zajat indiánským vzbouřencem Juarezem a zabit.

Oběti Mayerlingu
Syn Františka Josefa I. Rudolf se oženil s belgickou prizceznou Stefanií. Jejich manželství však nebylo šťastné, protože on ji nemiloval, přestože ona jej ano. Rudolf velmi pil a často střídal milenky. Také částo hovořil o smrti. Nakonec se s jednou ze svých milenek zavraždil. Rudolf se za svého života podílel na vzpouře se svým bratrancem Janem Salvátorem. Snažili se vytvořit z Rakouska-Uherska federaci. Po Rudolfově smrti se plány definitivně rozplynuly. Jan Salvátor se vzdal veškerých titulů a stal se z něj Johann Orth. Se svou milenkou, které se říkalo Milly, odcestoval a pak se po něm slehla zem. Někteří lidé tvrdili, že se s ním setkali. S Milly se prý rozešel ještě před odjezdem. Kam se doopravdy poděl dodnes zůstává záhadou.

Němečtí císařové
Německý císař Vilém I. byl za svého mládí velice zamilovaný do kněžny Elizi von Radziwillové. Ona jeho lásku opětovala, ale jeho otec Bedřich Vilém III. se sňatkem nesouhlasil. Vilém I. se snažil na Elizu zapomenout, ale marně. Bedřich Vilém III. svému synovi vybral jinou manželku. Vilém I. byl až do konce svého života nešťastný. Jeho nástupcem se stal Bedřich III. Vládl pouhých 98 dní, protože umřel na rakovinu hrtanu. Po něm na trůn usedl Vilém II.

Poslední carevna
Mladý carevič Mikuláš se zamiloval do Alice Hessenské, vnučky královny Viktorie. Přes veškerý nesouhlas rodiny se s ní oženil. Krátce po svatbě zemřel Mikulášův otec Alexandr III., Mikuláš se stal carem Mikulášem II. a Alice carevnou Alexandrou Fjodorovnou. Byla šťastná, protože tím dosáhla významného postavení. Mikuláš a Alexandra spolu měli několik dcer a jednoho syna. Ten byl nemocný. Vyléčil ho Rasputin a tím si získal obrovskou přízeň carské rodiny. Právě proto měl být Rasputin otráven. Ačkoliv pozřel mnoho jedu, museli jej jeho vrahové ještě několikrát střelit, protože dlouho nechtěl umřít. Vrahové byli za trest posláni do vyhnanství. Nakonec císařství padlo, carská rodina byla uvězněna v hrubých podmínkách a později krutě zavražděna.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila. Velmi příjemně seznamovala čtenáře s historií některých panovníků z doby kolem vlády Františka Josefa I. Ze začátku jsem si myslela, že bude obsahovat několik na sebe nenavazujících příběhů, ale mýlila jsem se. Příběhy na sebe mnohdy navazovaly. Události nebyly seřazeny chronologicky, spíše podle jednotlivých osob, ale to mi nevadilo. Myslím, že pak jsem vše mohla snáze pochopit. Autor velmi důkladně popsal vzhled lidí, o kterých psal, takže jsem si je mohla velmi dobře představit. Knihu jsem vlastně četla hlavně kvůli Sissi, ale zjistila jsem, že obsahovala i mnoho jiných zajímavých kapitol.

CITÁT Z KNIHY:

"Snad mohlo následnickému manželskému páru vydržet vratké štěstí déle, kdyby po narození malé Alžběty nerozkázal císař synovi, aby se i s manželkou vrátil do Vídně. Rudolf sice měl i v Praze milenky, pečlivě je však skrýval. Odjezd z Prahy znamenal pro Stefanii konec manželského štěstí a začátek skutečné kalvárie."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kimberly, 04.07.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Juliette Benzoniová - Císařské tragédieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­