ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Roy Jules (*22.10.1907 - †15.06.2000)

   
­­­­

Navigátor

  • válečná literatura
  • název francouzského originálu: Le Navigateur (1954)
  • autor vychází ze svých vlastních zážitků coby francouzského pilota bojujícího ve 2. světové válce pod záštitou RAF
  • osobně se znal s Antoinem de Saint-Exupérym, napsal o něm jinou knihu

Dobrodružný příběh francouzského letce, jenž se zachránil z hořícího letadla, aby se při dalším letu zabil. Je zde zachyceno prostředí letecké základny, vztahy mezi důstojníky a především stav člověka, který se z jedné smrti zachrání a čeká na druhou.
Jedná se o citlivě zachycený příběh člena posádky vojenského letounu uprostřed 2. světové války. Při katastrofě letadla si jako jediný zachrání život, projde těžkými duševními stavy, najde lásku ženy a zahyne při novém letu, kterým osvědčil osobní statečnost a hluboký smysl pro člověka i kolektiv.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Naše vojsko v Praze roku 1964. Grafickou úpravu navrhl Václav Bláha. Počet stran: 106.

OBSAH:

Příběh vypráví krátký úsek ze života francouzského navigátora Alfreda Ripaulta, létajícího ve službách RAF. Začíná jeho seskokem z bombardéru poškozeného srážkou s jiným (přátelským) letounem, který se krátce nato zřítí poblíž letiště. Navigátor uprostřed noci vyhledá nejbližší vesnici a požádá mladou ženu, jež mu otevře dveře, aby z jejího telefonu mohl nahlásit nehodu. Při hovoru s letištěm se dozví, že zbytek posádky je mrtvý.

Následující dny se Ripault snaží vyrovnat se ztrátou přátel a s faktem, že on sám přežil. Když má být vyslán bombardovat cíl v Německu s posádkou pilota, kterého pokládá za špatného, odmítne. Velitel peruti ho chce za vypovězení poslušnosti potrestat a nařídí mu domácí vězení. To navigátor poruší, aby navštívil drobnou krátkovlasou brunetku, u níž v den nehody našel útočiště. Dozvídá se, že se jmenuje Rosica a že její manžel, nyní nepřítomný, rovněž slouží u RAF. Naváže s ní známost, ani ta mu však nepomůže z příkrovu těžkomyslnosti a pochyb.

Vzpomíná na svou manželku, s níž se před časem rozvedl, i na mrtvou posádku. Rozvažuje, proč vlastně bojuje ve válce: "Kdyby nedělal tohle, dali by ho jinam. Kdyby odmítl bojovat, zastřelili by ho. [...] A pak, navigátor neměl na vybranou. Nikdy by si nezvykl na jiný než svůj národ, a jeho národ trpí."
Situaci ještě zhorší fakt, že pilot, s nímž odmítl letět, se z mise nevrátil, což mu část mužstva dává za vinu.

Od přítele zvaného admirál se Ripault dozví o jiném pilotovi, jenž má problémy se zrakem. Rozhodne se letět na příští misi s ním, především ze solidarity a sympatie, ale snad také z pocitu životní marnosti. O tomto pilotovi se dozvídáme, že je to půvabně vyhlížející člověk s ustupujícími světlými vlasy, jenž má neobvykle hluboký vztah se svou ženou. Navigátor mu pomůže se vzletem tak, aby se ostatní členové posádky nedozvěděli o jeho zdravotních problémech (velitel peruti totiž pilota nutí létat i s nimi). Let ovšem končí tragicky - a to kvůli nešťastné náhodě. Bombardér je sestřelen.

Na anglickém letišti admirál marně čeká na návrat svého přítele...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 31.10.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Roy - NavigátorMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­