ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Janšta Josef (*05.02.1950)

­­­­

Mladí apoštolové

  • příběhy pro mládež
  • příběhy děvčat a chlapců, kteří svým křesťanstvím přitahují nevěřící okolí

Křesťanské didaktické povídky o cestě mladých lidí k Bohu a víře.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydala Matice cyrilometodějská v Olomouci roku 1995 (1. vydání). Ilustroval Jiří Kaňa. Počet stran: 161.

OBSAH:

Sebevědomý, nikým neohrožený a neporazitelný třináctiletý chlapec je vůdcem party, do které patří ještě Véna, Jirka a Petr. Kluci z této party v Michalovi vidí svůj vzor, vzor správného kluka, jenž se umí rozhodnout i v nebezpečných situacích a navíc je pro ně Michal přirozenou autoritou. Tito kluci se scházejí ve svém bunkru u řeky, zde plánují své lumpárny a vyjížďky na kolech. Jednu takovou autor líčí v první kapitole, kde se můžeme krásně s charaktery všech kluků seznámit. Tentokrát Michal rozhodne, že se pojede do továrny, takže podjedou závoru. I při střelbě a zdání bezvýchodné situace se z továrny i s koly dostávají přes plot opět do bezpečí. Den končí výsměchem starému panu faráři, jenž se za tyto kluky namísto opětování urážek pomodlí.

Když jednou Michal jede na svém kole do bunkru na smluvenou hodinu, uslyší ženský křik: "Hoří!" A je přizván ku pomoci s hašením požáru. Jelikož záchranné složky ještě nejsou na místě a v jednom z pater zachvácených ohněm se nachází dítě - malý Vlastík, jehož matka se už už chce vrhnout do plamenů, Michalovo dobré srdce (po mamince) mu zavelí zakročit. Vbíhá do budovy a hbitě se pohybuje mezi plameny, které nabývají na síle. Rychle se zorientuje a brzy drží malého Vlastíka pevně v náručí. Jediná úniková cesta je možná skokem z okna ve druhém patře. Dítě je zachráněno, avšak HRDINA Michal má nohy všelijak pokroucené. Brzy přijíždí sanitka a hasiči... Michal je převezen do nemocnice, kde se podrobuje operaci.

V nemocnici je však klid na lůžku tak nesnesitelný, že mladý hrdina neustále ruší sestry, že chce jít domů, že chce chodit apod. Ty s vděkem přijímají pomocnou ruku sestry Lucie, která je zdravotní sestrou na dětském oddělení. Ta Michalovi povídá příběhy ze života, o Bohu a o Andělu strážném, kterého má každý člověk... Tyto příběhy Michala zaujmou a s Lucií se setkává moc rád, vždy čeká na její dobré slovo, příběh, pohlazení po duši i po těle. Lucie mu důvěřuje, a proto jej kolikrát žádá o radu, když je tím vůdcem party. Zejména je jeho i kluků z party zapotřebí, když se holky ze schóly, kterou Lucie vede, octnou v nebezpečí, kterým je sekta. Ta se je snaží přetáhnout na svou stranu, pěkně děvčata hostí a láká na filmy a bohaté pohoštění, umocněné hezkými slovy a úsměvy.

Druhá návštěva děvčat v domě sekty je partou překažena, a to přestřižením kabelu elektrického přívodu a vyhozením pojistek. Začíná boj o děvčata. Zejména pak o Jitku, která to má doma těžké, neboť se její rodiče neustále hádají a ona je z toho nešťastná, proto se jí v sektě líbí. Ostatní děvčata se za ni spolu s Lucií modlí.

Při modlitbách za tyto své blízké Lucie v kostele pocítí jakési zalití Božím světlem, Boží blažeností a rozhodne se vstoupit i přes nesouhlas své maminky do kláštera, kde by se stala řeholnicí. Jitka se všemožně snaží udobřit své rodiče, a tak i nevědomky padá do různých nebezpečí života, například čelí přepadení v parku, obtěžuje ji Mikulášská partička a nakonec ji srazí auto, takže se dostává do nemocnice na dětské oddělení s otřesem mozku a možným vnitřním zraněním.

Michal zatím prožívá krizi a bojuje s Ježíšem o srdce Lucie, do které se zamiloval a chce si ji vzít za ženu, až bude starší. Lucie s Ježíšem jej však porážejí na plné čáře, neboť holky nalézají tajný úkryt jeho party... Když už Michalovy rozkazy směrem k partě hraničí s kriminalitou, parta se rozpadá. A Michal zůstává samotný. Petr již z party odešel sám. Jirka a Véna odmítli uposlechnout a předat vyděračský vzkaz Lucii, a tím se z party sami vyloučili. Díky modlitbám kněze a Lucie se dostávají do party nové, jsou to kluci Láďa a Mirek, kteří trénují na faře stolní tenis. Tak vzniká parta nová, avšak Michal to stále nechce skousnout a komunikaci s kluky odmítá, cítí se přemožen poražen a strašně žárlí.

Nová parta se rozrůstá ještě o Martina a Pavla, kteří se octli v dětském domově, a díky panu faráři je umožněno Martinově matce přestěhování na faru a tím pádem i odchod Martina z děcáku. Přibírají s sebou ještě sirotka Pavla.

Budou Vánoce, proto matka představená posílá do ulic Lucii, aby hlásala evangelium. Potkává drogově závislou dívku Evu, kterou zachrání před smrtí. Pak se o ni stará v léčebně a na Vánoce ji může vzít s sebou do kláštera. Nová parta zve Michala, jenž se cítí být osamělý, do svého kruhu, avšak v této partě si nerozkazují, jak tomu bylo v té staré, tady se na všem domlouvají a radí, naslouchají si. To bude muset Michal přijmout...

VLASTNÍ NÁZOR:

Celá kniha obsahuje 24 kapitol, na jejichž konci je úvaha a přímluvy k dané kapitole. Jedná se o náboženskou literaturu pro mladé. Líbí se mi, jak se zde prolínají jednotlivé osudy postav a jak do sebe vše krásně zapadá, neboť stěžejní postavy této knihy věří v Boha, který je - jak známo - mistrem neočekávaných situací i v působení na vztahy lidí. Tam, kde je nebezpečí, pomáhá skrze přímluvce, jenž se modlí. Moc se mi líbila sestra Lucie, která se vyznačovala svou zbožností, šla si vždy za svým cílem, za tím, kam ji táhlo srdce. Na druhé straně tu máme Michala, jehož srdce je otevřeno jak pro každou špatnost, tak i pro dobro, a i když je upoután na lůžko, dokáže velké věci. V knize jde pěkně vidět, že opravdoví křesťané jsou schopni vytvořit společenství všude tam, kde hlavní slovo má láska...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.05.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Janšta - Mladí apoštolovéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­