ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Breen Jon L. (*27.08.1899 - †02.04.1971)

   
­­­­

Jednadvacet detektivů

- spoluautor Ed Gorman

Soubor detektivních povídek má význam pro toho čtenáře, který si chce přečíst dobrou detektivku a chce si vybrat ten styl, který mu bude vyhovovat. Povídky nejsou to nejlepší z dílny autorů, ale rozhodně po jejich přečtení si čtenář toho svého "detektiva" vybere.

1) Jacques FUTRELLE, 1875-1912

- autor byl jednou z obětí Titaniku
- nejslavnější dílo: Oběť cely 13
- detektiv: Myslící stroj, vlastním jménem August S.F.X.Van Dusen, doktor filosofie, práv a medicíny - stařec
- povídka: Příznačný motor

Dva strážníci hlídají v autě, každý z jedné strany cesty, měří rychlost. Z bodu A do bodu B má projet auto, které však každý večer na cestě zmizí a do bodu B nedojede, i když nemá kam z cesty uhnout. Rozuzlení je v tom, že auto jsou 2 motorky pokryté plachtou, takže když auto dojede do půli cesty, motorky se oddělí a každá projede úzkou pěšinou.

2) G.K.CHESTERTON 1874-1936

- detektiv: otec Brown
- nejslavnější příběh: Nevinnost otce Browna
- povídka: Tajemná zahrada

Celkem nuda, na 10 stranách popisuje postavy na párty u lorda Gallowaye, který podezírá manželku, že má pletky s milencem. Vrah označen na prvých dvou slovech povídky - Aristide Valentin - náčelník pařížské policie, který nepotrestaný zločin sám potrestá oddělením hlavy katovým mečem a hlavy zamění z koše pod gilotinou. Sám spáchá sebevraždu.

3) Agatha CHRISTIE 1890-1976

- detektiv: Hercule Poirot
- povídka: Problém na moři

Naprosto stejná jako ve filmu. Clappertonovi jsou bohatá protivná dáma a bývalý břichomluvec, který si ji vzal za peníze a potřebuje se jí zbavit. Na rozdíl od filmu povídka končí tím, že ve chvíli, kdy jej Poirot odhalil, dostal Clapperton infarkt a na místě zemřel.

4) Dorothy L. SAYERSOVÁ 1893-1957

- anglická autorka, vrstevnice A.Christie, obě stejně vynikající, ale Sayersová nakonec nepíše detektivky, ale překládá Gilgameše a tak. Takže obě skončily v hlubokém dávnověku
- detektiv: lord Peter WIMSEY
- díla: Podezření, Inspirace pana Budda, Vražda žádá metodu, Líbánky s překážkou, Trůny a nadvlády
- povídka: Rybářská taškařice o ukradeném žaludku

Zajímavý námět, lord Wimsey se potkává ve Skotsku s přítelem, který studuje medicínu a říká mu, že mu zemřel strýček, který byl podivín a odkázal vše bratranci Robertovi. Lord jede do Londýna, najde strýcovu závěť a zjistí, že příteli odkázal vše, co se najde v jeho trávící trubici. Najde klenotníka a zjistí, že strýc skupoval drahé kameny. Tělo mezitím bratranec ukradl, ale náhodou mu uplavalo v rybníce, lord ho uloví na udičku, přítel rozpitvá a najdou drahé kameny za přítomnosti bratrance, který si při útěku zlomil nohu.

5) Georges SIMENON 1903-89

- detektiv: Jules Maigret
- povídka: Ctitel madame Maigretové

Paní Maigretová doma pozoruje starého pána, který každý den sedí na lavičce v parku před domem a dlouhé hodiny pozoruje služku, která hlídá děti a háčkuje. Nakonec je stařec nalezen mrtvý a paní sama zjistí, že služka neuměla háčkovat, ale morseovkou předávala informace špionovi, který byl převlečený za starce, ten si vše zapamatoval a v noci napsal hlášení. Služka pracovala u ruského diplomata, který sám byl špionem. Nakonec Maigret najde služku svázanou v bedně a případ je odložen pro diplomatickou imunitu.

6) John Dickson CARR 1905-77

- Američan žijící v Anglii
- detektiv: Dr. Gideon Fell
- povídka: Nesprávný problém

Dr. Fell s přítelem Hadleyem jdou zkratkou přes cizí pozemek a potkají starého pána, který je osloví a vypráví svůj příběh, jak zavraždil otčíma a nevlastní sestru. Otčímovi vrazil špičatý předmět do ucha a sestře dal dalekohled, ve kterém jí špičatá věc na péru vyrazila oko. Udělal to proto, že byl blázen a celý život byl zavřený potom v blázinci.

7) Rex STOUT 1886-1975

- detektiv: Nero Wolfe
- povídka: Další svědek

Nero Wolfe, který jinak sedí doma a pěstuje orchideje, musí k soudu svědčit ve prospěch obžaloby, když o vině Ashe je přesvědčen. Problém je v tom, že pan Mandelbaum vlastní dispečerskou firmu, která zákazníkům dělá záznamovou službu na telefon. Pan Ash chtěl odposlouchávat svou ženu, ale slečna, se kterou se domlouval, je mrtvá. Slečna ale odmítla poslouchat, protože firma slouží k odposlouchávání a potom vydírání klientů, proto jí šéf zabil. Wolf na to přišel tak, že dispečerky byly velmi bohaté na tu práci, kterou dělaly.

8) Erle Stanley GARDNER 1889-1970

- detektiv: Perry Mason
- povídka: Případ rozlíceného svědka

Mason jede na ryby, ale nedojede na místo, protože vesnice je policejně uzavřena, vyloupili banku s výplatou pro celou vesnici - horníci. Mason se dostane do novin a ten, kdo je obviněn z krádeže, ho označí jako svého obhájce. Mason se toho ujme a zjistí, že peníze z loupeže, které jsou očíslované, jsou podvrh, protože sice byly dány obviněnému, ale den předtím, aby hlavní pachatel - pokladník, mohl vytrhnout první stránku seznamu a nahradit ji stránkou z předchozího týdne.

9) Raymond CHANDLER 1888-1959

- detektiv: Steve Grayce
- povídka: Král ve žlutém

Grayce dělá soukromého detektiva, který hlídá v hotelu a Millar - noční recepční ho pošle, aby utišil Kinga Leopardi, což je něco jako pop hvězda. Grayce ho ztluče a dostane za to padáka. Za nějaký čas zjistí, že je King mrtvý a zabil ho Millar, aby se pomstil za svou sestru, kterou King svedl, nechal ji a ona spáchala sebevraždu.

10) Anthony BOUCHER 1911-68

- detektiv: Ferguson O'Breen zvaný Ehe
- povídka: Růžová housenka

Detektivka s prvky sci-fi. V hospodě Ehe vypráví příběh o putování v čase. Dr. Miller zemře a pojišťovna nechce vyplatit pojistku, protože nebyl doktor a užíval titul. Pošle detektiva a ten zjistí, že se za doktora vydával, aby nebylo divné, že má doma kostru. Kostra byla jeho nepřítele a čarodějnickým uměním TUALALA se posunula v čase o 100 let, takže za tu dobu z živého nepřítele se stala kostra, a úkolem Millera bylo na ní dávat pozor. Neuhlídal jí a uklízečka jí ulomila malíček, Miller z toho dostal první infarkt, neboť ulomený malíček chodil a vypadal jako růžová housenka. Potom mu děti na 2.11. kostru spálily jako vtip a on dostal 2. infarkt a když potkal nepřítele živého, dostal poslední infarkt a zemřel.

11) Ross MACDONALD 1915-83

- vlastním jménem Kenneth Millar, později psal jako John Macdonald
- detektiv: Lew Archer
- povídka: Sebevražda

Archer se seznámí s krásnou Clare ve vlaku, zjistí, že pátrá po sestře Ethel a myslí si, že ji zabil bývalý manžel Edward. Archer se pustí do pátrání a zjistí, že manžel ji nezabil, ale Ethel si vzala Owena, který hrál za peníze gangstera a ona ho o peníze obere. On ji za to zmlátí a ona ho zabije a dělá, že neví, kde je. Jakmile tyto skutečnosti Archer před Clare sdělí Ethel, spáchá Ethel sebevraždu.

12) Ed McBain 1926

- psal i pod jménem Evan Hunter
- detektivové z 87. revíru
- povídka: Prázdné hodiny

Poprvé detektivem policejního oddělení, ne detektiv amatér nebo soukromý detektiv.
Tentokrát velmi zajímavá, i když zdlouhavá povídka. Je nalezena Claudie Davisová uškrcená v bytě a postupně se zjistí, že měla peníze, přišla k ní bydlet sestřenice Josie Thomsonová. Při výletu na jezero Claudie zemřela a Josie se chytla příležitosti, vydávala se za Claudii a chtěla odejít ze mě i penězi sestřenice za pojistku. Ale náhodou se k ní vloupal zloděj, ona křičela a on ji uškrtil.

13) Donald E. WESTLAKE 1933

- detektiv: Abraham Levine
- povídka: Smrt ztroskotance

Detektivem policajt z oddělení. Zajímavá detektivka, protože je bez konce. Detektiv pátrá po vrahovi Morryho Golda - zloděje a překupníka a než vyslechne případné vrahy, je z případu odvolán, protože oběť byla bezvýznamná a nikdo se její smrtí nemá zdržovat.

14) John D. MacDonald 1916-86

- detektiv: Park Falkner
- povídka: U konce s dechem

Park Falkner vlastní ostrov a moře prachů a nudí se. Na ostrov pravidelně zve přátele a dva cizí lidi, kteří mají mezi sebou nevyřízené účty a čeká jak sup na kořist. V tomto případě pozve Lauru a Carla Brenecka, kteří spolu kdysi vyloupili banku, ona seděla a on utekl s prachama. Potom ho ona vydírá a on se na ostrově chopí příležitosti a zabije jí a hodí do moře. Falkner nasadí jiného hosta - Taffy, aby Branneckovi namluvila, že ho viděla při vraždě, on chce Taffy zabít, ale ona vyskočí z lodi a on se zabije.

15) Ruth RENDELLOVÁ 1930

- detektiv: Wexford
- povídka: Když skončila svatba

Zajímavý námět. Wexford jde na svatbu, potká tam známého vydavatele knih, který ho přemluví, aby se podíval na knihu, kterou chce vydat. Wexford zjistí, že je to padělek, protože Florence, která si vzala boháče Winchurche, svého manžela zabila jedem, protože chtěla žít s milencem Fentonem. Fenton nebyl spolupachatelem vraždy a deník, který ho měl prozradit, byl padělek, kritický den byl 29. února roku, který však nebyl přechodný.

16) Lawrence BLOCK 1938

- detektiv: Matt Scudder
- povídka: Jako jehně na porážce

Scudder víc pije než pracuje. Najednou zdědí po "igeliťačce" 1200,- USD a nikdy předtím ji neviděl pátrá po ní a zjistil, že byla zavražděna mnoha bodnými ranami a uškrcena a předtím udělala asi 20 závětí, kterými odkázala neznámým lidem peníze, které naspořila z dividend. Jak usilovně po ní pátrá, stane se z ní známá žena a její vrah se nechá usvědčit, protože se v něm hnulo svědomí, že nezabil neznámou ženu, na které nezáleželo, ale slavnou osobu.

17) Bill PRONZINI 1943

- detektiv: neznámý - psáno v ich formě
- povídka: Návnada

V ZOO se ztrácejí zvířata, tak na to nasadí detektiva, který se nechá najmout jako noční hlídač. Zlodějem a nakonec i vrahem je jiný noční hlídač, kterého druhý vypátral, proto ho zastřelil.

18) Sharyn McCrumbová 1948

- detektiv: Spencer Arrowood
- povídka: Starý Rattler

Rattler je Indián, který má jasnovidecké schopnosti. Matka hledá svou dceru, on podle fotky vycítí, že dcera nežije a najde jejího vraha.

19) Raginald HILL 1936

- detektivové: Dalziel a Pascoe
- povídka: Dalzielův duch

Dalziel je křupan a lezl mi na nervy. Dva policajti pátrají v domě přátel jednoho z nich po duchách a místo duchů najdou kočku s koťaty.

20) Sara PARETSKYOVÁ 1946

- detektiv: V.I.Warschawská
- povídka: Falešné noty

Detektiv je soukromé očko v sukni, které pátrá po zmizelých notách a najde zloděje ve svém bratranci. Začíná to tím, že v novinách najde článek, kde se pátrá po její matce, která je mnoho let mrtvá. Ten, kdo pátrá, je bratranec a hledá noty matky signované Mozartem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 04.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jon L. Breen - Jednadvacet detektivůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)