ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moyesová Jojo (*04.08.1969)

    Ceska posta
­­­­

Zakázané ovoce

Příběh o lásce odehrávající se po konci 2. světové války i ještě 50 let po ní.
Anglická vesnička Merham si žije poklidným životem, když se jednoho dne do moderního domu na pobřeží nastěhuje skupinka lidí, jež je pro místní konzervativní obyvatele příliš bohémská a uvolněná. Spřátelí se s nimi však dvě mladé dívky Celie a Lottie, které obyvatelé domu neodolatelně přitahují. Večírky pořádané v domě se stanou trnem v oku místní skupině žen, jež se snaží o dobrou pověst vesnice. Události se postupně vymykají z rukou a ještě po 50 letech ovlivňují životy jak těch, kteří žili v Merhamu po válce, tak těch, co přicházejí po nich.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Ikar v Praze (1. vydání, červen 2018). Z anglického originálu Foreign Fruit přeložila Lucie Mikolajková. Počet stran: 446. ISBN: 978-80-249-3622-2.

KRÁTCE O AUTORCE:

Jojo Moyesová je současná britská spisovatelka a novinářka (od roku 2002 také pisatelka romantických novel), která již dvakrát získala ocenění Romantic Novel of The Year Award.
Mezi její další díla patří: Než jsem tě poznala, Stříbrná zátoka, Dívka, již jsi tu zanechal, Poslední dopis od tvé lásky, Krasojezdkyně.

HLAVNÍ POSTAVY:

Daisy Parsonová - zprvu zhroucená z odchodu partnera, poté však čím dál sebevědomější; uvědomuje si, co chce; hlavní hrdinka druhé části knihy
Lottie Swiftová - v první části knihy trochu ušláplá, ale svérázná přistěhovalkyně do rodiny Celie; nejlepší kamarádka Celie; v dalších částech velmi svérázná, ale zároveň citlivá na lásku; hlavní hrdinka celého příběhu (ale zajímavě, tak nenápadně)
Guy - otec Camille (dcery Lottie); Lottie do něj vždy byla zamilovaná
Joe - manžel Lottie; nevýrazný klidný automechanik; miluje Lottie
Jones - šéf a později nový partner Daisy

DĚJ:

Do Merhamu se přistěhuje partička umělců sdružující se v domu Arcadia. Lottie a Celii to velmi zajímá a chodí tam na návštěvy i přes zákazy svých rodičů. Jsou však přistiženy a Celie za trest odjíždí do Londýna do školy, kde si namluví Guye.

Když přijíždí, oznamuje zásnuby. Lottie se však do Guye na první pohled zamiluje.

Když Frances ze skupinky bohémů namaluje fresku, na které jsou Lottie a Guy u sebe, Guy si uvědomí své city k Lottie a vyzná jí je. Vyspí se spolu a Guy má opustit Celii. Ta je však těhotná, takže se vezmou.

Na svatbě se otec Celie pokusí o milostný "románek" s Lottie, načež je Lottie vyhoštěna. Zjistí, že je těhotná. Ostatní si myslí, že dítě je otce Celie, ona však ví, že je Guyovo...

Odjíždí do Francie za svými bohémskými přáteli, vůbec se jí tam nelíbí. Porodí slepou dceru Camille, které chce v životě dopřát to nejlepší.

Když se Lottie vrátí, Joe, jenž ji vždy miloval, ji požádá o ruku, všechnu ostudu vezme na sebe a ožení se s ní.

O asi padesát let později Lottie dokončuje hotel a pozoruje, jak se Daisy vypořádává s tím, že ji právě opustil její partner. Zprvu to jde těžko, nemá respekt a její šéf Jones není moc příjemný.
Při práci je objevena freska. Lottie ji nechce odkrývat, její naléhání však vyslyšeno není.
Daisy a Jones si k sobě postupně najdou cestu a nakonec se Daisy rozejde se svým partnerem, jenž se sice vrátí, ale ona se již změnila a už o něj nestojí; a dá se dohromady právě s Jonesem...

Přes všechny útrapy a boje s konzervativními občany Merhamu je hotel dokončen a při slavnostním otevření hotelu má Lottie možnost promluvit si s Guyem. Zjistí, že Guy a Celia žádné děti neměli, protože Celia miminko snad ani nedonosila. Uvědomí si, že kdyby se tolik nebáli, mohli spolu být šťastní. Zároveň si ale uvědomí, že promrhala spoustu let, kdy mohla milovat Joea. Proto se rozhodne se zachovat jako "správná a spořádaná žena" a projevovat Joeovi lásku.

JAZYK A STYL:

Dílo je členěno do kapitol a dvou částí, mezi nimiž je asi 50 let rozdíl.
V první části je Lottie mladá, chodí s Celií do Arcadie, zamiluje se do Guye a Celia má svatbu...
Ve druhé části přichází na scénu Daisy a postupně jsou odkrývány další části Lottiina života.

Kniha je psaná v er-formě, obsahuje přímé řeči, nadávky (dnešní jazyk), vložené dopisy některých postav.

SHRNUTÍ, ZÁVĚR:

Romantický příběh se zajímavým pojetím a křížením osudů různých postav - při přechodu do druhé části jsem vůbec netušila, proč je představována nová postava Daisy. Na konci jsem čekala trochu jiné a širší rozuzlení.

ZAJÍMAVOSTI:

  • autorka za knihu dostala ocenění Romantic Novel of The Year Award
  • autorka se při psaní inspirovala opravdovými rekonstrukčními technikami, aby dokázala dokonale vystihnout situaci, ve které se děj odehrává

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolína Podivínská, 09.11.2021

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Jojo Moyesová - Zakázané ovoceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­