ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fowles John Robert (*31.03.1926 - †05.11.2005)

   
­­­­

Francouzova milenka

Psychologický román o nenaplněné lásce společensky nerovných milenců se odehrává v Anglii koncem 60. let 19. století.
Děj se odehrává po roce 1867 v atmosféře sociálního, politického i intelektuálního neklidu, jenž předznamenává konec zlatého věku viktoriánské éry. Hrdina je zasnoubený s půvabnou a společensky vhodnou dívkou, ale dopustí se společensky neodpustitelného přečinu - zasnoubení zruší, protože se náhle zamiluje do záhadné, lidskými řečmi opředené ženy.
Svou nezvyklou tvůrčí metodou, oscilující na hranici beletrie a sociálně psychologické studie s volnými autorskými vstupy, navazuje Fowles na nejlepší tradice klasického anglického románu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Volvox Globator v Praze roku 2003 (3. vydání). Z anglického originálu The French Lieutenant's Woman přeložila Hana Žantovská. Počet stran: 414. ISBN: 80-7207-527-6.

OBSAH:

Roku 1867 přijíždějí do malého městečka Lyme snoubenci Charles Smithson a Ernestina Freemanová, aby prožili několik předsvatebních týdnů u dívčiny tety Anny Tranterové. Při jedné z procházek po mořském pobřeží zahlédnou osamocenou ženu, v níž poznají slečnu Sarah Woodruffovou, zdejšími lidmi nazývanou "Francouzova milenka". Vypráví se o ní, že čeká na návrat svého milence, francouzského námořníka Varguennese, jenž jí slíbil manželství. Většina obyvatel Sarah odsuzuje, pokládá ji za pomatenou. Charles se chce své budoucí ženě, ovlivněné morálními předsudky doby, předvést jako osvícený džentlmen a na jedné z návštěv u paní Poulteneyové, která Sarah zaměstnává, se "padlé dívky" slovně zastane, snaží se s ní navázat rozhovor. Od samého počátku jej k Sarah něco přitahuje.

Na jedné ze svých geologických výprav za zkamenělinami se s ní opět setká, poté se jejich schůzky, vždy dobře utajené, stanou častějšími. Sarah se mu svěří se svým tajemstvím. Na "Francouzovu milenku" si jen hraje, dávno ví, že je bývalý milenec ženatý. Její role jí však poskytuje větší svobodu v chování i jednání, není tolik svázaná společenskými konvencemi, které jí nahánějí hrůzu. Charles pociťuje k Sarah velkou náklonnost, ale zároveň se vztahu k ní bojí. Není si jist sám sebou.

Když dívka dostane od paní Poulteneyové výpověď, pomůže jí k tajnému odchodu z města, zaopatří ji penězi. Poznáním Sarah ochladne Charlesův citový vztah k Ernestině. Vidí v ní naivního, rozmazleného jedináčka bohatých rodičů. Jeho duševní zmatek ještě naroste zprávou, že se strýc Robert, jehož byl Charles doposud jediným dědicem, oženil s mladou vdovou Bellou Tomkinsovou a hodlá zplodit potomky.

Při zpáteční cestě ze strýcova panství opět navštěvuje Sarah, která nyní žije v Exeteru. Pomilují se, vyznají si lásku. Sarah trvá na ukončení vztahu, necítí se být Charlesovi vhodnou partií. Charles nejprve s dívkou souhlasí, ale druhého dne vidí věci jinak. Zruší zasnoubení s Ernestinou a rozhodne se pro sňatek se Sarah, přestože ji společensky převyšuje. Dívku však v hotelu, kde doposud bydlela, nenajde. Zmizela beze stop.

Charles je zoufalý, zapojuje do pátrání přední detektivy, ale výsledek se rovná nule. Snaží se zapomenout, cestuje po Evropě, dostává se až do Ameriky. Zde jej zastihne zpráva od jeho právníka Harryho Montaguea, že Sarah byla nalezena. Charles okamžitě odjede do Londýna a navštíví dům, kde Sarah pracuje a žije pod jménem Roughwoodová. Jejich setkání není nejšťastnější. Charles pochopí, že jím Sarah od začátku až do konce manipulovala. Využila jeho oddanosti ke svým záměrům. Vytvořila si život, který jí vyhovoval. Žije v domě malíře Danteho Gabriela Rossettiho, kde ji pokládají za vdovu, váží si jí. Je matkou Charlesovy dcerky Lalage, ale není svázána pouty manželství. Nemusí být poslušnou loutkou v rukou manžela, tak jak to vyžadují současné morální společenské normy. Charlesovi se konečně otevřou oči. Rozdíl mezi ním a Sarah spočívá v chápání slova "dávat". On dával z lásky, ona dávala proto, aby vlastnila.

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Podle bestselleru Johna Fowlese natočil v roce 1981 na pět Oscarů nominované stejnojmenné filmové drama režisér českého původu Karel Reisz. Do hlavních rolí obsadil Meryl Streepovou a Jeremyho Ironse.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 08.01.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Francouzova milenka
-Sběratel
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
John Robert Fowles - Francouzova milenkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­