ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Braine John Gerard (*13.04.1922 - †28.10.1986)

­­­­

Místo nahoře

Společenský román o prudkém společenském vzestupu ambiciózního mladíka, jenž pro kariéru bezohledně obětuje svou lásku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1969 (2. vydání). Z anglického originálu Room at the Top přeložil František Vrba.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Severoanglické městečko Warley těsně po druhé světové válce

O DÍLE:

John Braine se řadí mezi skupinu autorů, která se nazývá Rozhněvaní mladí muži (Angry Young Men) a která vznikla v 50. letech 20. století v Anglii. Tahle skupina bojuje proti konzervativní anglické společnosti. Sami autoři se také později stali konzervativními. V dílech těchto autorů se projevuje štiplavý humor a prvky hovorového jazyka. Při psaní se nedrželi žádných předepsaných pravidel a odkazovali se hlavně na satirické, humoristické, psychologické a společenské romány.

Tématem díla je příběh o Joeu Lamptonovi, jenž se snaží prosadit mezi smetánku společnosti, která v té době ovládala Anglii. Využívá k tomu sňatek s dcerou bohatého obchodníka.
Námětem díla je boj proti konzervatismu, který tehdy převládal v Anglii. Vládnou bohatší a urozenější, jediná možnost, jak se mezi ně dostat, je svatba s dcerou nějakého boháče.
Kompozice díla je chronologická, vyprávění v ich- i er-formě. Ich-forma je užita na vzpomínky Joea. Častý výskyt hovorového jazyka, který slouží k přesnému popisu postav.

STRUČNÝ OBSAH:

Příběh vypráví o mladém muži jménem Joe Lampton. Ten se rozhodl udělat změnu v životě, začít nanovo, a tak se přestěhuje ze spíše továrního Duftonu do úplně stylem opačného města Warley, kde bydlí hlavně bohatí a velice vlivní lidé. Sám bydlí v podnájmu u staršího páru, který mu poskytuje užitečné rady do života. Brzy si najde práci a také přátele. Mezi nimi jsou i Zuzka a Alice, které sehrají důležitou roli v jeho dalším životě. Nejdříve se zamiluje do Zuzky, ale ta je od něj spíše odtažitá, proto začne randit s Alicí, s níž později i spí. Následně se však začne opět stýkat se Zuzkou, se kterou se nakonec ožení... To Alice neunese a spáchá sebevraždu.
Kniha končí tím, že si Joe uvědomí, že má to, co chtěl, ale přesto se necítí šťastný.

POSTAVY:

Joe Lampton - mladý muž, jenž se rozhodne začít žít svůj život nanovo, a proto se odstěhuje do jiného města; touží po úspěšné kariéře, chce proniknout mezi vlivné a bohaté lidi; později se zamiluje do Alice, která už je staršího věku a je vdaná; na konci si však Joe vybere kariéru před láskou a ožení se Zuzkou
Alice - žena staršího věku, která má bohatého manžela; zamiluje se do Joea stejně jako on do ní; společně se milují a Alice tak svého muže podvádí; na konci knihy si vezme život, protože si Joe vybere Zuzku
Zuzka - mladá krásná slečna; dcera bohatého továrníka z Warley; zamiluje se do Joea, za kterého se nakonec i vdá

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě zaujala ve chvíli, kdy jsme si z ní četli ve škole ukázku, rozhodl jsem si ji proto vypůjčit v knihovně. Příběh mne nezklamal, ale ani neoslnil. Čekal jsem možná trochu víc. Ale i tak doporučuji k přečtení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: curys, 09.02.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
John Gerard Braine - Místo nahořeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­