ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Braine John Gerard (*13.04.1922 - †28.10.1986)

­­­­

Místo nahoře

Společenský román o prudkém společenském vzestupu ambiciózního mladíka, jenž pro kariéru bezohledně obětuje svou lásku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1969 (2. vydání). Z anglického originálu Room at the Top přeložil František Vrba.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Severoanglické městečko Warley těsně po druhé světové válce

O DÍLE:

John Braine se řadí mezi skupinu autorů, která se nazývá Rozhněvaní mladí muži (Angry Young Men) a která vznikla v 50. letech 20. století v Anglii. Tahle skupina bojuje proti konzervativní anglické společnosti. Sami autoři se také později stali konzervativními. V dílech těchto autorů se projevuje štiplavý humor a prvky hovorového jazyka. Při psaní se nedrželi žádných předepsaných pravidel a odkazovali se hlavně na satirické, humoristické, psychologické a společenské romány.

Tématem díla je příběh o Joeu Lamptonovi, jenž se snaží prosadit mezi smetánku společnosti, která v té době ovládala Anglii. Využívá k tomu sňatek s dcerou bohatého obchodníka.
Námětem díla je boj proti konzervatismu, který tehdy převládal v Anglii. Vládnou bohatší a urozenější, jediná možnost, jak se mezi ně dostat, je svatba s dcerou nějakého boháče.
Kompozice díla je chronologická, vyprávění v ich- i er-formě. Ich-forma je užita na vzpomínky Joea. Častý výskyt hovorového jazyka, který slouží k přesnému popisu postav.

STRUČNÝ OBSAH:

Příběh vypráví o mladém muži jménem Joe Lampton. Ten se rozhodl udělat změnu v životě, začít nanovo, a tak se přestěhuje ze spíše továrního Duftonu do úplně stylem opačného města Warley, kde bydlí hlavně bohatí a velice vlivní lidé. Sám bydlí v podnájmu u staršího páru, který mu poskytuje užitečné rady do života. Brzy si najde práci a také přátele. Mezi nimi jsou i Zuzka a Alice, které sehrají důležitou roli v jeho dalším životě. Nejdříve se zamiluje do Zuzky, ale ta je od něj spíše odtažitá, proto začne randit s Alicí, s níž později i spí. Následně se však začne opět stýkat se Zuzkou, se kterou se nakonec ožení... To Alice neunese a spáchá sebevraždu.
Kniha končí tím, že si Joe uvědomí, že má to, co chtěl, ale přesto se necítí šťastný.

POSTAVY:

Joe Lampton - mladý muž, jenž se rozhodne začít žít svůj život nanovo, a proto se odstěhuje do jiného města; touží po úspěšné kariéře, chce proniknout mezi vlivné a bohaté lidi; později se zamiluje do Alice, která už je staršího věku a je vdaná; na konci si však Joe vybere kariéru před láskou a ožení se Zuzkou
Alice - žena staršího věku, která má bohatého manžela; zamiluje se do Joea stejně jako on do ní; společně se milují a Alice tak svého muže podvádí; na konci knihy si vezme život, protože si Joe vybere Zuzku
Zuzka - mladá krásná slečna; dcera bohatého továrníka z Warley; zamiluje se do Joea, za kterého se nakonec i vdá

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě zaujala ve chvíli, kdy jsme si z ní četli ve škole ukázku, rozhodl jsem si ji proto vypůjčit v knihovně. Příběh mne nezklamal, ale ani neoslnil. Čekal jsem možná trochu víc. Ale i tak doporučuji k přečtení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: curys, 09.02.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
John Gerard Braine - Místo nahořeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)