ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gay John (*30.06.1685 - †04.12.1732)

­­­­

Žebrácká opera


KRÁTCE O AUTOROVI:

Narodil se v roce 1685 v Barnstaplu v devonském kraji v Anglii, v 9 letech osiřel a odešel do Londýna, kde prožil celý život. Nejprve pracoval v obchodě, potom v časopise Apollo a od 20 let se věnoval literární činnosti. Nejprve psal eseje do novin, potom bajky, od r.1712 se věnoval psaní divadelních her. Inscenace Žebrácké opery mu přinesla úspěch, peníze a slávu. Od té doby žil všemi obletován až do roku 1732, kdy zemřel. pochován je ve Westminsteru.

Dílo:
Venkovské zábavy - 1713
Vějíř - 1713
Pastýřův týden - 1714
Trivia aneb Umění procházek londýnskými ulicemi - 1716
Příležitostné básně - 1720
Bajky - 1727

Divadelní hry:
Mohockové - 1712
Žena z Bathu - 1713
Říkejte tomu jak chcete - 1715
Žebrácká opera - 1728
Polly - 1729

DĚJ:

Z dnešního hlediska muzikál, tedy divadelní hra se zpěvy. Dějištěm je londýnské podsvětí. Ústřední postavou je Spitzel, podle mého názoru soudce, ale není nikde jako soudce titulován, který je spojen s podsvětím, vybírá od něho peníze a občas někoho pošle na šibenici. Má dceru Polly, která nejenže miluje kapitána Korda - vůdce loupežníků, ale i se za něj provdala, což byl v jeho očích nenapravitelný hřích. Spitzel chce, aby manžela udala, stala se jeho vdovou a tak získala jeho peníze, což ona odmítla, proto ho Spitzel sám uvězní a chce ho nechat oběsit. Kord je zápornou postavou, má mnoho milenek, dvě manželky - Polly a Lucy, dceru žalářníka Katra a nechce ani jednu z nich. Jeho milenky-prostitutky ho udají Spitzelovi a ten ho zevře do vězení. Lucy mu z vězení pomůže, protože jí Kord namluví, že miluje jen ji a jen s ní je ženatý. Spitzel ho znova chytí a Korda čeká oběšení. Před smrtí řekne Polly, že jen ona je jeho jedinou manželkou. Děj na konci je otevřený, v následujícím díle má Polly jet za manželem do Ameriky, kam byl deportován, Spitzel i Katr jsou mrtvi.
Nejlepší jsou ve hře jména mužských postav - lupičů a zlodějů: Čmajzl, Jimmy Hrůza, Chmaťák Jack, Teddy Schluss, Robin de okrk, Eda Šlohl, Ben Pistol i prostitutek Diana Hopskoková, Mell Hubbová, Dolly Rajdová, Berta nenechavá, Suky Troupová.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 16.12.2005

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
John Gay - Žebrácká operaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­