ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boyne John (*30.04.1971)

   
­­­­

Chlapec v pruhovaném pyžamu

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentračních táborech. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem, Šmuelem, jenž žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní za plotem, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy.
Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.

Odehrávají se léta 1939-1945 a v Evropě zuří 2. světová válka. Rodina devítiletého německého chlapce Bruna se přestěhovala do zdánlivě poklidné oblasti ležící nedaleko fronty. Jeho otec je pověřen, aby zde kontroloval chod koncentračního tábora. Brunova dospívající sestra se zde zamiluje do nacistického vojáka a Bruno tak přichází o svého jediného kamaráda, s nímž by si mohl hrát. Proto se i přes přísný zákaz matky vydává na průzkum zadní části domu, v domnění, že tam nalezne nové přátele. K jeho velkému překvapení zde spatří nekončící plot s ostnatým drátem. Za plotem sedí smutně jakýsi chlapec, oděný do směšně vypadajícího, pruhovaného pyžama.

Díky Brunově povaze se oba dva ihned seznámí. Bruno se od Šmuela (Shmuel), jak se ten hoch jmenoval, dozví, že je Žid a z toho důvodu je společně s dalšími "nečistými" zavřen v táboře, kde musí po celý den pracovat. Vždy, když jde Bruno tajně za Šmuelem, cítí odporný zápach vycházející ze dvou vzdálených komínů.

V průběhu času si Brunova rodina najme starého vězně z ghetta, aby u nich vykonával pomocné práce. Bruno se s ním skamarádí a zjistí, že se jmenuje Pavel a dříve byl lékařem.

Jednoho dne mu Šmuel oznámí ztrátu otce. Proto se Bruno rozhodne příští den podkopat do tábora a Šmuelova otce nalézt. Bohužel jeho maminka chce ve stejný den odvézt děti k tetě, aby nemuseli trávit raná léta života poblíž koncentračního tábora. Avšak Bruno si záchranu Šmuelova otce už nedá vymluvit.

Časně ráno se vydává s rýčem k táboru, kde na něj čeká Šmuel s pyžamem. Bruno se podkope do tábora, oblékne si pruhovaný stejnokroj a oba se vydávají "spasit svět". Ke vší smůle se Němci zrovna rozhodli tábor vyklidit. Všechny vězně vyhání ven, jako by to bylo nějaké stádo ovcí. Bezbranný Bruno se spolu se všemi dostává do toho nejhoršího místa na zemi, do plynové komory...

Naneštěstí rodiče zjišťují až příliš pozdě, že Bruno utekl z domu...

FILM:

V roce 2008 natočil Mark Herman podle této knihy stejnojmenný film Chlapec v pruhovaném pyžamu (The Boy in the Striped Pyjamas). Bruna ztvárnil Asa Butterfield (*1997), Šmuela pak Jack Scanlon (*1998). Natáčelo se v Maďarsku, hlavně v Budapešti a jejím okolí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 31.03.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
John Boyne - Chlapec v pruhovaném pyžamuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­