ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zajíc Jiří (*17.05.1951)

­­­­

Příběhy ke skautskému slibu a zákonu

Praktický návod, jak vést skauty a skautky k výchovným hodnotám.
Příběhy jsou se skautingem od počátku pevně spjaté - mají lví podíl na jeho přitažlivosti a vyprávění je magickou silou, jež umí proměňovat charakter. Skautský slib a zákon jsou zase úhelnými kameny výchovného poslání.
Kniha dlouholetého předsedy duchovního odboru Junáka, Jiřího Zajíce - Edyho, přináší jak pohledy na dnešní chápání slibu a zákona, tak především povídky s otevřeným koncem psané pro skauty a skautky. Nejde v nich o mravoučné vyprávěnky, ale o příběhy ze současného života, které vedou k přemýšlení a ukazují i rozporuplnost lidského jednání. Pomáhají v rozhodování, učí pečlivě uvažovat a kultivují svědomí.

OBSAH:

Příběhy, které se dotýkají - a to velmi těsně - skautského slibu a skautského desatera, byly psány pro časopis Junák jako příběhy, které měly pomáhat rozvíjet duchovní život skautů a skautek. Byly rovněž používány čas od času na různých vzdělávacích akcích Junáka. Zájem o příběhy tohoto typu tedy vzrůstal, až vyrostl v krásnou květinu - tuto knihu, jež je souhrnem všech příběhů na desatero + slib + něco navíc. Ke každému bodu jsou přiřazeny vždy dva příběhy.

V úvodu každého bodu - ať už slibového nebo z desatera - je vždy úvodní kapitolka, která instruuje vedoucí k práci s daným bodem, jak jej správně vnímat a vysvětlit. Pak následují dva příběhy, kdy se jedná se o příběhy s otevřeným koncem. V příbězích se setkáváme zejména s holkami a kluky pubertálního věku, kteří řeší nějaký problém, tykající se těchto stěžejních bodů slibu a zákona. Příběhy jsou zasazeny do domácího, školního, ale i volnočasového prostředí dětí. Příběhy jsou krátké až středně dlouhé, ale hlavně jsou velmi trefné, tzn. přímo se dotýkají daného problému, který zrovna hrdina či hrdinové řeší. Na konci se vždy autor zeptá, co bychom udělali my, co bychom poradili, jak bychom se zachovali na jeho/jejím místě, jak jednat dál, co by měl/měla odpovědět apod.

Tyto příběhy od Edyho vedou především k přemýšlení, což nikdy není na škodu, ba naopak. K tomu ještě "pomáhají v rozhodování, učí pečlivě uvažovat a kultivují svědomí." A to se mně osobně na této knize nejvíce líbí. Prostě napsat dobrou knihu pro dnešní mládež je těžké, ale tady se to opravdu povedlo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 29.03.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jiří Zajíc - Příběhy ke skautskému slibu a zákonuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­