ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mai Jia (*1964)

    Ceska posta
­­­­

Rozluštěno

Napínavý thriller z exotického prostředí čínských tajných služeb a vědeckého týmu zabývajícího se výzkumem umělé inteligence strhne jak poutavým příběhem, tak i zpětným nahlédnutím do období studené války světových velmocí.
Nechtěný potomek slavné a vlivné rodiny čínských matematiků Ťin-čen Žung žije stranou od rodiny a je vychováván a veden extravagantním cizincem. Ten využije jeho nadání a probouzí v něm vášeň k matematice. Ťin-čen se tak postupně vypracuje v geniálního výstředního vědce a stává se členem speciálního týmu zkoumajícího umělou inteligenci. Skvělého matematika však hodlá využít tajná čínská služba, a tak je zapojen do složité a nechutné sítě mocenských intrik. Fantastický matematik v oblasti šifer dosahuje úžasných profesních výsledků, ale jeho osobní život se rozpadá, aby se Ťin-čen nakonec ztratil možná i sám sobě.
Populární čínský spisovatel využívá svých vlastních životních zkušeností a stvořil tak napínavý psychologicko-špionážní román i s tajemnou zápletkou a matematickou hádankou k rozluštění.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Jota v Brně roku 2014 (1. vydání). Z anglického překladu (Decoded) čínského originálu (解密) přeložil Jan Sládek. Počet stran: 405. ISBN: 978-80-7462-702-6.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Jiang Benhu (píšící pod pseudonymem Mai Jia) je čínský soudobý romanopisec. Byl členem armády po dobu 17 let. Vystudoval jazykovou vojenskou školu (specializace na rádio) a uměleckou školu se zaměřením na literaturu. Prvně publikoval v roce 1986. V Číně je velmi oblíbený, jeho knihy často slouží jako podklady pro filmové i televizní scénáře.

HLAVNÍ POSTAVY:

Ťin-čen Žung - matematický génius a vyvrhel rodiny; po matematických úspěších se věnuje tajné kryptografii
profesorka Žungová - "sestra" Ťin-čena
profesor Liseiwitz - přítel Ťin-čena; zároveň tajný agent s ne vždy pěknými plány
Chromý Čeng - jeden z velitelů útvaru 701, kam Ťin-čena přivedl

DĚJ:

Po obeznámení s historickou rodinou Ťin-čena Žunga se dostáváme k jeho samotnému životu - ujal se ho postarší pán, jenž jej naučil vykládat sny a dopídit se základů matematiky.
Když stařec umírá, ujímá se ho rodina Žungových. Z Ťin-čena se navzdory svému nevychování postupně stává geniální matematik, na univerzitě exceluje a má studovat v zahraničí. Nemoc mu to však nedovolí.

V té době se přátelí s Janem Liseiwitzem, hrávají šachy a později se věnují výzkumu umělé inteligence. Najednou však přichází velitel Čeng a odvádí Ťin-čena do útvaru 701; tajných kryptografických služeb. Liseiwitz se tomu snaží marně zabránit, k Ťin-čenovi se jeho dopisy nedostanou.

Ťin-čena v útvaru mají za zbytečného, hraje s bláznem šachy a prý mrhá časem. Takové názory se však úplně otočí ve chvíli, kdy za rok rozluští NACHOVOU (aktuální nejsložitější) šifru. Kolují o něm různé fámy, všichni k němu mají respekt, stoupá kariérně výš a stává se velitelem.

Přichází však nová, mnohem horší šifra - ČERNÁ. Ťin-čena luštění velmi zmáhá, svolává se speciální konference, která stejně k ničemu nevedla, a delegace se vrací domů. Na zpáteční cestě je však Ťin-čenovi odcizeno příruční zavazadlo s jeho snovým deníkem. To je pro něj katastrofa. Hledá všude, ale nenachází, takže z toho zešílí.
Členové útvaru deník najdou, ale Ťin-čenovi se do ruky nedostane. Stává se z něj někdo úplně jiný, dožívá v nemocničním starobinci.

Později se dozvídáme úryvky z jeho deníku, pravou identitu Liseiwitze i o člověku, který rozluštil ČERNOU.

JAZYK A STYL:

Jedná se o román postavený na skutečných událostech.

Vypravěč (autor) nás postupně uvádí do celého příběhu, kniha je dělena do šesti částí, z nichž jedna pojednává o Ťin-čenově rodině z minulosti, jedna obsahuje jeho deník, další obsahuje autorův (vypravěčův) doslov a zbylé tři jsou samotným příběhem Ťin-čena Žunga.

Dílo je pojaté hlavně jako vypravování, ale obsahuje i spoustu přepsaných rozhovorů s profesorkou Žungovou nebo velitelem Čengem. Objevují se také čínská přísloví a z knihy je obecně cítit Čína se svými specifiky a problémy.

SHRNUTÍ, ZÁVĚR:

Kniha nabízí čtenáři konstruktivní pohled na příběh Ťin-čena Žunga, geniálního matematika a později kryptografa. Mně se nejvíce líbila část matematická. I tak to byla ale kniha, která mi byla tak nějak tematicky bližší, půjčila jsem si ji jen tak v knihovně a byla fajn.

ZAJÍMAVOSTI:

  • kniha napsaná dle skutečných událostí
  • jediná autorova publikace přeložená do češtiny

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolína Podivínská, 08.10.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jia Mai - RozluštěnoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­