ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Beaumontová Jeanne-Marie Leprince (*26.04.1711 - †08.09.1780)

­­­­

Kráska a zvíře

Zpracování příběhu o Krásce a zvířeti od francouzské romanopiskyně Jeanne-Marie Leprince de Beaumontové je neznámější verzí příběhu a zároveň klasikou literatury pro děti.
Jedná se o známou pohádku o krásné dceři kupce, která zachránila prince zakletého v ošklivého netvora.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Aventinum v Praze roku 2014. Z francouzského originálu La Belle et la Bete volně přeložila Tereza Pavlíková. Ilustroval Luděk Maňásek. Počet stran: 48. ISBN: 978-80-7442-046-7.

OBSAH:

Kráska má dvě sestry, bratry a bohatého tatínka-kupce. Pak ale rodina náhle zchudne a pyšné, zlé sestry ztratí nápadníky. Kráska nezoufá, místo toho pomáhá tatínkovi na hospodářství. Když kupec obdrží zprávu, že jedna z jeho lodí se nepotopila a on si má dojet pro část zboží, nechce po něm skromná dívka nic než růži.

Otci však peníze zabaví věřitelé. Na cestě domů jej zastihne vánice. Unavený kůň i stařec najdou útočiště v zámku, který ho sám obslouží.
Druhý den na odchodu otec utrhne růži pro Krásku. Tehdy se však objeví Netvor a žádá jeho život jako trest za krádež. Propustí ho jen pod podmínkou, že za otce položí život jedna z dcer. To stařec samozřejmě nemíní dopustit, chce se však s dcerami rozloučit. (Synové jsou na vojně, proto do příběhu nezasahují.)

Kráska nedá jinak, než že sama zemře, místo aby se pro tatínka utrápila žalem. Vydává se tedy do zámku, kde zjišťuje, že ji Zvíře nemíní roztrhat. Dobře se o ni stará a baví ji, není však nijak duchaplné, a to pro chytrou, vzdělanou dívku znamená překážku. Její nikoli lidský hostitel ji opakovaně žádá o ruku, což Kráska pokaždé upřímně odmítá. Po čase se smí podívat domů, musí se však vrátit na zámek do týdne, jinak Zvíře zemře žalem.

Zlé, závistivé sestry Krásku zadrží. Ta se nakonec vrátí o několik dní později, neboť se o Zvíře bojí a vyplaší ji zlý sen. Najde Netvora umírajícího. Při tom si uvědomí, že ho miluje. Tím ho zachrání a on se změní v prince.

Zlé sestry začaruje víla v sochy, které mají přihlížet sestřině štěstí. Lidská podoba se jim vrátí, pokud se jim změní povaha, což se však zdá nemožným.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 07.02.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jeanne-Marie Leprince de Beaumontová - Kráska a zvířeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)