ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.62
Hodnoceno: 37x Prosím, ohodnoť práci

Kráska (literární postava)

Mladá dívka jménem Kráska je hlavní postavou knihy Kráska a zvíře. Příběhem, původně francouzským, se nechal inspirovat František Hrubín k sepsání divadelní hry.

Už z definice jejího jména vyplývá, jak byla krásná. Ale její velké a dobré srdce půvab vždy předčilo. Kráska je velmi snášenlivá, zvlášť ke svým marnivým sestrám. Díky skromnosti, jíž je obdarovaná, jí nevadí ani jejich chudoba a jediné, co by si od otce přála, když se vydá na cestu, je růže a aby se vrátil živý a zdravý.

Díky vrozené empatii a spolehlivosti k ní všichni chovají velkou důvěru. Když se otec svěří, že musí do paláce ke strašlivému Zvířeti, bez rozmyšlení se vydá na cestu za něj. V tom se odráží její ochota, ale také statečnost a láska ke svým bližním.

K záhadnému tvorovi cítí respekt až nenávist, ale zároveň je velmi zvědavá, jak vypadá původce tajemného hlasu. Při netvorově neopatrnosti spatří jeho odraz v zrcadle. To prolomí její stěnu statečnosti a jednou spatří, jak vypadá strach. Prvotní úlek vystřídá lítost a pochopení jeho skutků. Kráska totiž nikdy nesoudila knihu podle obalu, ale podle obsahu.

Postupně se svou představivostí přemýšlí o tom, jak se asi netvor cítí opuštěn a nepochopený. Týden od týdne poznává lépe jeho dobrou duši a zjišťuje, že pro jeho něhu a upřímný hlas ho má velmi ráda. Když jí Zvíře z lásky daruje svobodu i za cenu, že ji už nikdy neuvidí, Krásku doma zavalí hora lásky a stesku po něm.

Postavu Krásky mám moc ráda. I dnešní společnost by si měla vzít něco málo z jejího tolerantního chování, i když jde jen o pohádkový příběh.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: terka138, 19.10.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kráska (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­