ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Anouilh Jean (*23.06.1910 - †03.10.1987)

­­­­

Tomáš Becket aneb Čest boží

  • nebo též jen: Becket aneb Čest boží

Dílo vyšlo jako divadelní program k inscenaci Městského divadla v Brně. Kromě nového překladu Anouilhovy hry o Tomáši Becketovi obsahuji i studie o autorovi a jeho díle.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Městské divadlo v Brně roku 2010. Z francouzského originálu Becket ou l'Honneur de Dieu přeložil Jiří Žák. Počet stran: 184. ISBN: 978-80-254-7579-9.

HISTORICKÁ POSTAVA TOMÁŠE BECKETA:

Tomáš Becket se narodil v Londýně roku 1118 do bohaté měšťanské rodiny. Studoval v Paříži na zdejší univerzitě (vystudoval zde teologii) a ve svých dvaceti pěti letech se stal klerikem a pomocníkem canterburského biskupa. Žil v době krále Jindřicha II. Platageneta, vnuka Viléma Dobyvatele. Na jeho dvoře vykonával úřad kancléře a stal se jeho důvěrným přítelem. Jako kancléř byl velice schopný a zavedl v zemi pořádek. Když to viděl král, rozhodl se, že Tomáše prosadí ve jmenování biskupem canterburským a že se tane primasem Anglie. Přepočítal se však i v tom, že mu bude sloužit jako biskup v jeho sporech s církví. Becket přijal svou roli biskupa se vším všudy, a proto se dostal do křížku s králem. Ten jej nechal v canterburské katedrále skupinou normanských baronů zabít. Za dva roky od tohoto incidentu se stává Tomáš Becket svatým.

DIVADELNÍ HRA A JEJÍ OBSAH:

Tato divadelní hra o čtyřech dějstvích nám vypráví příběh podivného přátelství Tomáše a jeho krále Jindřicha. Jejich přátelství je zvrácené stejně jako skutky, které páchají společně. Žijí rozšafným způsobem života, užívají si života a chtějí jej žít tak, jako by měl právě tu dnešní noc skončit.
Tomáš Becket však hraje na obě strany, je moudrý a učený, ale přesto se oddává světským radostem. Když má možnost, vždy pomůže k vysvobození pomstychtivých anglosasů, kteří jsou králem nazýváni psy a hnáni a pronásledováni pro každou malichernost jako lovná zvěř.

Již v prvním dějství uděluje král Becketovi pečetě na znamení toho, že se stává kancléřem nad zemí.
Ve druhém dějství dává Tomášovi, svému nejlepšímu příteli, dopisy pro všechny arcibiskupy s psaním, aby Becketa zvolili arcibiskupem. Aby však přijal úřad arcibiskupa canterburského, musí jej k tomu donutit.
V dějství třetím se Tomáš Becket stává hlavou církve v Anglii, avšak nedokáže sloužit zároveň Bohu i králi. Když král dá zabít kněze, Tomáš Becket trvá na jeho exkomunikaci, avšak král jej žaluje za zpronevěru ještě z dob, kdy byl kancléřem. Becket musí před soud, a i přestože je odsouzen ze zpronevěry, křivé přísahy a zrady, odchází jako svobodný, nikdo se neodváží vztáhnout na něj ruku. Chrání jej dokonce i papež.
V dějství posledním, tedy čtvrtém, se ještě setkává s králem, jenž jím však již pohrdá. Tomáš nesplnil jeho očekávání, proto je v canterburské katedrále královými barony ubodán. Otočen čelem k oltáři, brání jej mladý mnich, jehož zachránil v lese. Nyní ho brání, mávaje velkým stříbrným křížem, umírají nakonec oba dva...

Hra končí tak, jako začala. Král Jindřich II. klečí na Becketově hrobě nahý a nechává se mrskat čtyřmi mnichy...

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Toto drama nám ukazuje mnoho protikladů - politickou moc versus církev, humor a tragiku, přátelství a nenávist, čest a vzpouru, vtipnost a filosofování v dialozích mezi dvěma přáteli i mezi králem a biskupy.
Krásně se zde mísí jedinečnost člověka, který se rozhodne bojovat za správnou věc, a navzdory řádu, který jej obviní z nesmyslných a vyfabulovaných skutků, vychází jako hrdina, světec, mučedník...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.09.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Antigona
-Tomáš Becket aneb Čest boží, Tomáš Becket aneb Čest boží (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Jean Anouilh - Tomáš Becket aneb Čest božíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)