ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Anouilh Jean (*23.06.1910 - †03.10.1987)

­­­­

Tomáš Becket aneb Čest boží

  • nebo též jen: Becket aneb Čest boží

Dílo vyšlo jako divadelní program k inscenaci Městského divadla v Brně. Kromě nového překladu Anouilhovy hry o Tomáši Becketovi obsahuji i studie o autorovi a jeho díle.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Městské divadlo v Brně roku 2010. Z francouzského originálu Becket ou l'Honneur de Dieu přeložil Jiří Žák. Počet stran: 184. ISBN: 978-80-254-7579-9.

HISTORICKÁ POSTAVA TOMÁŠE BECKETA:

Tomáš Becket se narodil v Londýně roku 1118 do bohaté měšťanské rodiny. Studoval v Paříži na zdejší univerzitě (vystudoval zde teologii) a ve svých dvaceti pěti letech se stal klerikem a pomocníkem canterburského biskupa. Žil v době krále Jindřicha II. Platageneta, vnuka Viléma Dobyvatele. Na jeho dvoře vykonával úřad kancléře a stal se jeho důvěrným přítelem. Jako kancléř byl velice schopný a zavedl v zemi pořádek. Když to viděl král, rozhodl se, že Tomáše prosadí ve jmenování biskupem canterburským a že se tane primasem Anglie. Přepočítal se však i v tom, že mu bude sloužit jako biskup v jeho sporech s církví. Becket přijal svou roli biskupa se vším všudy, a proto se dostal do křížku s králem. Ten jej nechal v canterburské katedrále skupinou normanských baronů zabít. Za dva roky od tohoto incidentu se stává Tomáš Becket svatým.

DIVADELNÍ HRA A JEJÍ OBSAH:

Tato divadelní hra o čtyřech dějstvích nám vypráví příběh podivného přátelství Tomáše a jeho krále Jindřicha. Jejich přátelství je zvrácené stejně jako skutky, které páchají společně. Žijí rozšafným způsobem života, užívají si života a chtějí jej žít tak, jako by měl právě tu dnešní noc skončit.
Tomáš Becket však hraje na obě strany, je moudrý a učený, ale přesto se oddává světským radostem. Když má možnost, vždy pomůže k vysvobození pomstychtivých anglosasů, kteří jsou králem nazýváni psy a hnáni a pronásledováni pro každou malichernost jako lovná zvěř.

Již v prvním dějství uděluje král Becketovi pečetě na znamení toho, že se stává kancléřem nad zemí.
Ve druhém dějství dává Tomášovi, svému nejlepšímu příteli, dopisy pro všechny arcibiskupy s psaním, aby Becketa zvolili arcibiskupem. Aby však přijal úřad arcibiskupa canterburského, musí jej k tomu donutit.
V dějství třetím se Tomáš Becket stává hlavou církve v Anglii, avšak nedokáže sloužit zároveň Bohu i králi. Když král dá zabít kněze, Tomáš Becket trvá na jeho exkomunikaci, avšak král jej žaluje za zpronevěru ještě z dob, kdy byl kancléřem. Becket musí před soud, a i přestože je odsouzen ze zpronevěry, křivé přísahy a zrady, odchází jako svobodný, nikdo se neodváží vztáhnout na něj ruku. Chrání jej dokonce i papež.
V dějství posledním, tedy čtvrtém, se ještě setkává s králem, jenž jím však již pohrdá. Tomáš nesplnil jeho očekávání, proto je v canterburské katedrále královými barony ubodán. Otočen čelem k oltáři, brání jej mladý mnich, jehož zachránil v lese. Nyní ho brání, mávaje velkým stříbrným křížem, umírají nakonec oba dva...

Hra končí tak, jako začala. Král Jindřich II. klečí na Becketově hrobě nahý a nechává se mrskat čtyřmi mnichy...

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Toto drama nám ukazuje mnoho protikladů - politickou moc versus církev, humor a tragiku, přátelství a nenávist, čest a vzpouru, vtipnost a filosofování v dialozích mezi dvěma přáteli i mezi králem a biskupy.
Krásně se zde mísí jedinečnost člověka, který se rozhodne bojovat za správnou věc, a navzdory řádu, který jej obviní z nesmyslných a vyfabulovaných skutků, vychází jako hrdina, světec, mučedník...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.09.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Tomáš Becket aneb Čest boží, Tomáš Becket aneb Čest boží (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Jean Anouilh - Tomáš Becket aneb Čest božíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­