ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kolár Jaroslav (*18.09.1929 - †12.02.2013)

­­­­

Enšpígl (Třikrát rozprávky o jednom hrdinovi)

- Třikrát rozprávky o jednom hrdinovi - Ezop, Ejlenšpigel, Paleček: uspořádání, ediční příprava a komentář Jaroslav Kolár (Nakladatelství Lidové noviny, Praha, 2004)

Enšpígl, Ejlenšpigel nebo Ulenspiegel je postava, která je centrálním hrdinou většího množství krátkých vyprávění. V knize Třikrát rozprávky o jednom hrdinovi, ze které jsem čerpala, je jich 100 a jsou pojmenovány jako "historie" a jsou očíslovány. V názvu je vždy stručně nastíněn děj.

Vyprávění o Enšpíglovi pochází z německé knížky, která byla utvořena z rozprávek asi z 15. století. Zprvu byly šířené ústním podáním, později rukopisy a nakonec i tiskem. Těšily se velké oblibě, získaly si velkou čtenářské popularitu a šířily se i do jiných kultur a oblastí a pronikaly do všech národních literatur.
Poprvé je k tisku uspořádal ve Strassburgu roku 1515 brunšvický celní písař a významný německý literát (básník a kronikář ze severního Německa) Herman Bote (1450-1525). Tato kniha vyprávění byla do češtiny přeložena kolem roku 1550 z nezjištěného německého tisku a pak byla ještě mnohokrát s velkou oblibou opět tištěna. Zachovaly se jen bídné trosky, a to i z vydání ze 17. a 18. století. Nejzachovalejší je výtisk z 18. století, který je uschován v Pražské státní knihovně, ale chybí mu titulní list. Nedochovanost ale dokazuje velkou čtenářskou oblibu - knihy byly hojně čteny a byly doslova rozečteny na cáry.

Enšpígl je vychytralý šprýmař, který táhne rozličnými německými městy a tropí si žerty ze všech lidí všech stavů. Východiskem vyprávění o Enšpíglovi byly vandrovní cesty řemeslnických tovaryšů. To byl příznačný znak života raného novověku ve všech evropských zemích. Na cestách získávali tovaryši poznatky a zkušenosti nejen o řemesle, ale i o cizích zemích a městech. Enšpígl je tovaryšem mnoha řemesel, žádné neumí a prochází úplně všemi. Všechno řeší vždy po svém, takže z toho je vždy pěkný poprask. Enšpígl však neumí nic a přitom vše, je zlomyslný, jeho humor je velice nevybíravý. Je podobný i našemu Švejkovi tím, že často plní doslovně rozkazy, které dostane a z toho vyplývají humorné situace, např.: Jednou se nechal najmout jako pekařský tovaryš a zeptal se pekaře, co má péct a ten mu odpověděl, cituji: "Tys pekařský tovaryš a ptáš se, co máš péci? Co lidé pékávají? Sovy či mořské kočky?" Enšpígl tedy přes noc napekl pečivo ve tvaru sov a mořských koček. Pekař se tomu samozřejmě divil a vztekal se. Takových situací je mnoho. Na rozdíl od Švejka ale není dobrosrdečný, ale velmi zlomyslný a žerty používá i takové, jež člověku ublíží. Cituji: Když pak již čas k jídlu přijíti měl, přišla kuchařka, kteráž jednovoká byla, k ohni a špikovati kuřata chtěla, i uzřela, že toliko jedno kuře na rožně bylo. Dí k Ejlenšpiglovi: "Však těch kuřat dvé bylo, kde jest se dělo jedno?" Řekl jí Ejlenšpigl: "Paní, otevřete také své druhé oko a uhlídáte obé kuřat." A když kuchařku pro jedno oko štráfoval, rozhněvala se na něho a běževši k knězi řekla, kterak ten čistý pacholek jeho posmíval se jí s tím jedním okem, a když pohleděla, jak peče, že jedno kuře toliko nalezla."

Děj je jednoduchý, odpovídá myšlení obyčejných lidí z venkova i města. Humor je zde velmi jadrný, až nevybíravý, někdy až hrubý a vulgární. Stoprocentně je určena četbě oddechové, pro zábavu nejširších vrstev, zejména literárně nenáročných.

Prostředí je spíše městské, ale vždy německé a dokonce přesně udané. Děje s místem ale nijak nesouvisí, mohly by se odehrávat kdekoliv.

Objevují se i vulgární slova: prdel, nasral, usral, kurvy, hovno a slova hovorová, nářeční nebo zastaralá: oul, rathouz, rynk, jednovoká, ožral se, uprchnout, nětco, Zlítnouti, Marije.

Běžně se objevují velké nechutnosti. Často je to o tom, jak Enšpígl někam podstrčil své výkaly, nejčastěji někomu do postele. Častým tématem je také, jak někoho ošidil nebo okradl a pak se mu vysmíval. Není divu, že se to nábožensky založeným moralistům nelíbilo. Jde o satiru na cechy a mistry, na lidskou pomlouvačnost, pokleslou morálku, chamtivost, hrabivost, nestřídmost a také hloupost.

Charakteristika postavy je jen nepřímá, což se také podobá Švejkovi a podobným postavám, u nichž je důležité hlavně chování. Ejlenšpigl je zde popisován jako pěkné kvítko už odmalička. Byl prý dokonce třikrát pokřtěn: 1x svěcenou vodou, podruhé blátem a potřetí vodou. Už z toho údajně plyne jeho výjimečnost a předurčení k šprýmovině. Věnoval se opravdu lecčemu, z čeho vyplynul nějaký humor nebo lumpárna. Například chodil po provaze nataženém od domu k domu přes řeku. Byla z toho veliká sláva a on se tím pyšnil před mnoha lidmi. To rozzlobilo jeho matku, která ho potrestala přeříznutím provazu a on se zmáchal ve vodě a všichni se mu smáli. Aby se jim pomstil, nalákal je na představení, vybral od každého střevíc a vzal je zavázané na provázku nahoru. Tam je rozvázal a shodil dolů. Každý musel hledat ten svůj střevíc a všichni byli velmi naštvaní, dokonce se poprali.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: yaba, 12.02.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Kolár - Enšpígl (Třikrát rozprávky o jednom hrdinovi)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­