ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kmenta Jaroslav (*1969)

   
­­­­

Kmotr Mrázek

Kniha je faktografickým příběhem o bývalém vládci českého podsvětí Františku Mrázkovi, jehož zabil nájemný vrah v lednu 2006. Kniha přináší celou řadu dosud nepublikovaných informací, včetně tajných materiálů policie a odposlechů, které vnášejí zcela nové světlo do spolupráce mafie a politiky.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Středočeský kraj, od roku 1985 až 2006

OBSAH:

Kniha je rozdělena na čtyři části: Vekslák, Milionář, Miliardář a Lobbista.
František Mrázek se po ukončení základní školy stal vekslákem a čím více získával zkušenosti a kontakty, tím více měl i peněz. Policisté se ho neustále snažili dostat do vězení, ale většinou daný policista, jenž měl vyšetřování na starost, byl zabit nebo odvolán z funkce. V knize se dozvídáme, kam až organizovaný zločin sahá - od kontaktů s policisty až dokonce do politiky (Vlastimil Tlustý, Stanislav Gross a další). Jsou zde otisknuty i telefonáty Františka Mrázka, z nichž jde vyčíst, jak byl tento muž chytrý.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

František Mrázek - dobrý otec rodiny, dobrý podnikatel a kmotr
Antonín Běla - ničeho se nebál, i když mu byly do domu střeleny dvě protitankové střely, spal v klidu dál
Martin Hejl - šéf národního bezpečnostního úřadu, pravá ruka Mrázka

HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA:

Nastínit veřejnosti, kam až sahají chapadla organizovaného zločinu.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Kniha je psána spisovnou češtinu, ale objevuje se zde v přímé řeči i čeština hovorová.

CITÁT Z KNIHY:

Lhotský útok zázrakem, ale opravdu jen zázrakem přežil. Od té doby je připoután na vozík. Když ho policisté podrobili citlivému výslechu, nebyl schopen vraha popsat. Vše se odehrálo tak rychle, že se v paměti postřeleného muže nedala vydolovat ani sebemenší stopa po útočníkovi.
"Pane Mrázku, my ten případ nepustíme, budeme ho šetřit tak dlouho, až najdeme vraha. Ale můžu vás ubezpečit, že jestli získáme důkazy o tom, že s tím máte něco společnýho, přijdu vás osobně zatknout," řekl Kopp. Mrázek si jeho otevřenosti vážil.
"Uvidíme, kdo s koho. Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe," říkal Mrázek svým přátelům a začal spřádat další plán na likvidaci nepohodlného šéfa protikorupční policie.
V jedné chvíli tak Mrázek diskutuje a aktivně ovlivňuje nejvyšší patra politiky a za další malou chvilku už debatuje na úplně jiné téma - plné násilí, výhrůžek a vražd. Ze ctihodného lobbisty a podnikatele se rázem stává zase vládce podsvětí - kmotr.

***

Mrázek: "A tam u vás (na straně ODS) by se se Standou (Grossem) souhlasilo?"
Velek: "Jo. Standa (Gross) se na vnitru znemožní."
Mrázek: "Přesně tak. Ten na to nemá."
Velek: "No, a pokud by to Mladej (Gross) nevzal, tak přijde na řadu ten od Vodníka (od Miroslava Šloufa). A v případě, že to Mladej (Gross) vezme, vytvoříme na něj potřebné páky."

***

Shrbený: "Tak ten to má taky vypatlaný."
Mrázek: "Taky se může vrátit, jestli chce. A dostane to s plnou parádou."
Shrbený: "To on určitě nechce."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bloony, 27.10.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Kmenta - Kmotr MrázekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­