ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Paulík Jaroslav Jan (*20.02.1895 - †13.05.1945)

­­­­

Utonulá

Román Utonulá (1934) je v podstatě nejrozsáhlejší dílo Jaroslava Jana Paulíka. Jde o román zaměřený zejména na psychologickou analýzu osobností hlavních postav, prostoupenou lyrickými prvky, které jsou typické pro poetistický proud české literatury. Autor zde řeší dosti závažné téma různých životních postojů spojených s prožíváním určitého druhu dobrodružství, ale hlavně se ztrátou iluzí o světě jak u dospívající dívky, tak u dospělých lidí, kteří se nedokážou vymanit ze sevření každodenního stereotypu a hledají rozptýlení. To se jim podaří najít v podobě několika drobných příhod, jež jaksi vybočují z již pevně zajetých kolejí, nicméně obyvatelé města se nakonec zase vrátí k předešlému způsobu života, což je ubíjí, jenže oni přesto nejsou schopni prolomit tento uzavřený kruh.
V románu Utonulá je vyobrazen pohled do zákoutí duší obyvatel malého jihočeského městečka (Týn) a taktéž ustavičný souboj mezi iluzemi a tvrdou realitou. Rozpory mezi sny a skutečností jsou v podstatě nejtíživějším a nepalčivějším tématem, se kterým se zde potkáváme. S tím úzce souvisí i vyhrocené vztahy mezi hlavními aktéry, jež jsou rozebírány z hlediska psychologického, a díky pozorování jemných nuancí těchto vztahů pak můžeme zachytit ono všudypřítomné napětí, které se mezi postavami objevuje.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal J. Otto v Praze roku 1934. Počet stran: 250.

STRUČNÝ OBSAH:

Jedná se o román šestnáctileté kvintánky Margit Zahradníčkové. Margit je milá mladá dívka, jež bydlí v domě se svým otcem zahradníkem a se svou tetou.
Margit zahoří prudkou a neujasněnou láskou k bankovnímu úředníkovi Jiřímu. Jenže srdce Jiřího tíhne k Anně, vznosné a hrdé krasavici ze mlýna.

"Ten hloupý úředník, ten ctitel statkářské dcery, který se pobláznil úspěchem svých kučeravých vlasů a své hokynářské melancholie, ta nicka odchovaná kurzem obchodní akademie, zmuchlaná kondicemi a vyžehlená za psacím stolem banky," ten neměl tomuto dítěti, které si ho postavilo na prestol Boha, co říci.
"Srdce jeho bylo bázlivé, zmrzačené a zubožené chudobou, oslněné lunou jako jepice nad ohněm, který zapalují rybáři v noci na břehu řeky."

Neukojené Margitino srdce bloudí, až zabloudilo hůř než v pralese. Zaměnilo Jiřího, předmět své touhy, za poživačného doktora Lustiga.
Procitnuvši z opojného a otravného snu šla jedinou cestou, kterou ještě jít mohla - k napolo zmrzlému rybníku, kde bez hlesu zmizela v jeho studených vodách...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 06.12.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Jan Paulík - UtonuláMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)