ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Paulík Jaroslav Jan (*20.02.1895 - †13.05.1945)

­­­­

Utonulá

Román Utonulá (1934) je v podstatě nejrozsáhlejší dílo Jaroslava Jana Paulíka. Jde o román zaměřený zejména na psychologickou analýzu osobností hlavních postav, prostoupenou lyrickými prvky, které jsou typické pro poetistický proud české literatury. Autor zde řeší dosti závažné téma různých životních postojů spojených s prožíváním určitého druhu dobrodružství, ale hlavně se ztrátou iluzí o světě jak u dospívající dívky, tak u dospělých lidí, kteří se nedokážou vymanit ze sevření každodenního stereotypu a hledají rozptýlení. To se jim podaří najít v podobě několika drobných příhod, jež jaksi vybočují z již pevně zajetých kolejí, nicméně obyvatelé města se nakonec zase vrátí k předešlému způsobu života, což je ubíjí, jenže oni přesto nejsou schopni prolomit tento uzavřený kruh.
V románu Utonulá je vyobrazen pohled do zákoutí duší obyvatel malého jihočeského městečka (Týn) a taktéž ustavičný souboj mezi iluzemi a tvrdou realitou. Rozpory mezi sny a skutečností jsou v podstatě nejtíživějším a nepalčivějším tématem, se kterým se zde potkáváme. S tím úzce souvisí i vyhrocené vztahy mezi hlavními aktéry, jež jsou rozebírány z hlediska psychologického, a díky pozorování jemných nuancí těchto vztahů pak můžeme zachytit ono všudypřítomné napětí, které se mezi postavami objevuje.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal J. Otto v Praze roku 1934. Počet stran: 250.

STRUČNÝ OBSAH:

Jedná se o román šestnáctileté kvintánky Margit Zahradníčkové. Margit je milá mladá dívka, jež bydlí v domě se svým otcem zahradníkem a se svou tetou.
Margit zahoří prudkou a neujasněnou láskou k bankovnímu úředníkovi Jiřímu. Jenže srdce Jiřího tíhne k Anně, vznosné a hrdé krasavici ze mlýna.

"Ten hloupý úředník, ten ctitel statkářské dcery, který se pobláznil úspěchem svých kučeravých vlasů a své hokynářské melancholie, ta nicka odchovaná kurzem obchodní akademie, zmuchlaná kondicemi a vyžehlená za psacím stolem banky," ten neměl tomuto dítěti, které si ho postavilo na prestol Boha, co říci.
"Srdce jeho bylo bázlivé, zmrzačené a zubožené chudobou, oslněné lunou jako jepice nad ohněm, který zapalují rybáři v noci na břehu řeky."

Neukojené Margitino srdce bloudí, až zabloudilo hůř než v pralese. Zaměnilo Jiřího, předmět své touhy, za poživačného doktora Lustiga.
Procitnuvši z opojného a otravného snu šla jedinou cestou, kterou ještě jít mohla - k napolo zmrzlému rybníku, kde bez hlesu zmizela v jeho studených vodách...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 06.12.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Jan Paulík - UtonuláMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­