ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitchová Janet (*07.10.1955)

­­­­

Bílý oleandr

"Kdybyste se náhodou chtěli zeptat, proč začínám od konce a vracím se na začátek, důvod je prostý. Svoje dětství jsem pochopila, až když jsem dospěla. Bylo jako nedokončená skládačka."
Tak Astrid začíná svoje vypravování. Jako dvanáctiletá žije v Kalifornii se svou matkou, krásnou umělkyní Ingrid. Ta své krásy využívá k tomu, aby manipulovala s muži. Jednoho dne ale poruší zásady a bezhlavě se zamiluje do Barryho, který ji podvádí na každém kroku a nakonec ji i opustí. Vášnivá a zlomená Ingrid se mu pomstí a zavraždí ho jedem z bílého oleandru. Je odsouzena za vraždu prvního stupně na 35 let ve věznici s maximální ochranou. Dcera Astrid se tak dostane do dětského domova, ze kterého si ji po nějaké době vzala k sobě žena jménem Starr. Bydlela na venkově spolu se svým vlastním synem Daveym a dcerou Carolee a dvěma chlapci Owenem a Peterem, které měla v pěstounské péči. V přívěsu spolu s nimi bydlel i Starrin přítel Ray, který pracuje jako stavař. Starr je silně věřící vyléčená alkoholička, která ze všeho nejvíc milovala svého přítele. V Astrid časem uviděla sokyni, protože byla mladá a velmi krásná a začala se bát, aby si s ní Ray něco nezačal. Zprvu byly tyto obavy zbytečné, ale časem se bohužel stalo to, čeho se Starr obávala. Astrid začala docházet za Rayem na staveniště, kde se s ním milovala v novostavbách. Starr po nějaké době začala mít podezření, že se stalo to, čeho se obávala a začala znovu pít, ale pořád to neřešila, až jednou, když měl už po několikáté Ray v posteli problémy, se naštvala a vytáhla na Astrid Rayovu zbraň a Astrid velmi vážně postřelila.
Po této příhodě se dostala do nové rodiny. Vzala si ji k sobě žena jménem Marcel a její manžel Ed, kteří měli malé dítě a Astrid si vlastně vzali proto, aby zastávala chůvu, myčku nádobí, pradlenu a kadeřnici. Ze začátku to snášela celkem dobře, protože se jí velmi pomalu hojila bolestivá fraktura kyčle, kterou jí způsobila Starr postřelením, brala percodan na zmírnění bolesti, který jí pomáhal méně vnímat svět. Později místo těchto léků kouřila marihuanu. Vedle baráčku, ve kterém bydlela, žila velmi krásná mladá černoška Olivia, která se Astrid velmi líbila. Olivii navštěvovali pravidelně tři muži(každý sám) a Marvel ji nesnášela, protože si vydělávala jako "kurva". Astrid se však Olivia líbila natolik, že sebrala odvahu a seznámila se s ní. Později se s z nich staly kamarádky. Olivia ji brala na výlety ve svém krásném autě a vyprávěla o životě. Jednou se ale začaly Olivii hromadit časopisy a pošta před brankou a nikdo si je nevyzvedl. Olivia odjela na dlouhou dobu a Astrid nic neřekla. Astrid byla velmi smutná a když se jednou večer procházela po okolí, napadli ji tři cízí psi. Zachránil ji až nějaký muž, který psi odehnal a zavolal Eda, který ji odvezl do nemocnice. Měla jizvy na čelisti, tvářích a pažích. Po nějaké době se vrátila Olivia a Astrid k ní hned šla na návštěvu. Bylo to na štědrý večer, takže si toho nikdo nevšiml. Astrid tam usnula a když ráno vycházela z bytu, spatřila ji Marvel a zavolala policii. Po vánočních svátcích zavolala Marvel na sociálku a Astrid se vzdala.
Nová sociální pracovnice odvezla Astrid do nového domova a to ke kruté Amelii, která měla v péči další čtyři dívky. Ukázalo se, že Amelie je má za služky a nedává jim skoro najíst a ani nemají klíče od bytu. Astrid začala z nedostatku jídla velmi hubnout. Došlo to tak daleko, že dokonce začala vybírat popelnice ve škole, jakmile si všimla, že někdo vyhodil nedojedenou svačinu. Velmi brzy ji ale odhalili a začali si o ní povídat jako o té holce, co vybírá popelnice. Astrid si začala stěžovat na sociálce, kde ji po čase přidělili novou sociální pracovnici, kterou velmi zaujala a podařilo se jí najít novou rodinu.
Umístili ji k manželům Ronovi a Claire Richardsonovým, kteří neměli děti a uvažovali o adopci. Claire byla dříve herečka a Ron byl kameraman. Jezdil všude, kam ho zavolali a natáčel nadpřirozené jevy. Tato rodina byla úplně jiná než ty, které doposud poznala. Vlastně si ji vzali, protože Claire, která už nepracovala, byla často sama, jelikož Ron byl často pracovně pryč a tak začala Rona podezírat z nevěry a vyhrožovat sebevraždou. Astrid ji více méně měla hlídat. Naštěstí se velmi spřátelily a vše vypadalo velmi dobře. Claire se starala o Astrid, pomáhala jí s učením a přihlásila ji do kroužku kreslení, protože měla veliké nadání. Vše se zdálo dokonalé až do doby, kdy si Astrid všimla, že si Claire dopisuje s její matkou Ingrid. Claire přijme i s Astrid pozvání od Ingrid na návštěvu do vězení. Astrid se byla za matkou podívat naposledy, když bydlela se Starr. Sice celou tu dobu udržovaly písemný kontakt, ale Astrid netoužila po tom ji vidět, protože se vyžívala v těch špatných zážitcích, které Astrid potkaly. Pořád se jí snažila ovlivňovat a rozkazovat, pořád se snažila mít ji ve své moci. Při této návštěvě se Claire vyptávala Ingrid na její názor co se týče chování jejího manžela. Ingrid ji přesvědčila, že ji určitě podvádí, ale ve skutečnosti o tom nevěděli skoro nic, jen ji bavilo dívat se, jak je Claire na hranici zoufalství a také nechtěla, aby byla Astrid šťastná. Po nějaké době, během které byl vztah Claire a Rona velmi proměnlivý, se pohádali takovým způsobem, že Ron odešel z domu. Tu noc se Claire zabila. Spolykala spoustu prášků a zapila to alkoholem. Astrid musela znovu do dětského domova.
Byla umístěna v nejhorším dětském domově, kterému se přezdívalo "Mac". Zde se setkala s chlapcem, který maloval komiksy. Jmenoval se Paul Trout a neměl moc kamarádů a o přítelkyni nezavadil kvůli uhrovitém obličeji. Stali se z nich velmi dobří kamarádi. Jenže Paula umístili do nové rodiny a Astrid zůstala sama. Přišli se na ni podívat manželé, kteří by měli zájem o adopci starší dcery a měla by se u nich velmi dobře. Jenže Astrid je odmítla, protože se bála, aby se zase něco nestalo, a tak raději přijala za svou novou opatrovatelku rusku Renu Grušenkovou. U Reny bydlela Ivonne, která byla těhotná, a Niki. Často se tam objevovali různí přátelé a skoro každý večer se tam konaly večírky. Ke každodennímu životu u Reny patřila také konzumace alkoholu, kouření marihuany i silnějších drog a sex. Rena se živila prodejem veteše (vším co našla u popelnic) a všichni, kdo u ní bydleli, jí pomáhali. U Reny také bydlel její přítel Míša, kterému se Astrid velmi líbila. Po několika naléháních se spolu vyspali, ale Reně to ani moc nevadilo. Jednoho dne k baráku přišly dvě mladé dívky, které hledaly Astrid. Její matka totiž psala ve vězení básně a sklidila s nimi veliký úspěch. Připojili se k ní mladí lidé, které oblomila a oni uvěřili, že je nevinná. Tyto dívky přišly za Astrid s návrhem, jestli nechce pomoci a kdyby chtěla, tak ji i adoptují. Astrid je vyhodila se slovy, že matka Garyho zabila a že o ni nemá zájem. Nedlouho po návštěvě matčiných nových dětí ji navštívila právnička, která zastupovala Ingrid v odvolacím řízení a přesvědčovala Astrid, aby vypovídala ve prospěch matky. Poté, co se Ivonne narodilo dítě, se odstěhovala stejně jako Niki, která odjela se svou kapelou. Místo nich Rena přivezla tři nové dívky (Tashu, Shanu a Raquel) z dětského domova a Astrid si je vzala na starosti, aby jim vysvětlila co a jak. Když se jí ozvala znovu právnička od matky, sdělila jí, že dohodla Astrid schůzku s Ingrid. Na této schůzce se dohodly na podmínkách, za kterých bude Astrid u soudu lhát.
Když Astrid odešla od Reny, nastěhovala se s Paulem do podnájmu, ale žili jen z toho, co Paul vydělal na prodeji svých komiksů. Ingrid propustili z vězení, ani k tomu nepotřebovala lživou výpověď své dcery. Astrid se věnovala hledání svého otce, kterého našla s jeho novou rodinou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: myskynka, 06.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bílý oleandr, Bílý oleandr (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Janet Fitchová - Bílý oleandrMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)