ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Daileyová Janet (*21.05.1944)

­­­­

Iluze

Román pro ženy s dobrodružnou kriminální zápletkou se odehrává v prostředí amerických filmových hvězd.
Hrdinkou je mladá žena působící jako osobní strážce, jež má za úkol zajistit bezpečnost slavného rockového zpěváka, jenž pronikl i do světa filmu a byl na něho spáchán zákeřný útok. Mladá žena odváží svého klienta do Aspenu, kde dojde k dalším zločinům a situace se postupně stále více přiostřuje. Jednu chvíli je v podezření i samotná hrdinka, ale s pomocí svého starého přítele a společníka se jí nakonec podaří vypátrat šokující pravdu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 1999 (1. vydání). Z anglického originálu Illusions přeložila Eva Mazůrková. Počet stran: 301. ISBN: 80-7218-270-6.

OBSAH:

Hlavní hrdinkou detektivního románu je Delany Wescotová, která má bezpečnostní agenturu. Její nejlepší přítel a důvěrník je kolega z práce Riley, který je do Delany už 9 let tajně zamilovaný.

Jednou v noci jí volá přítel advokát, ať přijede co nejdříve do New Yorku, že slavnou rockovou hvězdu Lucase Wayneho chtěla zastřelit teď už upadající hvězda Rina Collová. Tak musí odjet chránit Lucase, který zjistí, že jeho bodyguardem má být žena. Není z toho moc nadšený.

Po třech dnech mění názor na Delany, jelikož ho ochránila opět před Rinou. Delany se dozví, že Lucas za měsíc odjíždí do Aspenu a musí tam jet také. Tam žije bývalý milenec Jared, jenž jí moc ublížil. Sice je to už 9 let, ale Delany se s tím doteď nevypořádala.

Když je Delany v Aspenu, musí zajít na úřady zaregistrovat zbraně atd. Delany potkává Jareda před policejní stanicí, neustále hledajíc svoji pohřešovanou sestru. Po nějaké době ji Jared vyhledá v hotelu. Jenom chce, aby si s ním Delany jen promluvila, a tak zajdou na večeři. Jenže pro Delany je to zas jako před devíti roky. Obavy z Jareda, lásky a touhy po něm. Je tu ale ještě Riley, s nímž toho prožila tolik - ochraňoval ji, když to cítil, utěšoval a pomáhal jí, ne jako kolega, ale jako přítel a jediný člověk, co ji znal tak dokonale... Vždy věděl, na co myslí, co ji trápí, po čem touží, a to zase soužilo jeho. Věděl, že chce lásku, ale bojí se jí. To, co udělal Jared, jí tak moc ublížilo, že se nedokázala už více zamilovat. Viděla v tom jen samou bolest, zradu a nenávist. K Rileymu ale nikdy nic takového necítila, s ním si připadala vždy v bezpečí.

Za tu dobu, co Lucas zná Delany, jí dvakrát nabízel přátelství a lásku. Delany ale ví, že Lucas je sukničkář, jako kamarád je však k nezaplacení. Delany si k němu zametá cestičku slepé důvěry. Riley Delany upozorňuje, ať si dává pozor jak na Jareda, tak na Lucase. Záhy se v Aspenu objevuje Rina a vyhrožuje, že ho nejen zničí, ale i zabije, že to dokáže a on to ví. Delany nemá teď čas na Jareda a věnuje se práci. Musí dokázat ochránit Lucase, proto se Riley i Delany stěhují ze srubu, kde bydleli, do Lucasovy vily.

Rina se opět dostala skoro k Lucasovi a měla u sebe zbraň, ale než stačil Riley něco udělat, stačila ujet. Za pár dní Lucasovi začala volat a vyhrožovat. Delany zjistila, že Lucas má bratra, o kterém nikdo neví, jen Susan Colbicová, která je zlá potvora. Lucas tvrdí Delany, že Ronnyho chrání, jelikož je v dospělém muži uvězněný pětiletý kluk. Lucas má bratra nadevše rád a kdyby musel, tak i za Ronnyho zemře.

Susan vlastní galerii obrazů a chce po Lucasovi, aby koupil obraz za tři miliony, ale on je momentálně nemá. Susan ho začne vydírat Ronnym. Lucas je donucen ke lsti na Delany a všechny, co ho chrání. Vymyslí s advokátem lest, za kterou údajně bude moci Rina, že ho chtěla zabít.

Jednou večer volá Susan, že se zastaví u něj doma. Lucas na Delany sehraje krásné divadlo s nervy, že volá Rina a že to už nezvládá. Všichni jsou připraveni na nejhorší a jsou v pohotovosti i policie. Když Riley jde za Alexandrem, aby ho vystřídal venku, tak Lucas chce jít na čerstvý vzduch. Delany ho vezme na verandu a je otočená čelem proti němu, aby ho zády chránila před případným nebezpečím. Lucas najednou zakřičí: "Rina má revolver!" Delany na nic nečeká a rychle Lucase hodí na zem a při tom vytahuje zbraň. Najednou údajná Rina dvakrát vystřelí a Delany nečeká a vystřeluje čtyřikrát z revolver na obranu. Susan padá k zemi a tu už tam je u nich Riley s Alexandrem. Riley hledá puls, ale marně, vzápětí ohlašuje, že to není Rina, ale Susan.

Přijíždí policie a hledají zbraň, aby se prokázalo, že Delany střílela v sebeobraně. Bohužel se tak nestává a Delany je obviněna ze zabití druhého stupně. Riley jí sežene toho nejlepšího advokáta v Aspenu. Delany se zatím schovává u advokáta Gordona na farmě. Druhý den za ní přijíždí Jared i Riley. Riley přijel dříve a upozorňuje na Jareda, že Susan byla jeho manželka. V šoku, že jí Jared opět lhal, ho nechce ani vidět a upíná se na Rileyho a žádá ho, aby ji chránil před Jaredem, aby se k ní vůbec nepřiblížil. Teď, co je obviněna, se s ním nesmí za žádných okolností sejít.

Po dvou dnech se Delany rozhodne více se neschovávat a odjíždí za Rileym a Lucasem do vily. Tam přijíždí i Gordon a chce udělat rekonstrukci toho večera a zkusit najít zbraň. Lucasův advokát nachází údajnou zbraň v hustém porostu. Když Gordon dostává výsledky z balistiky, tak se Delany dostává ještě do většího problému. Nejenže revolverem nebylo stříleno, ale ani otisky na něm nejsou. Tím je Delany obviněna z úmyslného zabití. Delany s Rileym začnou pátrat na vlastní pěst. Nejdříve jdou po Rině, ale ta je zavede do slepé uličky. Pak začnou pátrat kolem Lucase a jeho bratra. Delany sleduje Ronnyho, kam jde s kytkou, jelikož jí tvrdí, že na hrob. Přitom jde k jednomu opuštěnému dolu, kam před něj pokládá kytku a odchází. Delany se vrací do srubu, kde nechává Rileymu vzkaz, kde se bude nacházet. A odchází zpět k dolu ho prozkoumat, pod sutinami nachází kostru ruky a na ní prsten s iniciály K.M. Najednou zaslechne za sebou kroky a vidí, jak před ní stojí Lucas a v ruce má revolver. Delany vše dojde. Ta kostra je Kelly McCalisterová, Jaredova sestra. Lucas jí vše řekne a chrání tím Ronnyho. Kelly totiž zastřelil Ronny, ale nechtěl to udělat. Lucas vše bere na sebe. Za Lucasovými zády se objevuje Jared. Vidí u Lucase zbraň a chce vědět, co se děje. Jenže v ten moment vidí kostru a prsten. Delany jde tedy s pravdou ven a říká, že je to jeho sestra Kelly. Jared se vrhne na Lucase a v obavách, že ho Jared zabije, Delany ho praští do hlavy baterkou. Vzápětí se objevuje Riley s policií a vše se vyřeší. Na Delany stáhli obvinění, s Jaredem si vše vyříkali a Riley s Delany odjíždějí domu do L.A.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vanda, 14.05.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Janet Daileyová - IluzeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)