ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Curwood James Oliver (*12.06.1878 - †13.08.1927)

   
­­­­

Vlčák Kazan

Vlčák Kazan patří po řadu desetiletí k nejslavnějším a nejoblíbenějším zvířecím hrdinům světové literatury. Román amerického spisovatele J.O.Curwooda fascinuje čtenáře bez rozdílu věku nejen strhujícím příběhem severského vlčáka, v jehož žilách koluje čtvrtina vlčí krve, ale i velkolepým obrazem divoké a ještě nespoutané přírody Severní Ameriky.

1. kapitola - Zázrak
Kazan - ze tří čtvrtin pes a z jedné čtvrtiny vlk - čeká na svého pána. Ten přijde i s mladou ženou Isabelou, která přes varování Kazana pohladí a on jí neublíží. Dokonce si ji zamiluje, a když začne hrát na klavír, připlazí se k ní, jenom aby ho znovu polaskala.

2. kapitola - Do nitra severu
Kazanův pán s Isabelou se stěhovali a Kazana poslali vlakem. První, na co při vystoupení zareagoval, byl Isabelin hlas. Isabela tak vyhrála sázku a získala Kazana pro sebe.
Kazanova pána (Thorpeho) má doprovázet muž jménem McCready, na kterého Kazan zareaguje vrčením, protože se s ním už kdysi setkal.

3. kapitola - McCready splácí dluh
Kazan usne u ohně a zdá se mu o době, kdy jezdil jako tahoun jízdní policie. Jeho tehdejší pán ho nazýval Pedro. Vezl tehdy někam McCreadyho jako vězně, tomu se ale podařilo osvobodit a jeho pána zabil. Kazana samotného pak často týral.
McCready vyláká v noci Thorpeho do lesa a po čase se vrátí sám. Pokusí se znásilnit Isabelu. Ona volá muže a potom Kazana, který se utrhne z řemenu a McCreadymu prokousne krk. Isabela se zhroutí a Kazan u ní zůstane. Pak ale uvidí Thorpeho, jak se vrací s klackem a bojí se bití, proto uteče.

4. kapitola - Na svobodě
Thorpe i Isabela se snaží voláním přilákat Kazana zpátky, ale ten má takovou hrůzu z trestu, že nadobro uteče od tábořiště.
V lese se setká s vlčí smečkou, porazí vůdce a získá si pro sebe vlčici Šedku.

5. kapitola - Boj ve sněhu
Nějaký muž postřelí Šedku a Kazan vede smečku po jeho stopě. Už se chystá muže zardousit, když se ozve dívčí hlas ze saní a kvůli němu se Kazan s Šedkou po boku postaví proti smečce.

6. kapitola - Jana
Pierre Radisson se na prosbu své dcery Jany vydává hledat zraněného Kazana. Najde ho, ale Kazan nesnese, aby se ho dotkl. Teprve když se Pierre vrátí s Janou, nechá se odnést do tábořiště, kde ho Pierre ošetří. Jana mu ukáže svoji malou dcerušku - Janinku - a Kazanovi se moc líbí.
Jana jde spát a Pierre mluví na Kazana. Dozvíme se, že má namrzlou plíci a neví, jak dlouho vydrží. Za každou cenu však chce dostat Janu a Janinku do bezpečí.

Kazan odjíždí s Pierrem a Janou, Šedka ho následuje lesem. Po čase Pierre Kazana využije na tah saní, aby postupovali rychleji. Cítí, že je to s ním zlé, a proto pečlivě opakuje Janě, kudy se má dát.

7. kapitola - Ledovou vichřicí
Pierre v noci zemře. Jana ho musí nechat na místě a sama se snaží s děťátkem dostat domů. Nemá ale dost sil a zhroutí se na saně. Kazan sám ji pak díky instinktu odtáhne až k nějakému srubu. Tam se Jany ujme muž, který ji odveze k manželovi. Kazan je zpovzdálí i se Šedkou sleduje.

8. kapitola - Velká změna
Jana se stěhuje ze srubu do velkého města a chce vzít Kazana s sebou. Ten si však nemůže zvolit mezi Janou a Šedkou, která se stala matkou.

9. kapitola - Tragédie na Sluneční skále
Kazan hlídá Šedku i jejich mladé, ale občas neodolá a zaběhne se podívat za Janou. Jednou shání potravu pro svou rodinu, a když se vrátí, spatří Šedku, jak bojuje s rysem. Kazan se vrhne do boje a rysa zabije. Šedku rys oslepil a potrhal, štěňátka jsou roztrhaná na kusy.
Kazan se snaží přizpůsobit tomu, že jeho družka nevidí a postupně se jim to daří. Jana láká Kazana, aby odjel s nimi, ale když ho naloží do kanoe, ve které odjíždí, objeví se na břehu slepá Šedka a Kazan se k ní vrátí.

10. kapitola - Požár
Kazan a Šedka se více přimknou jeden k druhému a nahradí si tak veškerou jinou společnost. Jednou začne hořet les a všechna zvířata prchají od ohně pryč. Kazan se Šedkou se dostanou na písečný ostrov u řeky. Jejich místo chce zabrat rys, a proto s ním bojují. Pomůže jim to, že rys v boji uskočí a padne na schovávající se dikobrazy, takže s bolestí uteče. Kazan a Šedka oheň ve zdraví přečkají.

11. kapitola - Vždycky spolu
Kazan a Šedka najdou způsob, jak se mstít rysům. Pokud některého najdou v zaklapnuté pasti, roztrhají ho na kousky. Lovci ale tak ubírají na výdělku, a proto na ně nastraží několik pastí, do kterých se Kazan i Šedka chytí. Lovec je najde a zjistí, že chytil psa a slepou vlčici. Jeho společník, který miluje zvířata, je od něj koupí a znovu jim daruje svobodu.

12. kapitola - Červená smrt
Mezi indiány řádí černé neštovice, které nazývají červenou smrtí. Je tuhá zima a Kazan nemůže sehnat nic k jídlu, a tak on i Šedka hladoví.

13. kapitola - Cesta hladu
Už je to skoro týden, kdy Kazan a Šedka naposledy jedli. Štěstí jim ale přeje, padnou na staršího losa, zraněného z bitvy o pozici ve stádě. Skolí ho a dny hladu pro ně tímto skončí.

14. kapitola - Právo tesáku
Losí mrtvola přitahuje různé hladové živočichy a nakonec se z lesa ozve i známé vytí.

15. kapitola - Souboj pod hvězdami
Místo vlků ale dorazí psi, kteří se zjevně odtrhli od saní. Kazan svede boj s největším z nich a zvítězí.

16. kapitola - Volání
Kazan se nechce vzdát své nově nabyté smečky, přestože ho Šedka láká pryč. Psi, podle svého instinktu táhnou blíž k lidským obydlím. Kazan se chce rovněž vrátit k lidem, ale jakmile se objeví první muž s klackem, opustí je a odejde se Šedkou.

17. kapitola - Kazanův syn
Kazan a Šedka si najdou nový domov ve vývratu, kde se Šedce narodí jediné štěně.

18. kapitola - Výchova Barího
Barí rychle rostl a rodiče ho vychovávali, jak nejlépe uměli. Jakmile se Barí naučil lovit, toulal se dál a dál, až jednou zamířil od svého domova pryč a Šedka s Kazanem ho už neviděli.

19. kapitola - Vetřelci
Kousek od vývratu, kde žil Kazan se Šedkou, tekl potok. Jednoho dne se tam přistěhovala rodina bobrů. Začali stavět hráz a přehrazený tok zaplavoval okolí.

20. kapitola - Věčný západ divočiny
Kazan začne bobry lovit a ze začátku má úspěch. Zvířátka se ale brzy naučí opatrnosti a pohybují se jenom ve vodě, kam za nimi pse nemůže. Nakonec bobři a postupující voda vyženou Kazana a Šedku pryč.

21. kapitola - Výstřel na mělčině
Kazan a Šedka se dostanou příliš blízko člověku jménem Sandy McTrigger. Ten si na ně snaží počíhat, ale nedaří se mu to. Až jednou zastihne Kazana v nestřežené chvíli a postřelí ho. Když k němu ale dojde, zjistí, že je to pes a ne vlk.

22. kapitola - Sandyho metoda
Sandy uplete Kazanovi náhubek, a když se probere z omráčení, krutě ho zmlátí klackem. Bití ale nepomáhá, proto nasedne do kanoe a Kazana táhne řekou za sebou, dokud ho skoro neutopí. Pod hrozbou trestu se Kazan nakonec přestane pokoušet utéct.

23. kapitola - Profesor McGill
Sandy přihlásí Kazana do psích zápasů, kde má bojovat proti doze. Oba psi se ale odmítnou postavit proti sobě. Diváci jsou zklamaní, přesto se v davu najde někdo, kdo oba psy koupí, aby je uchránil dalšího osudu bojovníků.

24. kapitola - Sama v temnotě
Šedka je bez Kazan ztracená, snaží se jít podél řeky, až najde zkrvavený klacek, kterým Sandy Kazana bil. Bez svého druha je ztracená, a proto zamíří na místo, které s ním má nejvíce spojené - na Sluneční skálu.

25. kapitola - Konec Sandyho McTriggera
Profesor McGill se chová ke Kazanovi i k doze vzorně, přesto si Kazanovu náklonnost nezíská. Vyrazí s oběma psy na cestu. Sandy je sleduje a pokusí se zabít profesora. Kazan po něm skočí, praskne mu starý obojek, a tak získá svobodu. McGill Sandyho zastřelí.

26. kapitola - Prázdný svět
Kazan se vrátí k vývratu, odkud je vyhnali bobři, ale tam Šedku nenajde a je z toho hrozně zmatený.

27. kapitola - Volání Sluneční skály
Jana se po nemoci vrací z města zpět do divočiny i s manželem. Když dorazí ke srubu, uslyší Šedčino vytí a ozve se i vzdálená odpověď. Jana zavolá: Kazane! a on se skutečně objeví, vzápětí ale zmizí, aby se konečně znovu setkal s Šedkou.

CITÁT Z KNIHY:

Šedka už nebyla ve svitu měsíce. U samé rozsedliny mezi oběma skalisky ležela bezvládná a mrtvá tělíčka tří štěňátek. Rys je roztrhal na kusy. S žalostným kňučením přistoupil Kazan k oběma balvanům a strčil mezi ně hlavu. Tam ležela Šedka a stýskala si svým strašlivým vzlykavým nářkem. Vlezl k ní a začal jí olizovat krvácející plece a hlavu. Po celý zbytek dne skulila bolestí. Když se rozbřesklo, dovlekla se ven k neživým tělíčkům na skále.
A tu teprve Kazan spatřil strašlivé rysovo dílo. Šedka byla slepá - nikoli na den nebo na noc, ale slepá navždycky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 11.09.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
James Oliver Curwood - Vlčák KazanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­