ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Herriot James (*03.10.1916 - †23.02.1995)

   
­­­­

Zvěrolékař mezi nebem a zemí

Děj knihy se odehrává na anglickém venkově v části Yorkshir. Spisovatel nás provází městy Darrowby, Scarborough a Windsor. Děj probíhá ve 20. století na začátku 2. světové války.
Hlavní postava je James Herriot. Jeho povolání je veterinář, ale knížkou nás provází jako člen Královského letectva. James je ochotný, šetrný, nezkušený a někdy i rozpačitý a roztržitý mladík v dobré fyzické kondici.
Jako vedlejší postavy jsou označeni dobří kamarádi Siegfried, u kterého se James učil veterinářem a potom Tristan, mladší bratr Siegfrieda, který je zase na praxi u Jamese. Patří sem i drobní zemědělci. V knížce je jich mnoho, protože v každé kapitole se seznamujeme s jedním farmářem.
James nastoupí do výcviku ve Královském letectvu a chce si splnit svůj sen: naučit se létat a pomoci svému státu. James se stále vrací svou myslí do Darrowby a ke své veterinární praxi. Seznamuje nás s anglickým venkovem, farmářskými usedlostmi, tichými, rozlehlými pastvinami i rušnými ulicemi malých městeček, ale především se zvířaty a péčí o ně. Když má odjet do zámoří, jde ovšem na operaci a ta mu znemožní sen o letecké kariéře. Proto se s radostí a myšlenkami na manželku Helenu a syna Jimmiho vrací domů, kde se nadále věnuje svému zaměstnání.

Kniha je psána v 1. osobě, kterou představuje autor a hlavní postava James Herriot. Vyskytuje se zde mnoho přímé řeči a v ní se mluví nespisovnou a hovorovou řečí farmářů.
Nejvíce mě zaujalo vyjadřování spisovatele v pohledu na strasti a slasti mladého veterináře a také to, jak nás seznámil se zvířaty a jejich nemocemi.
Kniha je plná optimismu ale také zklamání, její humor ukazuje radost ze splněné povinnosti a z vykonané užitečné práce.

"Po ošetření kočky jsem zamyšleně nasedl do auta, a když jsem odjížděl, trápila mne představa, že bych jednou mohl říct něco opravdu vtipného a Elsinka by z toho mohla mít smrt." (Elsinka byla kuchařka u jedné paní a neustále se smála he-he, ha-ha.)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bafiky baf, 05.06.2006

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
James Herriot - Zvěrolékař mezi nebem a zemíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­