ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ballard James Graham (*15.11.1930 - †19.04.2009)

­­­­

Bouračka

První experimentální román známého anglického autora. Dle jeho slov "první technologicko-pornografický román v historii literatury".

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Londýn, dálnice poblíž londýnského letiště, současnost

HLAVNÍ POSTAVY:

James Ballard a jeho manželka Catherine
Vaughan, jeho přítel Seagrave a jeho manželka
Gabrielle - přítelkyně Vaughana
doktorka Helen Remingtonová

DĚJ:

Celá kniha začíná smrtí Vaughana, který se zabil při autohavárii - přeletěl svodidla a proletěl střechou autobusu. Nedaleko stála herečka Elizabeth Taylorová, jen o vlásek unikla. Teprve po tomto úvodu se dostáváme na začátek samotného příběhu.

James Ballard se naboural - dostal smyk a čelně narazil do protijedoucího vozidla, ve kterém seděla manželská dvojice. Muž vyletěl čelním sklem a dopadl mrtvý na kapotu Jamesova auta. Žena - Helen Remingtonová - utrpěla jen nevážná zranění, po kterých jí zůstalo pár jizev. James taktéž. Oba dva byli převezeni do nemocnice blízko letiště.
Catherine zde Jamese denně navštěvovala. Tady také James poprvé uviděl Vaughana - v bílém doktorském plášti a s fotoaparátem v ruce. Vydával se za policejního fotografa.
Po propuštění z nemocnice si James pořídil nový vůz, úplně stejný, jaký vlastnil před havárií. Seděl doma na balkoně a sledoval hustý provoz na silnicích.
Jednoho dne, když už to doma nemohl vydržet, vyrazil do ulic a setkal se s Helen. Začal mezi nimi intimní vztah. Oba byli posedlí auty, zvláště po té havárii, milovali se tedy výhradně v automobilu. Křižovali Londýnem a vyhledávali vhodná místa k souloži. Vaughan jim však byl neustále v patách. Cítil, že jsou oba dva posedlí bouračkami stejně jako on sám. Jednou požádal Jamese o pomoc. James pracoval jako reklamní televizní producent a právě se chystal na reklamu na auto, v níž by snad měla vystupovat i Elizabeth Taylorová. Vaughan se s ní chtěl za každou cenu setkat, už dlouho plánoval svou vlastní havárii a právě s Taylorovou - měl to být vrchol jeho rozkoše.
James se s Vaughanem spřátelil a ten ho k sobě přitahoval stále víc a víc. James se toužil Vaughana dotýkat, vzrušovaly ho jeho jizvy po celém těle, špatně přišitá prsní bradavka, jeho kalhoty páchnoucí olejem a semenem. Měli neustále puštěné rádio a sledovali policejní hlášení o haváriích - ty pak objížděli, Vaughan zde nacházel rozkoš a vše fotografoval. Doma pak vymýšlel nové a nové způsoby havárií a především promýšlel tu svou.
Vaughan brzy seznámil Jamese se svými přáteli, mezi nimiž vynikala Gabrielle. Ta měla za sebou těžkou havárii, celé tělo měla poseto jizvami a nohy vklíněné do železných konstrukcí. Jamesovu oku tato osůbka nemohla uniknout, ihned šel na věc. Milovali se spolu samozřejmě v autě, James jí líbal všechny její jizvy, což ho dohánělo k šílenství a taky k vyvrcholení. Vaughan zase neunikl oku Catherin. Milovali se spolu na zadním sedadle auta, které řídil James - bylo to úžasné pro všechny tři.
Jamese Vaughan strašně vzrušoval, ale stále nevěděl, jak se má k němu přiblížit. Ale i to se nakonec zdařilo a bylo to úžasné. Jak plynul čas, Vaughan se dostával stále více do extáze, nebyla s ním řeč, připravoval se. Začal tajně pronásledovat Catherin, narážel do jejího auta, byl jí neustále v patách.
Přišel jeho den. Na silnici Elizabeth Taylorová, Vaughan připraven. Zabil se.
Kniha končí tím, jak začala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Simonka, 12.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Betonový ostrov
-Bouračka
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
James Graham Ballard - BouračkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­