ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ballard James Graham (*15.11.1930 - †19.04.2009)

­­­­

Betonový ostrov

Příběh pětatřicetiletého architekta Roberta Maitlanda, který po automobilové nehodě zůstane uvězněn na malé betonové ploše.

Hlavním hrdinou příběhu, který se odehrává ke konci minulého století v Anglii, je architekt Robert Maitland. Právě se vrací domů po třídenní konferenci a zároveň po "malých prázdninách" se svou milenkou, doktorkou Helene Fairfaxovou. Doma na něj čeká manželka a syn, kterého má vyzvednout ze školy. Řítí si to ve svém stříbrném jaguáru stodvacetikilometrovou rychlostí po dálnici, když tu mu najednou praskne pneumatika předního levého kola a Maitland havaruje.

Když se probere, zjistí, že se nachází na nevelké betonové ploše vzniklé pod třemi autostrádami, které se navzájem křižují. Je od krve, celý pohmožděný, naštěstí ale jinak zdravý. Vysouká se z auta a okamžitě se snaží vyšplhat se po devět metrů vysokém náspu na dálnici. Val je velmi sypký, jde to jen ztěžka, ale nakonec se to přece jen podaří.
Maitland stojí na dálnici, auta jezdí jedno za druhým nárazník na nárazníku, NIKDO ale nezastaví. Nakonec jede auto bez rozsvícených světel, do Maitlanda narazí a odhodí ho zpět na "betonový ostrov".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Simonka, 12.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Betonový ostrov
-Bouračka
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Výpisek Betonový ostrov ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
James Graham Ballard - Betonový ostrovMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­